Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce przestać pić?

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce przestać pić

Jeśli Twoja ukochana osoba zmaga się z uzależnieniem, ale odmawia leczenia, możesz czuć bezradność, strach i frustrację. Nie ma magicznej formuły, jak sprawić, by ktoś poszedł na odwyk. Nie możesz zmusić osoby dorosłej do pójścia na leczenie uzależnienia od alkoholu. Możesz jednak pomóc jej zdobyć motywację, której potrzebuje, aby dobrowolnie tam iść. Dowiedz się, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce przestać pić.

Zaakceptuj, że nie możesz wykonać tej pracy za niego

Tak bardzo chcesz, aby Twój bliski wyszedł z czynnego uzależnienia, że jesteś gotowa zrobić wszystko, aby mu pomóc. Tęsknisz za osobą, którą był, zanim popadł w alkoholizm i wierzysz, że jeśli tylko bardzo mocno się postarasz, to się zmieni. W rzeczywistości nie możesz wykonać tej pracy za niego. Możesz prosić, błagać, przekupywać i grozić, ale dopóki alkoholik sam nie zaakceptuje swojego uzależnienia i nie przyzna, że potrzebuje pomocy – nic nie sprawi, że zacznie się leczyć. 

Nie obarczaj go wstydem i poczuciem winy

Zawstydzanie lub obwinianie osoby uzależnionej tylko ją odepchnie. Słowa, które obwiniają i zawstydzają ludzi, stawiają ich w defensywie. Używanie zwrotów „ja” podczas rozmowy z ukochaną osobą na temat spożywania przez nią alkoholu i narkotyków jest znacznie skuteczniejsze. Porozmawiaj o tym, jak jej uzależnienie wpływa na Ciebie i osoby wokół. Na przykład, zamiast mówić: „Niszczysz naszą rodzinę. Dzieci przez Ciebie płaczą. Rujnujesz swoje życie i nasze”, używaj słów „ja”. „Bardzo Cię kocham, ale Twoje picie sprawia, że ja wciąż się o Ciebie martwię. Boję się, co będzie dalej, co się stanie z Twoim zdrowiem i z nami, jeśli nie przestaniesz pić. Chcę tylko, żeby nasz związek i nasza rodzina były zdrowe i bezpieczne. Nie chcę wieczorami bać się i zamartwiać czy wrócisz na noc do domu”.  

Męska rozmowa

Przyznaj jak trudny jest to problem 

Uzależnienie jest druzgocące dla wszystkich zaangażowanych, partnerów, dzieci, przyjaciół, kolegów z pracy, jak również dla samych uzależnionych. Alkoholik niszczy po kolei wszystkie swoje relacje, zaczynając od koleżeńskich, a kończąc na rodzinnych, aż zostanie sam, robiąc wszystko, co konieczne, aby nakarmić swoje uzależnienie.

Ważne jest, aby wiedzieć i przyznać, jak niezwykle trudno jest zmagać się z problemem uzależnienia, zarówno Tobie samej, jak i uzależnionemu. Jest to całkowicie zrozumiałe, że czujesz bezsilność, bezradność, smutek i żal. Alkoholizm przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej, a także jej rodziny i bliskich. Bądź dla siebie dobra. Dbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. To niezwykle trudne, ale przetrwasz i będziesz wolna od lęku, niepokoju, od martwienia się po nocach, od myśli o odcięciu się i ucieczce. 

Poproś o pomoc ludzi z ich bliskiego otoczenia

Natura uzależnienia polega na tym, że wiele osób mówi sobie, że nie ma problemu, że inni mają gorzej, że pije, bo lubi. Często lekceważą obawy najbliższych, a nawet zaczynają traktować ich jak wrogów. Robią to, uważając, że Ci chcą zrobić z nich alkoholików na siłę. Czasami, zanim alkoholik zgodzi się udać do specjalisty na terapię dla alkoholików, potrzebne są słowa więcej niż jednej osoby, by zrozumiał, że sprawa jest poważna. Najlepiej, gdy jest to ktoś, komu ufa np. przyjaciel, brat lub ojciec. 

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce przestać pić?

Jeśli bliska Ci osoba nie chce uwierzyć, że jej picie jest problemem, spróbuj poprosić go o wizytę kontrolną w poradni leczenia uzależnień.

Powiedz, że jeśli nie ma problemu, to co w tym złego? Rozmowa z terapeutą leczenia uzależnień może pomóc alkoholikowi spojrzeć na siebie bardziej krytycznie i skłonić go do refleksji. 

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba, zmaga się z problemem uzależnienia od alkoholu, zadzwoń, pomożemy. Telefon: 531 432 011

Komentarze
  • Moj brat ma problem z alkoholem . Ja mieszkam w anglii , ale on jest agresywny wobec mojej bratowej. Zawsze byl dobrym czlowiekiem ale pogubil sie od kiedy z 8 lat temu mial wupadek i zaczal miec problemy z noga. Przestal byc sedzia pilkarkim

    • Jedyne, co możemy w takiej sytuacji zrobić, to pozwolić mu dojrzeć decyzji o rozpoczęciu trzeźwego życia i jak już ona zapadnie, to wspierać go w niej. Życzymy, by brat jak najszybciej odnalazł w sobie taką gotowość.

  • Mój brat ma ten problem, tzn. podejrzewam,że ma. Mieszka w innym mieście, ale domyślam się po głosie, kiedy rozmawiamy przez telefon. Chcą go zwolnić z pracy, bo widzą co się dzieje. On swoje nieobecności w pracy tłumaczy różnymi chorobami, ale chyba tam już wiedzą o co chodzi. Ilekroć przyjeżdża czuję od niego alkohol. To moja jedyna rodzina, proszę poradźcie jak mu pomóc. Czy można pomóc komuś, kto nie przyznaje się do problemu?

    • Jeśli brat nie przyznaje się sam przed sobą do problemu, to warto z nim porozmawiać o swoich odczuciach, wpływie jego zachowań na np. Pani relację z nim, o swoich obawach o jego pracę. Często jest tak, że jedynym rozwiązaniem jest osiągnięcie swojego „dna” przez osobę uzależnioną. Tak, by zrozumiała, że ma problem i zapragnęła zmiany. Takim dnem może być np. utrata pracy, rodziny.

  • Mój brat jest alkoholikiem.traci wszystko po drodze.rodzine,prace,więzi rodzinne.
    I teraz już wiem że moje prośby i błaganie na kolanach ,pomoc żeby trafił na detoks ,rozmowy nic nie pomogą.
    Dzisiaj zadzwoniłam na policję ,bo pije już 3 tydz.,a wsiad do samochodu i pojechał po alkohol.
    Błagam pomóżcie.

    • Z mojej perspektywy najlepszym wyjściem dla Pani i dla syna będzie skierowanie się przez Panią na psychoterapię dla osób współuzależnionych. Na takiej terapii pomogą Pani radzić sobie z tą – niezwykle trudną dla każdej matki – sytuacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.