Psychoedukacja

Dodatkowe działania wspierające i edukujące pacjentów

Psychoedukacja to forma terapii związana z edukacją dotyczącą używek, skutków zażywania, mechanizmów choroby uzależnienia takich jak nawroty, iluzje, zaprzeczanie problemowi. Psychoedukacja prowadzona w Ośrodku Terapii Uzależnień odbywa się zwykle w formie grupowej, a proces prowadzony jest przez wykwalifikowanego terapeutę. W trakcie psychoedukacji rozwiązywane są problemy naszych pacjentów, a specjalista odpowiada na pytania z zakresu uzależnień.

Do najważniejszych celów psychoedukacji należą:

 • edukacja w kontekście życia codziennego – jak poradzić sobie w różnych sytuacjach:
  • bez używek,
  • bez uciekania od problemów,
  • bez zmiany stanu świadomości
 • rozwijanie kompetencji potrzebnych do radzenia sobie z nałogiem
 • zrozumienie przyczyn i konsekwencji uzależnienia.

Psychoedukacja nauczy Cię rozpoznawania sygnałów nawrotowych, umiejętności radzenia sobie z kryzysami. Nauczysz się, po co Ci asertywność i jak powiedzieć nie, kiedy inni namawiają Cię do wspólnego picia czy brania. Zrozumiesz, że to nie Ty jesteś złym człowiekiem, tylko chorujesz na taką chorobę, która powoduje, że tracisz kontrolę nad sobą i że jest to choroba Twoich emocji. Czasem zbyt silnych, byś umiał nad nimi zapanować i czasem zbyt trudnych do udźwignięcia dla Twojej konstrukcji psychicznej. W naszym centrum nauczysz się, jak sobie pomóc.

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.