Media społecznościowe na początku swojej działalności służyły wstawianiu licznych zdjęć z wakacji oraz uroczystości rodzinnych, które miały być widoczne dla naszych znajomych.
Z biegiem lat rosły i rozwijały się w kierunku, jaki widzimy w obecnych czasach. Służą nie tylko pokazywaniu fragmentu swojego życia, ale są również miejscem do komunikacji z bliskimi oraz sposobem na zarobek dla wielu osób, którym media społecznościowe dały szansę na sukces. Oglądanie życia gwiazd oraz osób, które są znane w przestrzeni internetowej, potrafi być fascynujące dla wielu osób. Pozwala na pewien czas zapomnieć o swoich problemach i skupić się na innych. Jednak tak zwane scrollowanie stron głównych jest czynnością, która doprowadza do poważnego uzależnienia.
Media społecznościowe – powody uzależnienia
Życie osób, jakie jest pokazywane w mediach społecznościowych, jest kreowane na idealne oraz takie, w którym brakuje problemów. Osoba, która ogląda wycinki z życia internetowych gwiazd, czuje fascynację związaną z odkrywaniem niewielkich szczegółów prywatności. Dodatkowo pojawiają się tam również liczne krótkie historie, obrazki oraz porady, w jaki sposób można ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności. Wszystkie te aspekty powodują, że bardzo łatwo jest się uzależnić od przewijania kolejnych ciekawostek oraz stron w mediach społecznościowych. W ten sposób można zapomnieć o swoich obowiązkach, starając się je ukryć pod pozorami wykonywania innych czynności.
Etapy uzależnienia
Pierwszy etap uzależnienia wydaje się nieszkodliwy. Osoba, która popada w uzależnienie, spędza codziennie coraz więcej czasu z telefonem. Zaczyna zabierać go ze sobą w wiele miejsc. Nieraz rezygnuje z rozmowy z bliskimi, dlatego, że czuje potrzebę sprawdzenia sytuacji, jaka panuje w mediach społecznościowych. Przegląda je w wolnej chwili, tłumacząc, że musi czymś zająć czas oraz myśli. Inne czynności, jakie wykonywała w wolnym czasie, takie jak czytanie książek zostają zapomniane i zastąpione telefonem.
Kolejnym etapem jest korzystanie z mediów społecznościowych przez większą część dnia oraz odczuwanie realnego niepokoju, kiedy nie można sprawdzić powiadomienia lub wiadomości przez dłużej niż kilka sekund. W takim wypadku może pojawić się nerwowość oraz nadmierne odczuwanie emocji związane z życiem osób pokazujących się w mediach społecznościowych. Ten etap uzależnienia jest ostatnim momentem, aby wyjść z niego samodzielnie, bez pomocy specjalisty.
Ostatnim etapem uzależnienia jest wejście zupełne w świat mediów społecznościowych. Tutaj może pojawić się agresja w stosunku do osób, które ograniczą lub uniemożliwią dostęp do telefonu, w trosce o zdrowie uzależnionego. Osoba uzależniona nie potrafi obyć się bez telefonu, cały czas sprawdzając powiadomienia, niezależnie od sytuacji. Tego typu uzależnienie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Wtedy osoba nie myśli zupełnie racjonalnie. Może odczuwać potrzebę sprawdzania skrzynki również podczas prowadzenia pojazdów lub będąc uczestnikiem ruchu drogowego w inny sposób. Może to doprowadzić do poważnych wypadków komunikacyjnych, które mogą powodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia uczestników.
Skutki uzależnienia od mediów społecznościowych
Skutki tego uzależnienia mogą być bardzo poważne. Jak każde z uzależnień, powoduje rozluźnienie, a nawet rozpad relacji międzyludzkich, w tym przyjaźni czy związków. Osoba uzależniona od mediów społecznościowych uważa je za priorytet, pomijając rozmowy z bliskimi osobami lub kontaktując się z nimi jedynie przez komunikatory internetowe. W ten sposób może stracić wielu bliskich, którzy poczują się odtrąceni oraz nieistotni dla osoby uzależnionej.
Kolejnym zagrożeniem jest doprowadzanie do niebezpiecznych sytuacji z powodu ciągłego korzystania z telefonu. Może to nastąpić podczas prowadzenia samochodu, korzystania z przejścia dla pieszych lub hulajnogi. Zmniejsza to koncentrację uczestnika ruchu, tym samym powodując zagrożenie na drodze. Jak każde uzależnienie, to również może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć osoby uzależnionej lub innych, którzy przebywają w jej otoczeniu, również z powodu agresji wynikającej z ograniczenia dostępu do telefonu.
Pomoc w uzależnieniu
Są dwa sposoby pomocy osobom uzależnionym. Można zdecydować się na terapię ambulatoryjną lub stacjonarną. Pierwsza z nich opiera się na pojawianiu się na sesjach psychoterapii w wyznaczonych terminach. W takim wypadku omawia się z terapeutą wszystkie aspekty uzależnienia, jednak nie w sposób ciągły.
Terapia stacjonarna jest prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień, np. w ośrodku Krajna. Ten sposób terapii umożliwia kompleksowe podejście do problemów pacjenta, a tym samym szybki powrót do zdrowia. Uzależniony uczy się, w jaki sposób należy korzystać z mediów społecznościowych oraz przechodzi terapię, podczas której uniezależnia poczucie własnej wartości oraz swojego komfortu od odczytanych powiadomień.
Uzależnienie od mediów społecznościowych jest równie niebezpieczne jak uzależnienie od alkoholu lub papierosów. Może doprowadzić do zniszczenia relacji osoby uzależnionej, a nawet do uszczerbku na jej zdrowiu, z powodu ciągłego rozproszenia przez telefon. Sposobem na leczenie uzależnienia jest stacjonarna terapia uzależnień behawioralnych, która pomaga choremu wrócić do równowagi.
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.