Terapia dla alkoholików – terapia alkoholizmu

Czym jest alkoholizm?

Zespół uzależnienia od alkoholu to choroba przewlekła. Charakteryzuje się silną potrzebą spożywania alkoholu, która dominuje nad pozostałymi zachowaniami osoby uzależnionej.

Główny objaw to całkowita utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i nieodparta potrzeba ciągłego picia, tzw. „głód alkoholowy”. Uzależnienie to ma podłoże i fizyczne i psychiczne. Objawem psychicznym jest potrzeba poprawy samopoczucia, a fizycznym wzrost tolerancji na jego działanie i utrata kontroli co do ilości. Alkoholizm dotyka zarówno uzależnionego, jak i osoby mu najbliższe. Choroby alkoholowej nie da się całkowicie wyleczyć, ale można ją zatrzymać. Oznacza to, że alkoholik zaprzestając picia, nie może do niego powrócić w przyszłości i pić, jak osoba nieuzależniona. Chęć otrzymania pomocy i wsparcie najbliższych są bardzo istotne, a nawet kluczowe w tym procesie.

Młody alkoholik

Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?

Ludzie uzależniają się od alkoholu z wielu powodów, a jednoznaczne jego określenie bywa trudne. Przyczyn uzależnienia, według badaczy, należy poszukiwać w trzech kategoriach czynników:

 • biologicznych,
 • psychicznych,
 • społecznych.

Tak, jak w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych, tutaj również częstą przyczyną są mechanizmy ucieczkowe. Alkohol pomaga zapomnieć o problemach i niepowodzeniach. Choć dotykają każdego człowieka, to, w przypadku uzależnionego, umiejętność emocjonalnego poradzenia sobie z sytuacją jest znacznie osłabiona. Alkoholizm pojawia się u osób z zaburzonym wewnętrznym poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.

Jakie są objawy alkoholizmu?

Przebieg tej choroby można rozróżnić w trzech fazach: ostrzegawcza, krytyczna i chroniczna. Istnieją momenty, które możemy nazwać objawami kluczowymi i osiowymi, co oznacza, że występują one u praktycznie każdego alkoholika. Należą do nich:

 • zwiększenie tolerancji na alkohol,
 • utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
 • ciągi alkoholowe – kilkudniowe i wielomiesięczne,
 • amnezja dotycząca picia, bez utraty przytomności,
 • poczucie przymusu picia.

Fazy choroby alkoholowej

Elvin Morton Jellinek, jeden z ekspertów Komisji dla Spraw Alkoholowych WHO wyróżnił 4 fazy choroby alkoholowej:

 1. Faza wstępna (prealkoholowa) – trudna do zauważenia, może trwać nawet kilka lat, w trakcie których rośnie fascynacja alkoholem, sięga się po niego coraz częściej i w coraz większych ilościach
 2. Faza ostrzegawcza (zwiastunowa) – chory zaczyna szukać okazji do picia, pić samotnie, a nawet w ukryciu
 3. Faza krytyczna (ostra) – chory traci kontrolę nad piciem, zaniedbuje obowiązki i relacje, porzuca zainteresowania; problem alkoholowy staje się bardzo widoczny
 4. Faza przewlekła (chroniczna) – ciągi alkoholowe trwają kilkanaście dni, a przerwy w piciu wywołują skutki uboczne (tzw. zespół abstynencyjny); pogłębiają się problemy psychiczne, może wystąpić delirium (psychoza alkoholowa).

Skutki alkoholizmu

Rozróżniamy fizyczne i psychiczne skutki uzależnienia od alkoholu. Alkohol zażywany w nadmiarze uderza bardzo mocno w nasze ciało, jednak są miejsca szczególnie podatne na jego działanie, czyli

 • szkielet – alkohol zaburza przyswajanie wapnia, budulca naszych kości
 • serce – od nadciśnienia i arytmii po przerost komory sercowej i atak serca,
 • układ trawienny – szczególnie wątroba, która może ucierpieć w wyniku zapalenia alkoholowego czy marskości.

Mimo iż alkohol często powoduje euforię, to jego długotrwałe zażywanie działa jak ”depresant” dla mózgu osoby uzależnionej, co w efekcie powoduje: depresję, zaburzenia lękowe, afektywne dwubiegunowe i schizofrenię.

Terapia dla alkoholików - kompleksowy odwyk alkoholowy

Tak jak w przypadku innych uzależnień, tutaj również przełomowym momentem jest przyznanie się uzależnionego, że ma problem i potrzebuje pomocy.

Terapia uzależnienia od alkoholu jest procesem złożonym i długotrwałym. Wiele zależy od stopnia uzależnienia, motywacji osoby leczonej oraz wsparcia udzielanego przez najbliższych.

W Centrum Terapii Krajna dostępne są trzy programy terapii: dwu, cztero i sześcio – ośmiotygodniowe. Najlepsze efekty daje terapia ośmiotygodniowa. Chory po tym czasie jest w stanie wprowadzić nowe, zdrowe nawyki, które wspierają jego trwanie w trzeźwości. Każda osoba uzależniona od alkoholu jest w stanie żyć życiem wolnym od nałogu, jednak potrzebuje do tego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. W naszym centrum terapii uzależnień znajdzie wszystko, co niezbędne w skutecznym procesie terapii alkoholowej.

Mężczyzna uzależniony od alkoholu

Każdy zasługuje na spełnione i szczęśliwe życie w trzeźwości, wolne od nałogów własnych i swoich bliskich. Skontaktuj się z nami, a będziemy Cię wspierać i towarzyszyć Ci w procesie zdrowienia.

Zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.