Terapia dla narkomanów

Czym jest narkomania?

To uzależnienie od środków psychoaktywnych, które wywołuje dotkliwe skutki zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Uzależnienie to charakteryzuje się głodem narkotycznym, który powoduje cierpienie fizyczne lub psychiczne, związane z odstawieniem substancji, prowadzące do potrzeby zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Potrzeba ta jest niezależna od woli uzależnionego i negatywnie wpływa na życie społeczne chorego i jego bliskich.

Załamany mężczyzna

Jakie są przyczyny narkomanii

Ile osób, tyle powodów sięgania po substancje psychoaktywne. To kwestia indywidualna. Wiele jednak zależy od wieku, potrzeb i środowiska, w jakim żyje osoba uzależniona. Wśród najczęstszych przyczyn sięgania po narkotyki możemy wyróżnić:

lęk przed odrzuceniem przez grupę rówieśników i chęć zaimponowania lub dorównania grupie,
szukanie sposobu na ucieczkę od problemów: przewlekłego stresu, frustracji, niskiego poczucia własnej wartości, napięcia związanego z pracą i nieudanym życiem rodzinnym,
potrzebę eksperymentowania i poszukiwania nowych bodźców stymulujących,
brak umiejętności radzenia sobie z przeżywanymi emocjami,
zmęczenie i potrzebę zwiększenia swojej wydajności
poczucie osamotnienia i odrzucenia,
ból i cierpienie.

Osoby uzależnione w narkotykach szukają ukojenia i zapomnienia o dotykających ich problemach. Uzależnienie to choroba zarówno ciała, jak i duszy, a najskuteczniejszą drogą do uwolnienia się od nałogu okazuje się dla wielu osób terapia w specjalistycznym ośrodku terapeutycznym.

Jakie są objawy narkomanii?

Długotrwały wpływ środków odurzających na organizm powoduje objawy, które mogą być różne w zależności od zażywanej substancji i siły uzależnienia. Objawy mogą też różnić się od siebie w zależności od kondycji fizycznej i psychicznej uzależnionego.

Osoby uzależnione często oddalają się od bliskich i znajomych, a ich zachowanie ulega zmianie. Stają się nerwowe i bardzo drażliwe, a kontakt z otoczeniem często bywa dla nich problemem. Zaniedbywanie obowiązków i obojętność również są “znakiem ostrzegawczym” dla osób, które podejrzewają, że ich bliscy mogą być uzależnieni.

Inne objawy uzależnienia od narkotyków i środków psychoaktywnych:

potrzeba zwiększania dawki przyjmowanego środka,
znaczne pogorszenie zdrowia i stanu psychicznego,
dobowe wahania nastroju,
zmiany w wyglądzie i zachowaniu,
zespół abstynencyjny, który charakteryzuje się drżeniem mięśni i rąk, nadmierną potliwością, omamami, pogorszeniem koncentracji i lękami.

Skutki brania narkotyków

Choroba, jaką jest uzależnienie, zmienia życie chorego i jego bliskich o 180 stopni. Niszczy życie zawodowe i osobiste oraz relacje z najbliższym otoczeniem. Często prowadzi do problemów finansowych, ryzykownych zachowań seksualnych, kryzysu bezdomności i konfliktów z prawem. Efektem zażywania narkotyków jest również znaczne pogorszenie stanu zdrowia, które może prowadzić do nieodwracalnych zmian.

Wiele z tych objawów da się jednak zatrzymać i zminimalizować, jednak istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii i powstrzymanie się od zażywania. Można być uzależnionym i prowadzić zupełnie normalne, szczęśliwe i trzeźwe życie. Jednak wymaga to zgłoszenia się po profesjonalną pomoc i wsparcie.

Mężczyzna uzależniony od narkotyków

Terapia uzależnienia od narkotyków

Terapia narkomanii jest jak najbardziej możliwe. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do problemu, kolejnym sięgnięcie po profesjonalną pomoc z zewnątrz.

Proszenie o wsparcie nie jest oznaką słabości, a siły, jaką uzależniony znajduje w sobie na drodze do życia wolnego od nałogów. Im wcześniej taka pomoc nadejdzie, tym większa szansa na powodzenie terapii i uniknięcie konsekwencji związanych z długotrwałym zażywaniem narkotyków. Jednak nie należy zapominać, że terapię można rozpocząć na każdym etapie uzależnienia.

Terapia w naszym centrum pozwala osobom uzależnionym w bezpiecznej atmosferze, pełnej wsparcia, na trzeźwo i pod okiem profesjonalisty, przyjrzeć się skutkom swojego uzależnienia.

Pokazujemy, jak poradzić sobie z uczuciem przymusowego zażywania narkotyków i odbudować życie i relacje z bliskimi. Pierwszym etapem dla osób, które zgłaszają się pod wpływem jest jednak uwolnienie organizmu od substancji poprzez przejście detoksykacji u naszego partnera współpracującego – specjalisty medycznego.

Każdy zasługuje na spełnione i szczęśliwe życie wolne od nałogów własnych i swoich bliskich. Skontaktuj się z nami, a będziemy Cię wspierać i towarzyszyć Ci w procesie zdrowienia.

Zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.