
Nasze nawyki wpływają na nasze ciało i umysł. To one tak naprawdę określają czy nasza relacja z substancją będzie zdrowa lub dysfunkcyjna. Tak samo prezentuje się sytuacja w przypadku alkoholu. Osoba uzależniona od „butelki”, często doprowadza swoje wnętrze, ale również ciało i twarz, do marnego stanu. Jak więc rozpoznać „twarz alkoholika”?
Wszystko to, co wykonujemy regularnie, będzie wpływało na jakość naszego życia. Gdy zdrowy nawyk może poprawić Twoje samopoczucie oraz zdrowie, to niezdrowy może je zniszczyć. Osoba regularnie biegająca, stanie się bardziej wysportowana, a osoba regularnie spożywająca dużo wysokotłuszczowego jedzenia narażona będzie na nadwagę. Nie można zaprzeczyć takiemu faktowi – regularność Twoich nawyków kształtuje Ciebie.
Uzależnienie od alkoholu
Problemy z nadużywaniem alkoholu mogą dotknąć każdego. W ciągu życia uczymy się zarządzać swoją codziennością i związanymi z nią wyzwaniami. Ze względu na sposób, w jaki każdy z nas dorasta, wytwarzamy również różne sposoby radzenia sobie z problemami. Jedne osoby mogą sięgać po zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem, na przykład sport. Z kolei pewne osoby, ze względu na środowisko, w którym dorastały, ale też genetyczne predyspozycje, mogą sięgać po alkohol. Czasami nawet w obliczu braku obecności tych przyczyn – osoba wciąż może chcieć sięgnąć po alkohol, by poczuć ulgę w cierpieniu.

Wszystkie uzależnienia są groźne i nie można ich bagatelizować. Szczególną uwagę warto zwrócić na alkohol, który łatwo uzależnia, a jest powszechnie dostępny i społecznie akceptowany.
Skutki, czyli twarz alkoholika
Uzależnienie jest w stanie zaburzyć wszystkie warstwy życia – społeczną, zawodową, prywatną. Jest to kwestia czasu, gdy bliskie otoczenie zacznie podejrzewać, że coś jest nie na miejscu. Ze względu na toksyczność alkoholu pierwsze zmiany, które można dojrzeć w osobie uzależnionej, będą znajdowały się na jego skórze, w tym na twarzy. Skóra jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia, a nadmierne spożywanie ma wpływ nie tylko na jej wygląd, ale również funkcjonowanie całego organizmu.
Obrzęki, opuchnięta twarz
Pierwszym najbardziej widocznym sygnałem istniejącego problemu z alkoholem będą obrzęki oraz opuchnięta twarz. Problem powstaje ze względu na to, że alkohol zatrzymuje wodę w organizmie i może doprowadzać do opuchlizny twarzy, zwłaszcza w okolicy oczu i policzków.
Zaczerwienienia i pękające naczynka
Kolejnym szybko dostrzegalnym skutkiem ubocznym uzależnienia od alkoholu będą zaczerwienienia oraz pękające naczynka. Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego nawet u osób okazjonalnie pijących alkohol można zauważyć silne zaczerwienienie twarzy. Uzależnienie od alkoholu może spowodować trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyczynić się do powstania tak zwanych pajączków naczyniowych.

Sucha skóra
Od razu widocznym skutkiem nałogu alkoholowego będzie odwodnienie oraz suchość skóry. Alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że zwiększa produkcję moczu w organizmie. Doprowadza to do odwodnienia organizmu, którego skutkiem jest sucha i matowa skóra z widocznymi liniami oraz zmarszczkami.
Twarz alkoholika i uzależnienie długoterminowo
Najbardziej istotnymi problemami, które mogą dotknąć skóry twarzy to zaostrzenie stanów zapalnych i wystąpienie chorób. Alkohol może na przykład nasilać objawy łuszczycy, egzymy czy też trądziku różowatego. Rezultatem może być zwiększone zaczerwienienie, obrzęki i podrażnienia skóry.
Spożywanie alkoholu zaburza procesy zachodzące w organizmie. W tym procesów starzenia. Regularna obecność tak toksycznej substancji jak alkohol może zaburzyć produkcje kolagenu i elastyny, co wpłynie na jędrność cery. Efekt ten jest wzmocniony poprzez odwodnienie – na twarzy alkoholika powstają zmarszczki, a pory stają się jeszcze bardziej widoczne.
Pogorszenie jakości snu również może byś spowodowane zarówno przez doraźne jak i długoterminowe spożycie alkoholu. Alkohol, choć działa uspakajająco i skraca czas potrzebny do zaśnięcia, zaburza długość i sekwencje trwania faz snu. Dodatkowo alkohol może przyczynić się do bezdechu sennego, pogarszając jakość i długość snu jeszcze bardziej, co będzie tylko kontynuować pogorszenie wyglądu twarzy.
Alkohol jest znany z tego, że wypłukuje najważniejsze witaminy i minerały z organizmu. Nadmierne jego spożycie może prowadzić do niedoborów ważnych dla ciała witamin. W długoterminowym uzależnieniu może to skutkować uszkodzeniami układu nerwowego (witamina B1), osłabieniem układu nerwowego (witamina D), problemów z sercem (potas i magnez), zaburzeń krzepliwości krwi (witamina K) oraz osłabienia kości (witamina D).

Oblicze powie wiele…
Pierwsze sygnały problemu mogą rzeczywiście wystąpić w postaci różnych problemów związanych ze skórą na twarzy. Stąd termin twarz alkoholika – znak rozpoznawalny wśród osób uzależnionych od alkoholu. Jeśli wolność osoby Ci bliskiej jest ograniczana przez alkohol. Widzisz po jej twarzy, że problem istnieje i rozbrzmiewa w jej życiu – nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Nasz zespół doświadczonych specjalistów potrafi wrażliwie podejść do rozmowy i pomocy osobie uzależnionej, a Tobie służy swoim wsparciem oraz wiedzą na temat procesu leczenia. Jeśli szukasz leczenia alkoholizmu w Toruniu i okolicach zadzwoń do nas pod numer telefonu 531 432 011.