Uzależnienie od gier komputerowych Twojego dziecka.

Uzależnienie od gier komputerowych - Centrum Krajna

1. Czym charakteryzuje się uzależnienie od gier komputerowych?
2. Czy Twoje dziecko jest uzależnione? Jakie są objawy?
3. Dlaczego dzieci wpadają w nałóg?
4. Jakie są konsekwencje uzależnienia od gier komputerowych?
5. Terapia uzależnień dla dzieci.

Obecnie większość polskich dzieci ma dostęp do komputera i Internetu i nie znają życia bez współczesnej technologii. Nie ma nic złego w korzystaniu z ich dobrodziejstw, ponieważ komputer może być inspirującym źródłem rozrywki lub pomocnym narzędziem wykorzystywanym do nauki. Problem pojawia się, gdy nasza pociecha nie wyobraża sobie chwili bez kontaktu z wirtualnym światem i rozwija się u niej uzależnienie od gier komputerowych. Jednak ten nałóg nie dotyczy tylko dzieci, ale również dorosłych.

1. Czym charakteryzuje się uzależnienie od gier komputerowych?

Spędzanie czasu przed monitorem, dla wielu dzieci i dorosłych to bardzo przyjemna forma rozrywki, czasem tak bardzo, że staje się ważniejsza niż pozostałe obszary życia. Wówczas można już podejrzewać uzależnienie, które może dotyczyć różnych czynności związanych z komputerem np. przeglądania Internetu, grania w gry, rozmów online. Jednak zawsze utrata kontroli nad ilością czasu spędzanego przed ekranem to zjawisko bardzo groźne dla prawidłowego rozwoju dziecka i skutkuje bardzo groźnymi konsekwencjami dla całej rodziny. Dodatkowo nałogowe granie w gry może stać się uzależnieniem równie silnym, jak to wobec substancji psychoaktywnych, mimo że nie pojawi się uzależnienie fizyczne.

2. Czy Twoje dziecko, lub Ty jesteś uzależniony? Jakie są objawy?

Na jakie objawy koniecznie należy zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy uzależnienie od gier?

▪ spędzanie większości czasu na graniu, zaburzone poczucie czasu,
▪ rezygnacja z innych zainteresowań,
▪ zaniedbywanie obowiązków szkolnych/zawodowych,
▪ pogłębienie izolacji społecznej, odsuwanie się od bliskich osób,
▪ brak dbałości o wygląd, higienę i porządek,
▪ pogorszenie funkcji poznawczych (np. koncentracja),
▪ nadpobudliwość,
▪ zaburzenia snu,
▪ zaburzenia lękowe i afektywne,
▪ rozdrażnienie, agresja lub rozpacz, gdy granie nie jest możliwe,
▪ kłamstwa,
▪ wydawanie nieracjonalnych sum na gry, pojawienie się długów,
▪ obsesyjne myślenie na temat gier podczas innych czynności,
▪ gry stają się głównym tematem, o którym opowiada osoba uzależniona,
▪ pogorszenie stanu zdrowia i rozwój chorób współtowarzyszących (zanik mięśni, wzrost wagi, pogorszenie wzroku).

Nigdy nie należy ignorować nawet pierwszych symptomów, gdy zobaczy się je u dziecka lub dorosłego! Szybsza reakcja na problematyczne zachowanie, to większa szansa na poradzenie sobie z trudnością.

3. Dlaczego wpadamy w nałóg?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ma także własną historię doświadczeń życiowych i trudności, z którymi musiało się mierzyć. Z tego względu dotarcie do źródła trudności jest w pełni możliwe jedynie podczas specjalistycznej diagnozy psychologicznej. Pustka i brak umiejętności radzenia sobie z emocjami, próba łagodzenia stresu, to główne przyczyny, dlaczego dorośli grają. Można wyróżnić jednak kilka czynników, które przyczyniają się do rozwoju uzależnienia od gier komputerowych:

▪ samotność, izolacja społeczna,
▪ trudność w nawiązywaniu rzeczywistych relacji,
▪ niska samoocena,
▪ nieśmiałość i brak wiary w siebie,
▪ brak poczucia bycia docenianym za osiągnięcia w świecie rzeczywistym,
▪ niezdolność konstruktywnego radzenia sobie z problemami,
▪ zakorzenione schematy rodzinne związane z uzależnieniem się,
▪ konflikty w rodzinie,
▪ brak wsparcia lub zainteresowania ze strony opiekunów.

4. Jakie są konsekwencje uzależnienia od gier komputerowych?

Spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem komputera stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka i osoby dorosłej – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Warto mieć świadomość, czym może skutkować nałogowe granie w gry, więc poniżej zamieszczamy listę możliwych zagrożeń wynikających z tego uzależnienia:

▪ pogorszenie koncentracji i uwagi na dłuższych, bardziej angażujących treściach
▪ izolacja od rówieśników
▪ ucieczka od problemów
▪ zaniedbywanie obowiązków
▪ spędzanie całego czasu w Internecie
▪ pogorszenie kondycji fizycznej
▪ zaburzony tryb czuwania i snu
▪ nadużywanie napojów energetycznych i kawy
▪ trudności w szkole
▪ zaburzenia lękowe
▪ agresja i frustracja w sytuacji, gdy oglądanie jest niemożliwe
▪ zetknięcie się z treściami nieodpowiednimi dla wieku
▪ fałszywe wyobrażenie na temat świata i ludzi
▪ brak zainteresowań, nierozwijanie zdolności

5. Terapia uzależnień

Uzależnienie od gier komputerowych jest bardzo groźnym zjawiskiem, które destrukcyjnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Niszczy również zdrowie fizyczne i psychiczne osób dorosłych. Powrót do równowagi jest możliwy dzięki podjęciu regularnej psychoterapii uzależnień i wsparciu ze strony najbliższych. Bardzo często uzyskanie dużej poprawy samopoczucia jest możliwe również dzięki zaangażowaniu się wszystkich domowników w psychoterapię dla rodzin. Dla opiekunów to szansa, aby lepiej zrozumieć mechanizmy działania nałogu, a także uzyskać prawidłowe strategie radzenia sobie z nimi.

Jak przebiega psychoterapia uzależnień od gier komputerowych?

Rozpoczęcie kontaktu z terapeutą najczęściej polega na przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu.  Jeśli chodzi o dzieci, najpierw rozmowa odbywa się z rodzicami, a następnie z dzieckiem – dzięki temu można uzyskać informacje niezbędne do rozpoznania uzależnienia oraz do dalszej pracy z nim. Daje również podstawy to postawienia diagnozy i wstępnego określenia indywidualnych powodów rozwoju nałogu.

Terapeuta dzięki temu jest w stanie również przygotować plan działania, które pomoże dziecku w powrocie do zdrowia, a także pozwoli kontrolować przebieg i efekty psychoterapii. W trakcie regularnych spotkań dziecko ma szansę skonfrontować się ze swoimi trudnościami i wewnętrznymi konfliktami oraz uczy się nowych, prawidłowych wzorców zachowania.

____

Uzależnienie od gier komputerowych niekorzystnie wpływa na życie dziecka i całej rodziny. Jednak powrót do zdrowia jest jak najbardziej możliwy, pod warunkiem autentycznego zaangażowania w proces terapeutyczny. Kluczowe jest również szybkie udzielenie wsparcia, aby nałóg się jeszcze bardziej nie rozwinął. Im wcześniejszy kontakt z terapeutą, tym większa będzie też szansa na szybszy powrót do zdrowia oraz pojawienie się mniej dotkliwych konsekwencji wynikających z uzależnienia.

Jeśli dostrzegasz u swojego dziecka niepokojące Cię objawy, to nie czekaj i koniecznie poszukaj profesjonalnego wsparcia!

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Bibliografia:

Grzegorzewska, A. (red.) (2018). Współczesne oblicze problemów klinicznych dzieci i młodzieży. Polskie Forum Psychologiczne, 23(3), 483-501

Ginowicz, H. (2003). Zagrożenia płynące z sieci. Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia. Pozyskano z: www.terapia.rubikon.net.pl/html/2003/zagrozenia (03.06.2022)

Jakubik, A. (2005). Zespół uzależnienia od Internetu (ZUI) –Internet Addiction Syndrome (IAS). Pobrano z: http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=52 (03.06.2022)

Kubala-Kulpińska, A. (2018). Uzależnienie od gier komputerowych – jak z nim walczyć? Głos Pedagogiczny, 102, 18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.