Terapia i leczenie uzależnień behawioralnych

Czym są uzależnienia behawioralne? Terapia uzależnień behawioralnych

Uzależnienia behawioralne to nic innego jak uzależnienia od konkretnych zachowań. Są to rozmaite nałogi związane z wykonywaniem danej czynności (gry komputerowe, hazard, zakupy). Istotą tego uzależnienia jest poszukiwanie ekscytacji, przyjemności, ukojenia i sposobu radzenia sobie z problemami w wykonywaniu danej czynności.

W Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna pomagamy osobom uzależnionym od:

 • gier hazardowych (więcej informacji tutaj)
 • pracy,
 • zakupów,
 • nałogowego korzystania z technologii (np. telefon, komputer)
Pracoholik

Jakie są objawy uzależnień behawioralnych?

Często społecznie bagatelizowane i nie traktowane jako uzależnienia, nadal są diagnozowane jako choroba. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że ciężko jest dostrzec jej objawy mylone z naturalnym zachowaniem. Jednak, jak każde uzależnienie, potrafi wyniszczać życie uzależnionego.

Podstawowymi kategoriami diagnozy tego typu uzależnienia są:

 • poczucie wewnętrznego przymusu i silne pragnienie wykonywania danej czynności,
 • brak kontroli nad zachowaniem,
 • fizyczne objawy związane z zaprzestaniem wykonywania czynności,
 • nasilanie się zachowania w celu osiągnięcia satysfakcji,
 • kontynuowania zachowania mimo jego negatywnego wpływu na życie osoby uzależnionej i jej otoczenie.

Centrum terapii uzależnień behawioralnych. Na czym polega terapia uzależnień behawioralnych?

Podobnie jak w przypadku pozostałych uzależnień, w tym przypadku również kluczowa jest motywacja wewnętrzna osoby uzależnionej oraz jej silna wola.

Celem terapii jest wygaszenie nałogowych i destrukcyjnych zachowań oraz nauka radzenia sobie z problemami w zdrowy sposób wolny od nałogu. Nadrzędnym celem jest analizowanie sytuacji i zachowań, które sprzyjają pojawianiu się danego zachowania. Przy zaangażowaniu osoby poddającej się terapii, można prowadzić życie wolne od nałogowych zachowań.

Terapia pracoholizmu

Rodzaje uzależnień behawioralnych - podział ze względu na czynności uzależniające

Istnieje wiele rodzajów uzależnień behawioralnych, które mogą być podzielone ze względu na czynności uzależniające. Oto kilka przykładów:

 • Uzależnienie od hazardu: osoba uzależniona od hazardu jest uzależniona od ryzyka i emocji związanych z grą na automatach, w kasynie lub od innych formach hazardu.
 • Uzależnienie od seksu (seksoholizm): osoba uzależniona od seksu może mieć trudności z kontrolowaniem swoich zachowań seksualnych i może zaangażować się w nieodpowiedzialne lub niebezpieczne zachowania.
 • Uzależnienie od jedzenia: osoby uzależnione od jedzenia mogą mieć trudności z kontrolowaniem swojego apetytu i mogą mieć skłonność do kompulsywnego objadania się lub do występowania napadów obżarstwa.
 • Uzależnienie od pracy (pracoholizm): osoba uzależniona od pracy może mieć trudności z odpoczynkiem i spędzać zbyt dużo czasu w pracy, nie dbając o swoje potrzeby odpoczynku i relaksu czy relacje z bliskimi.
 • Uzależnienie od Internetu: osoby uzależnione od Internetu mogą mieć trudności z kontrolowaniem swojego czasu spędzanego online i mogą tracić zainteresowanie innymi aktywnościami.

To nie jedyne przykłady – do uzależnień behawioralnych zaliczyć można też zakupoholizm, uzależnienie od korzystania z solarium czy zabiegów medycyny estetycznej, uzależnienie od telefonu komórkowego czy bigoreksję (przesadną dbałość o sylwetkę poprzez ćwiczenia fizyczne, restrykcyjną dietę, stosowanie sterydów anabolicznych).. Pamiętaj, że uzależnienie behawioralne to poważny problem, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie osoby uzależnionej oraz jej otoczenia. Jeśli podejrzewasz, że masz lub ktoś bliski Tobie ma problem z uzależnieniem behawioralnym, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty! Profesjonalna psychoterapia w Centrum Krajna pomoże w powrocie do emocjonalnej równowagi i przygotuje do życia w abstynencji.

Każdy zasługuje na spełnione i szczęśliwe życie wolne od nałogów własnych i swoich bliskich. Skontaktuj się z nami, a będziemy Cię wspierać i towarzyszyć Ci w procesie leczenia uzależnień behawioralnych.

Zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.