Leczenie lekomanii – terapia dla osób uzależnionych od leków

Czym jest lekomania?

Lekomania to nałóg, który może pojawić się przy dłuższym zażywaniu leków w nadmiernej ilości – w dawkach większych niż przepisane przez lekarza przez dłuższy okres czasu. Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej substancji chemicznej, a lekomania stanowi obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyczy praktycznie każdego leku, zarówno tych na receptę jak i ogólnodostępnych. Najczęściej ludzie uzależniają się od leków:

 • przeciwbólowych
 • nasennych,
 • uspokajających,
 • euforyzujących,
 • hormonalnych.

 Odurzenie lekami można porównać do tego występującego przy uzależnieniu od narkotyków, a osoba uzależniona często wykazuje wahania nastroju.

Wykończony mężczyzna

Lekomania - przyczyny

Istnieją czynniki zwiększające predyspozycję do rozwinięcia się lekomanii, ale nie istnieje jedna, konkretna przyczyna tego uzależnienia. Dotyka ono głównie osoby dorosłe, chociaż początki zażywania leków występują zazwyczaj przed 20 rokiem życia. Lekomania często rozwija się wtórnie od pierwotnych przyczyn problemów chorego (np. przy uzależnieniu od leków uspokajających). Istotny wpływ ma również ogólnodostępność leków i powszechna popularność kampanii reklamowych koncernów farmaceutycznych.

Jakie są objawy uzależnienia od leków?

Nadmierne zażywanie leków wywołuje szereg objawów fizycznych i psychicznych. Uzależnienie to jest trudne do zdiagnozowania we wczesnych etapach, ponieważ leki traktujemy jako substancje, które mają wspierać dążenie do osiągnięcia zdrowia. Objawy mogące świadczyć o uzależnieniu:

 • silny, niekontrolowany przymus zażywania leków,
 • rosnąca tolerancja na ich działanie i zwiększanie dawek przyjmowanych substancji,
 • zaburzenia nastroju i osobowości,
 • utrata kontroli nad zażywaniem i koncentracja nad zdobyciem leku,
 • zwiększenie ilości wizyt u lekarza w celu zdobycia recept.

Poznaj skutki lekomanii

Podstawowym skutkiem jest doświadczanie zespołu abstynencyjnego.

Zaprzestanie zażywania leku wiąże się z objawami zespołu odstawiennego – pogorszeniem samopoczucia, nerwowością, doświadczaniem lęku, drżeniem mięśni i zaburzeniami snu.

W zależności od zażywanego leku, u pacjenta mogą pojawić się również wrzody żołądka, zaburzenia pracy nerek oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Centrum terapii i leczenia lekomanii - jak przebiega leczenie lekomanii?

Terapia osoby uzależnionej powinna odbywać się w specjalistycznym ośrodku pod okiem doświadczonych terapeutów.

Uzależnienie wiąże się z poczuciem wstydu osoby chorej, dlatego istotne jest, aby otaczała go atmosfera zaufania, wyrozumiałości i zrozumienia.

Po wyrażeniu chęci podjęcia terapii przez chorego, pierwszym etapem jest stopniowy detoks lekowy, która pozwala uwolnić organizm od nadmiaru substancji uzależniających – tę wykonuje nasza zaprzyjaźniona, medyczna placówka partnerska. Następnie należy zacząć terapię w ośrodku leczenia uzależnień, która pomoże uzależnionemu nauczyć się zachowań i nawyków wspierających życie wolne od nałogów i przyjmowania szkodliwych substancji.

Terapia lekomanii

Każdy zasługuje na spełnione i szczęśliwe życie wolne od nałogów własnych i swoich bliskich. Skontaktuj się z nami, a będziemy Cię wspierać i towarzyszyć Ci w procesie leczenia uzależnień od leków.

Zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.