Samotność i jej wpływ na zdrowie psychiczne

Samotność i jej wpływ na zdrowie psychiczne stanowi aktualny problem społeczny. Epidemia, która dotknęła świat w 2019 roku zmusiła wiele osób do zamknięcia się w swoich domach. W przypadku tych, którzy mają szczęśliwe rodziny, skutki zamknięcia są widoczne, ale zdecydowanie mniej niż u osób, które spędziły ten czas w samotności. Udowodniono, że człowiek potrzebuje drugiej osoby do prawidłowego funkcjonowania.

Introwertyzm a samotność

Stereotypowo przyjęło się przekonanie, że introwertycy nie potrzebują ludzi przez całe swoje życie, ponieważ są szczęśliwi w samotności. Introwertycy dobrze czują się w swoim towarzystwie, potrafią zająć czas w taki sposób, że obecność drugiej osoby nie jest im potrzebna. Jednak nie oznacza to, że nie odczuwają skutków samotności.

O samotności mówimy wtedy, kiedy osoba nie ma wokół siebie bliskich osób lub takich, którym ufa oraz nie ma możliwości przeprowadzenia z nimi rozmowy. Oznacza to, że osoba, która przebywa w danej chwili sama, nie musi być samotna. Introwertycy cenią przebywanie samemu, ale równie mocno przywiązują się do bliskich osób. Dużo trudniej jest im nawiązać znajomości, dlatego przy wytworzeniu silnej więzi z drugą osobą czują równie mocną potrzebę przebywania obok niej. Odczuwają również mocno brak bliskich osób w otoczeniu, ponieważ przebywanie samemu to jest ich wybór, natomiast samotność jest narzucona przez otoczenie.

Samotność i jej wpływ na zdrowie psychiczne

Bycie samemu a samotność

Należy bardzo dokładnie rozróżniać pojęcie samotności oraz bycia samemu. Osoba, która jest obecnie sama, czyli jest sama w pomieszczeniu lub nie posiada partnera, nie musi być samotna. Może posiadać przyjaciół, rodzinę i bliskie osoby, z którymi może porozmawiać o ważnych dla niej kwestiach.

O samotności mówimy wtedy, kiedy dana osoba nie czuje bliskości z nikim i uważa, że nie ma do kogo zwrócić się po pomoc. Jej poczucie bezpieczeństwa oraz pewności są zaburzone, ponieważ nie czuje zaufania do osób w jej otoczeniu. Może również być tak, że nie ma wokół osób, do których może się zwrócić po pomoc.

Samotność i jej wpływ na zdrowie psychiczne

Człowiek jest istotą społeczną. To krótkie zdanie zdarza się słyszeć już od najmłodszych lat nauki w szkole. Oznacza ono tyle, że człowiek potrzebuje drugiej osoby, aby się rozwijać oraz aby być szczęśliwym. Może mieć potrzebę przebywania przez pewien czas w samotności. Jednak aby rozwijać swoje umiejętności, zainteresowania oraz mocne strony, potrzebuje innych osób, które będą dla niego motywacją.

Jeżeli zmusimy człowieka do samotności, mogą nastąpić nieodwracalne zmiany w jego psychice. Przez pierwsze godziny, osoba, która doświadcza samotności, może czuć pewien dyskomfort, jednak jest w stanie zapewnić sobie odpowiednie zajęcie, które zajmuje myśli. Może to być czytanie książek lub oglądanie seriali. Niektóre osoby odnajdują się w takich sytuacjach dzięki porządkom w domu lub mieszkaniu.

Jednak po pewnym czasie zaczyna brakować drugiej osoby, aby podzielić się swoimi przemyśleniami, rozważaniami lub porozmawiać na temat obejrzanego filmu. W dobie Internetu, wiele osób tam szukało rozmowy. Jednak okazuje się, że rozmowa przez internetowy czat lub przez telefon nie zaspokaja potrzeby komunikacji i obecności drugiego człowieka.

Podczas długotrwałej samotności mogą pojawić się epizody depresyjne, niekontrolowane wybuchy złości lub zachowania, jakie do tej pory nie były spotykane u danej osoby. Szczególnie niebezpieczne są spadki nastroju, które utrzymują się przez kilka dni. Osoba, która jest samotna, może nie czuć potrzeby dbania o siebie pewna, że nie jest to niezbędne. W takim momencie pojawia się kolejny czynnik, który powoduje obniżenie poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Osoba, która zaprzestaje dbania o swoje ciało, czuje się gorzej psychicznie. To znacznie wpływa na obniżenie nastroju. W przypadku, kiedy samotność prowadzi do zaburzeń depresyjnych, warto rozważyć pobyt w ośrodku, gdzie zostanie przeprowadzona terapia. Jednym z takich miejsc jest ośrodek Krajna, gdzie w komfortowych warunkach osoba może poradzić sobie z zaburzeniami wywołanymi samotnością.

Starsi ludzie a samotność

Starsi ludzie a samotność

W ostatnich latach szczególnie obserwowanym, niepokojącym zjawiskiem jest coraz częstsze występowanie depresji lub innych zaburzeń psychicznych u osób starszych. Są to najczęściej ludzie, którzy mają niewielki kontakt ze swoimi rodzinami. Jest to spowodowane wyjazdem za granicę, do innego miasta oraz niewielką wiedzą na temat mediów społecznościowych. W ten sposób starsze osoby czują się wycofane ze społeczeństwa oraz samotne. Niezwykle ważne jest, aby dotrzymywać towarzystwa swoim rodzicom i dziadkom, ponieważ ze względu na swoje choroby mogą oni nie być w stanie dotrzeć do innych osób, z którymi mogliby utrzymać kontakt.

Samotność jest bardzo niebezpiecznym czynnikiem wpływającym niekorzystnie na zdrowie psychiczne wielu osób. Nawet ludzie, którzy są introwertykami, odczuwają potrzebę bliskości oraz rozmowy. Długotrwała samotność może przyczyniać się do spadku nastroju, a w konsekwencji do zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica czy depresja. Ważne jest, aby dbać o swoich bliskich i odwiedzać ich regularnie. Tak, aby być pewnym, że nie czują się samotni. Może okazać się, że osoba, która przebywa w ciągłym towarzystwie, ale są to głównie obce osoby, będzie czuła się równie samotna jak ta, która jest sama. Zależy to od jakości kontaktu z drugim człowiekiem oraz od możliwości zaufania i rozmowy.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.