Prywatny ośrodek leczenia depresji

Rozpoznajemy objawy oraz wspólnie odnajdujemy motywację do zdrowienia i uwolnienia od depresji towarzyszącej uzależnieniom.

Czym jest depresja

Depresja stanowi jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i jednocześnie jest jednym z najskuteczniej leczonych. Zalicza się ją do chorób zaburzeń nastroju, a jej objawy skoncentrowane są wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Charakteryzuje się nadmierną drażliwością, brakiem odczuwania przyjemności i utrzymującym się głębokim smutkiem. Często wraz z powyższymi objawami występuje również problem ze snem, koncentracją i apetytem. Depresja jest źródłem cierpienia i zaburza jego zdolność czerpania satysfakcji z życia.

Występowanie depresji może być skutkiem lub następstwem uzależnienia i dotyka ona większość osób cierpiących z powodu nałogu. Szacuje się, że w przypadku depresji alkoholowej, 10% osób uzależnia się w wyniku trwającej depresji, a u 90% depresja jest jego następstwem.

Pacjentka prywatnego ośrodka leczenia depresji

Jakie przyczyny depresji?

Na występowanie depresji wpływ ma wiele zmiennych, jednak nie udało się dotąd określić jednoznacznie przyczyny jej rozwoju. Rozróżnia się podział na czynniki biologiczne oraz psychologiczne. Wśród biologicznych możemy wyróżnić między innymi:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • choroby somatyczne,
 • zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników: noradrenaliny, dopaminy i serotoniny,
 • zaburzenia hormonalne.

Psychologiczne związane są z:

 • wydarzeniami życiowymi wywołującymi poczucie straty: śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód,
 • czynnikami osobowościowymi jak np. neurotyczność,
 • sposobem reagowania na sytuacje obciążające.

Depresja może być również skutkiem ubocznym stosowania leków oraz działania substancji psychoaktywnych.

Depresja alkoholowa może wystąpić jako:

 • Skutek uzależnienia – nadużywanie alkoholu wywołuje trwałe zmiany w układzie nerwowym, a sam alkohol działa jak depresant.
 • Przyczyna uzależnienia – osoby cierpiące na depresję sięgają po alkohol, aby ukoić smutek i ból.
 • Skutek nagłego odstawienia – występuje jako element zespołu abstynencyjnego i trwa ok. 3 tygodni.
 • Efekt abstynencji – pojawia się po dość długim czasie od zerwania z nałogiem, a długotrwałe pogorszenie nastroju może być przyczyną ponownego sięgnięcia po alkohol.

W prywatnym ośrodku leczenia depresji Krajna zajmujemy się wszystkimi powyższymi przypadkami. Jeśli dotyczą one także Ciebie, skonsultuj się z naszym specjalistą pod numerem 531 432 011.

Jakie są objawy depresji?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieje 10 objawów depresji, a trzy pierwsze określane są jako wiodące:

 1. obniżenie nastroju,
 2. nieodczuwanie radości,
 3. brak energii,
 4. niska/negatywna samoocena,
 5. poczucie winy,
 6. myśli i próby samobójcze,
 7. niesprawność intelektualna,
 8. zaburzenia snu,
 9. zaburzenia w aktywności,
 10. zaburzenia apetytu i zmiana masy ciała
Kobieta z objawami depresji
Kobieta cierpiąca na depresję

Skutki depresji

Nieleczenie depresji wiąże się z dalszymi powikłaniami. Efektem może być pogłębienie i utrwalenie się objawów psychologicznych oraz zwiększone ryzyko wystąpienia chorób np. choroby serca czy cukrzycy. W skrajnych przypadkach możliwa jest nawet śmierć osoby chorej.

Skontaktuj się

Stopnie nasilenia depresji

Epizod epizodowi nierówny i u każdego depresja potrafi wystąpić w różnym nasileniu, dlatego tak ciężko jest rozpoznać pierwsze jej objawy. W lekkich przypadkach depresja utrudnia, ale nie uniemożliwia funkcjonowania na co dzień.

Często osoby ukrywają swoje cierpienie i w oczach otoczenia wydają się żyć normalnie.

Ciężki przebieg depresji uniemożliwiający funkcjonowanie objawia się:

 • urojeniami – występują w postaci silnych i nieprawdziwych przekonań o np. nieuleczalnej chorobie,
 • omamami – głosy nakłaniające do popełnienia samobójstwa,
 • osłupieniem – zastój ruchowy, unikanie kontaktu z otoczeniem.

Prywatny ośrodek leczenia depresji - Terapia

Z lżejszymi przypadkami depresji poradzi sobie leczenie w trybie ambulatoryjnym (w gabinecie psychologicznym, psychiatrycznym lub przychodni). W ciężkich stanach, kiedy z nasiloną częstotliwością występują myśli samobójcze i ciężkie epizody z objawami psychotycznymi,  niezbędne jest leczenie w warunkach szpitalnych na oddziale psychiatrycznym. W trakcie leczenia niezwykle istotne jest ustalenie planu leczenia oraz aktywny udział chorego w procesie leczenia. Jeśli leczenie jest przeprowadzone prawidłowo to najczęściej dochodzi do skutecznego wyleczenia i całkowitego ustąpienia depresji tzw. reemisji.

W przypadku leczenia depresji alkoholowej lub związanej ze stosowaniem innych substancji psychoaktywnych – musi ona przebiegać dwutorowo. W etapie zdrowienia skupiamy się więc na leczeniu obu chorób: depresji i nałogu. Nie jest to łatwe zadanie, ale jedyne skuteczne na drodze do wolności od nałogu i przywrócenia radości życia. W tym przypadku motywacja osoby chorej jest kluczowa w osiągnięciu sukcesu.

Dla nas każdy jest CUDem – ciałem, umysłem i duszą.

W naszych działaniach skupiamy się na każdym z tych elementów i wierzymy, że wszyscy zasługują na spełnione i szczęśliwe życie wolne od nałogów własnych i swoich bliskich.

Skontaktuj się z nami

a będziemy Ci towarzyszyć w Twojej podróży w kierunku zdrowia, szczęścia i wolności.

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.