Trauma z dzieciństwa i jej wpływ na funkcjonowanie dorosłego człowieka

Trauma, według definicji psychologicznej to stan psychiczny, który jest wywołany działaniem czynników zewnętrznych, które zagrażają życiu i zdrowiu. Prowadzą do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. W zależności od osoby i jej odporności psychicznej, trauma może być wywołana przez różnorodne czynniki. Sytuacje stresujące, które mają miejsce w dzieciństwie mogą szczególnie mocno oddziaływać na psychikę dorosłego człowieka. Często też rzutując na jego życie i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Terapia traumy z dzieciństwa Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna

Rodzaje traumatycznych przeżyć w dzieciństwie

Bardzo stresującą sytuacją, która może wpłynąć na całe życie dziecka, jest śmierć bliskiej osoby. Może to być zarówno rodzic, który jest najbliższym członkiem rodziny, ale również babcia lub dziadek. Zależy to od stopnia przywiązania dziecka do danej osoby oraz od sytuacji, w jakiej odchodzi. Strata bliskich zaburza poczucie bezpieczeństwa dziecka i sprawia, że zaczyna się ono obawiać o swoją przyszłość. W przypadku rodzica zaburzona zostaje codzienna rutyna, która do tej pory sprawiała, że dziecko czuło się kochane i bezpieczne. Dodatkowo osoby dorosłe w jego otoczeniu również próbują poradzić sobie ze stratą na swój sposób, co może wiązać się z mniejszą ilością uwagi, jaką dostaje dziecko.

Innym rodzajem traumy, jakie dziecko może doświadczyć, a która wpłynie na jego dorosłe życie, jest wypadek komunikacyjny lub poważna choroba, skutkujące pobytem w szpitalu. Tutaj również pojawia się obawa o swoje zdrowie oraz zderzenie z rzeczywistością, w której dziecko uświadamia sobie, że jego ciało jest kruche i może stać mu się krzywda. Znowu zostaje zaburzone poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie i swoich działań.

Niezwykle ważne jest, aby pracować z dzieckiem, które doświadczyło traumy. Można to robić na wiele sposobów, jednak najważniejszym z nich jest wizyta u specjalisty. Nawet w przypadku, kiedy wydaje się, że dziecko nie przeżyło sytuacji w taki sposób, jak dorośli, warto skonsultować się ze specjalistą oraz udać się na wizytę kontrolną. Pomoże to uniknąć sytuacji, kiedy zdarzenie będzie odbijało się na całym, również już dorosłym życiu.

Wpływ traumy w dzieciństwie na dorosłe życie

Osoba dorosła, która w dzieciństwie doświadczyła traumy, może reagować w sposób niekontrolowany na sytuacje stresowe, podczas wykonywania codziennych obowiązków. Okazuje się, że osoby dorosłe, które w dzieciństwie spotkała traumatyczna sytuacja, gorzej radzą sobie ze stresem. Mają niższe poczucie własnej wartości oraz rzadziej osiągają sukces. Nieprzepracowana trauma obniża ich poczucie bezpieczeństwa, dlatego w każdej potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, wycofują się w obawie o swoje zdrowie, a nawet życie.

Trauma z dzieciństwa wraca szczególnie w okresie długotrwałego stresu, związanego z pracą, budową domu lub zakładaniem rodziny. W takich chwilach może dojść do spadków nastroju, napadów paniki, a nawet epizodów depresyjnych. Wszystkie z tych sytuacji mają znaczny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie człowieka oraz nie pozwalają na pełne i szczęśliwe życie.

Osoba, która doświadczyła traumy, podświadomie unika sytuacji podobnych do tej, która to spowodowała. Dlatego jeżeli spotkała ją strata rodzica lub innego członka rodziny, może obawiać się posiadania własnych dzieci. Nie chce dopuścić do sytuacji, kiedy jej się coś stanie, a dziecko zostanie samo, z podobnym problemem. Natomiast uczestnik wypadku komunikacyjnego, może unikać środków transportu, w jakim doszło do wypadku ze względu na obawy prowadzące do napadów paniki podczas podróży. Wszystkie te sytuacje utrudniają codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo też wprowadzają wiele czynników stresowych oraz nieprzyjemnych sytuacji w życie osoby z traumą.

Wpływ traumy na życie dziecka - ośrodek leczenia uzależnień Krajna

Jak poradzić sobie z traumą z dzieciństwa?

Wiele osób boi się przyznać do swoich lęków, które są spowodowane sytuacjami mającymi miejsce w dzieciństwie. Uważają, że są one zbyt błahe, aby mogły rzutować na życie po tylu latach. Jednak okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Problemy natury psychicznej nie powinny być powodem do wstydu, ale powinny być konsultowane ze specjalistami.

Kiedy nie radzimy sobie z traumatycznym wydarzeniem z dzieciństwa, warto udać się na psychoterapię. Można spróbować pierwszej wizyty kontrolnej, na której terapeuta oceni skalę problemu oraz zaproponuje sposób leczenia. Przepracowanie traumy polega na zmierzeniu się z sytuacją, która ją wywołała oraz na racjonalizacji lęków, jakie pojawiają się w określonych sytuacjach. Można zdecydować się na terapię w gabinecie psychoterapeuty lub w ośrodku, takim jak Ośrodek Krajna. W obu przypadkach specjaliści zajmują się przepracowaniem traumy oraz pomocą pacjentowi w poradzeniu sobie z sytuacją z dzieciństwa, która spowodowała traumę.

Psychika dziecka jest niewykształcona tak dobrze, jak psychika dorosłego człowieka. Dlatego sytuacje, które dla dorosłych są stresujące, ale do przepracowania samemu, dla dziecka mogą okazać się ogromną traumą. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na reakcje dziecka w momentach stresujących oraz odpowiednio zareagować. Tak, aby już w dorosłym życiu osoba nie musiała mierzyć się z nieprzepracowaną traumą. Jeżeli jednak do tego dojdzie, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów lub do ośrodka, który wspiera w dążeniu do zdrowia.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.