Terapia uzależnienia od hazardu dla nałogowych hazardzistów

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu należy do grupy uzależnień behawioralnych. To powtarzające się działanie, nad którym uzależniony nie ma kontroli. Często związane jest z naruszeniem norm społecznych i prawa.

Temat hazardu jako uzależnienia jest skomplikowany. Nałóg ten można łatwo ukrywać przed społeczeństwem, ponieważ – w przeciwieństwie do np. uzależnienia od alkoholu – nie wywołuje widocznych dla otoczenia symptomów. Przynajmniej na pierwszy rzut oka – z boku obstawianie u bukmachera, zdrapki, loterie, automaty czy wizyta w kasynie czy kasyna online mogą wydawać się niegroźną zabawą. Jednak nałogowe granie staje się sensem życia osoby uzależnionej i jej główna motywacją. W większości przypadków patologiczny hazard prowadzi do utraty pracy i dóbr materialnych, długów i zaburzenia relacji rodzinnych.

Hazardzista

Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?

Ciężko dostrzec rozwój uzależnienia od hazardu w jego wczesnej fazie. Kluczowymi objawami są:

 • poczucie przymusu grania,
 • brak kontroli i spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu,
 • potrzeba grania coraz wyższymi stawkami,
 • odczucie silnego dyskomfortu przy próbie zaprzestania grania,
 • granie jako sposób na uwolnienie się od negatywnych stanów emocjonalnych,
 • okłamywanie najbliższych i ignorowanie zagrożeń związanych z hazardem,
 • granie jako czynność dominująca w życiu.

Fazy uzależnienia hazardzisty

Wyróżnić można 4 fazy uzależnienia od hazardu:

 • faza zwycięstw – na tym etapie gracz powoli wpada w szpony hazardu – gra na pieniądze okazjonalnie, marzy o dużej wygranej, a po pewnym czasie zaczyna odczuwać duże pobudzenie, coraz więcej czasu poświęca grze i podnosi stawki
 • faza strat – gracz obstawia coraz więcej, przez co też traci coraz więcej pieniędzy w grach hazardowych, hazard staje się główną motywacją do zdobywania pieniędzy, uzależniony zaniedbuje życie rodzinne, pracę licząc na wielką wygraną
 • faza desperacji – problemy hazardzisty wymykają się spod kontroli – osoba uzależniona od hazardu zaczyna mieć coraz poważniejsze kłopoty finansowe, z którymi przestaje sobie radzić, jest wyczerpana psychicznie, popada w poczucie winy, próbuje ukrywać swoje uzależnienie – ale mimo negatywnych konsekwencji nie jest w stanie przestać grać
 • faza utraty nadziei – nałogowy hazardzista może stracić rodzinę (rozwieść się, utracić kontakt z dziećmi), mieć ogromne długi, których spłata jest praktycznie niemożliwa, doświadczać myśli samobójczych, które mogą nawet zakończyć się próbami samobójczymi.
blank

Centrum terapii uzależnień od hazardu. Jak radzić sobie z patologicznym hazardem?

Terapia tego uzależnienia jest jak najbardziej możliwa. Wielu hazardzistów uwolniło się od nałogu i powróciło do normalnego życia bez nałogu. Jednak potrzebne jest przyznanie się przed samym sobą i najbliższymi, że problem taki istnieje.

Właściwy proces terapeutyczny i zdrowienie zachodzi w etapach. Efekt i czas jego trwania w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania nałogu. Proces psychoterapii opiera się na odszukaniu podłoża choroby i nauce zmiany zachowań.

Terapeuci w naszym ośrodku mają ogromne doświadczenie w psychoterapii uzależnienia od hazardu. Daj sobie pomóc – wygraj z hazardem patologicznym, odzyskaj siebie dzięki terapii hazardu w Centrum Krajna.
Terapia dla hazardzistów

Każdy zasługuje na spełnione i szczęśliwe życie wolne od nałogów własnych i swoich bliskich. Skontaktuj się z nami, a będziemy Cię wspierać i towarzyszyć Ci w procesie zdrowienia.

Zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.