Uzależnienie od benzodiazepin – objawy i leczenie

Uzależnienie od benzodiazepin

Wydają się bezpieczne. Leki z grupy benzodiazepin są przecież wydawane na receptę, przepisuje je lekarz psychiatra. Mają pomagać radzić sobie z lękiem i bezsennością, uspokajać. I rzeczywiście są skuteczne. Tyle tylko, że mają ogromny potencjał uzależniający i powinny być dawkowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Gdy tej kontroli nie ma, przejmują ją one, przekształcając się w uzależnienie od benzodiazepin.

Benzodiazepiny – jak to działa?

Działanie benzodiazepin polega na podnoszeniu poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu. GABA jest naturalnym neuroprzekaźnikiem, który łagodzi wyładowania w mózgu związane ze stresem. Leki z tej grupy działają więc uspokajająco, ale przy okazji podnoszą także poziom dopaminy, a więc wywołują stany euforyczne, pobudzając ośrodek przyjemności i nagrody w mózgu. To działanie bywa niestety najczęstszą przyczyną uzależnienia.

Benzodiazepiny dzielą się na krótko, średnio i długo działające. Te pierwsze są szczególnie niebezpieczne i to od nich najszybciej można się uzależnić. Działają niemal błyskawicznie. Efekt rozluźnienia, uspokojenia skołatanych myśli i wewnętrznego napięcia, a także stan, który można określić jako szczęście, następuje po zażyciu odpowiedniej dawki w ciągu 20-30 minut. Właśnie dlatego, że na efekt ich działania nie trzeba czekać – jak w przypadku choćby leków przeciwdepresyjnych – kilku tygodni, są przepisywane przez lekarza do stosowania doraźnego i zwykle krótkoterminowego.

Mężczyzna cierpiący na bezsenność.

Uzależnienie od benzodiazepin – objawów nie da się ignorować!

Benzodiazepiny mają to do siebie, że efekt uspokojenia i wyraźnej poprawy nastroju pojawia się szybko, ale znika już po kilku godzinach. Wtedy bardzo często pojawia się pokusa sięgnięcia po kolejną dawkę i utrzymania tego działania. Tyle tylko, że tolerancja organizmu na te leki rośnie w ekspresowym tempie, więc bardzo szybko dotychczasowa dawka przestaje wystarczać. Jeśli systematycznie zaczniesz zwiększać ilość przyjmowanych tabletek, zacznie się efekt błędnego koła. Będziesz potrzebować coraz więcej i więcej leków, by osiągnąć stan, który początkowo był zauważalny po minimalnej dawce.

Gdy zaczyna się u Ciebie rozwijać uzależnienie, możesz zaobserwować, że:

  • coraz częściej prosisz lekarza o zwiększanie dawki leku, wymyślając przyczyny, dla których miałoby to być uzasadnione
  • jeśli nie zażyjesz satysfakcjonującej Cię dawki leku, masz problemy w codziennym funkcjonowaniu, pojawia się nerwowość i kłopoty z koncentracją
  • zaczynasz stosować leki nawet wtedy, gdy doskwierają Ci ich skutki uboczne, np. senność, zmęczenie, bóle głowy czy brak apetytu
  • bierzesz kolejne tabletki tylko po to, by osiągnąć efekt euforyczny, a nie w sytuacjach lęku
  • łączysz tabletki z alkoholem albo innymi substancjami odurzającymi, by podbić ich działanie

Jakie objawy uzależnienia występują, gdy próbujesz odstawić benzodiazepiny?

Z czasem, jeśli przyjmujesz coraz większe ilości leków, pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, jeśli nie zażyjesz odpowiedniej dawki. Skutki nagłego odstawienia benzodiazepin mogą być bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne. Najczęstsze objawy to:

  • niepokój i lęk, a nawet napady paniki
  • gwałtowny spadek nastroju i zaburzenia depresyjne
  • bezsenność oraz koszmary senne
  • skurcze mięśni, a nawet drgawki, które są bezpośrednim zagrożeniem życia
  • derealizacja i depersonalizacja (możesz mieć wrażenie, jakbyś obserwował/ła siebie z boku, jakby Twoje ciało nie należało do Ciebie
  • niezdolność do uczenia się i zapamiętywania
  • nadwrażliwość na dźwięki i zapachy
  • szumy uszne
  • zaburzenia czucia i widzenia
  • zaburzenia równowagi
  • problemy żołądkowe
  • nadmierne pocenie się

Objawy odstawienne i chęć poczucia ulgi są na tyle silne, że osoby dotknięte uzależnieniem są w stanie zrobić wiele, by zdobyć kolejną receptę. Często próba zdobycia kolejnych dawek zamienia się w maraton, chodzenie od lekarza do lekarza, by zapewnić sobie dostęp do coraz większych ilości tabletek.

Mężczyzna uzależniony od benzodiazepin.

Leczenie uzależnienia od benzodiazepin

Nagła próba odstawienia benzodiazepin jest możliwa tylko pod warunkiem, że leki były przyjmowane krótko i w najmniejszych dawkach. Przy długim przyjmowaniu i wysokich dawkach jest to bardzo przykre doświadczenie, które może się skończyć nasileniem dolegliwości lękowych, a nawet psychozą i omamami. Benzodiazepiny trzeba odstawiać stopniowo pod kontrolą lekarza, systematycznie zmniejszając dawki.

Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie, jedynym skutecznym sposobem poradzenia sobie z problemem jest terapia uzależnień. Nierzadko musi ona być poprzedzona detoksem pod nadzorem specjalistów, by organizm został dokładnie oczyszczony z toksyn. Sam detoks to jednak tylko początek drogi do leczenia uzależnienia od benzodiazepin.

Mężczyzna przechodzący przez kryzys.

Benzodiazepiny silnie uzależniają nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. A z takim problemem możesz się zmierzyć tylko pod okiem doświadczonych terapeutów. To daje największą szansę na wyjście z nałogu i wytrwanie w trzeźwości.

Zadzwoń do nas i skonsultuj swój problem tel. 531 432 011. Pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.