Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy od 1992 roku. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego wówczas uznała, że wprowadzenie w kalendarz roku dnia poświęconego pamięci o zdrowiu psychicznym jest niezwykle istotne.
Świadomość społeczna dotycząca zdrowia psychicznego
Mimo, że od końca poprzedniego wieku wiele się zmieniło w podejściu społeczeństwa do zdrowia psychicznego, wiele pracy jeszcze przed nami. Psycholodzy nadal nie są uważani za ważnych specjalistów. Popularne stało się porównanie zdrowia psychicznego do zdrowia płuc. Podczas gdy z chorobą dowolnego narządu ciała udajemy się do specjalisty w celu postawienia diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia, tak zaburzenia psychiczne oraz spadki nastroju są nadal ignorowane i bagatelizowane.
Przez długi czas korzystanie z pomocy specjalisty w dziecinie psychoterapii było uznawane za powód do wstydu. Społeczeństwo piętnowało osoby korzystające z psychoterapii ze względu na stereotypy. Według nich z pomocy psychologa korzystają jedynie osoby niebezpieczne dla siebie oraz, przede wszystkim, dla środowiska. Podczas gdy rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotyczyć każdego z nas lub osób w naszym otoczeniu. Szacuje się, że przynajmniej 75% dorosłych osób doświadczyło lub nadal doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Nie są to tylko osoby z najniższych klas społecznych, ale również ci, którzy odnoszą liczne sukcesy, są doceniani przez społeczeństwo oraz z pozoru ich życie jest beztroskie oraz spokojne.
Presja społeczna a rzeczywistość
Oczekuje się, że osoby, które posiadają pewną wartość majątku lub osiągnęły pewne stopnie kariery, powinny sprawiać wrażenie szczęśliwych. Podobnie wygląda to w kwestii twórców, którzy pokazują swoją działalność w przestrzeni publicznej. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej niż na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych. Należy pamiętać, że zdrowie psychiczne, podobnie jak fizyczne, jest niezwykle ważne i nie zależy od majętności oraz osiągniętych sukcesów. Podobnie, jak nagła choroba nowotworowa może spotkać każdego, tak samo wygląda to w przypadku depresji.
Pogłębianie świadomości
W celu zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej zdrowia psychicznego, są organizowane liczne kampanie informacyjne, które mają na celu edukowanie ludzi. Aby przyniosło to wyraźne efekty, w edukację muszą zaangażować się wszyscy, którzy czują się na siłach oraz posiadają wiedzę odpowiednią do jej przekazywania.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego co roku jest organizowany pod innym hasłem.
W zależności od niego, nacisk stawia się na jeden problem lub grupę społeczną, którego dotyczy. Dla przykładu w 2018 roku tematem przewodnim byli młodzi ludzie i ich zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie. Obecnie technologia postępuje na tyle szybko, że wielu osobom trudno jest nadążyć za zmieniającymi się trendami. Młode osoby, które chcą być popularne w swoich kręgach, są szczególnie narażone na presję ze strony środowiska. Dlatego próbują nadążyć za zmieniającymi się trendami, cały czas szukając siebie i swojej drogi życiowej. Okazuje się, że wiele z tych osób jest zagubionych w tym, co powinni robić i potrzebuje pomocy psychologicznej.
Jednak bez zwrócenia na to uwagi osób dorosłych, młodzi ludzie mogą wstydzić się prosić o pomoc. Uświadamianie społeczeństwa jest w tej kwestii niezwykle ważne. Akcje informacyjne kierowano zarówno do nastolatków jak i dorosłych. Nastolatkowie dowiedzieli się, gdzie mogą szukać pomocy, natomiast dorośli uczyli się, na co należy zwrócić uwagę oraz jakie sygnały wysyłane przez młodych ludzi powinny ich niepokoić.
Czy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest potrzebny?
Wydawać by się mogło, że o zdrowiu psychicznym mówi się wystarczająco dużo. Pojawia się coraz więcej artykułów poświęconym higienie psychicznej oraz świadomości społecznej dotyczącej zdrowia psychicznego. Jednak nauka nie dotarła jeszcze wszędzie. Nadal są grupy społeczne, które wskutek wykluczenia informacyjnego lub nieodpowiedniego środowiska, nie są świadome, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Trzeba o nie dbać i rozwiązywać problemy, jeśli takie się pojawią.
Dlatego akcje edukacyjne, które ruszają raz w roku na tak szeroką skalę pomagają w szerzeniu wiedzy na ten trudny temat.
Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Może okazać się, że cały organizm jest zdrowy, a mimo to pojawiają się objawy choroby, ciągłe zmęczenie, apatia lub rozdrażnienie. Wszystkie te objawy mogą dotyczyć zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym i przekładać się bezpośrednio na zdrowie fizyczne całego organizmu.
Dodatkowo, jeżeli dbamy o swoją psychikę, dbamy również pośrednio o relacje, jakie tworzymy z bliskimi nam osobami. Osoba, która regularnie dba o swoje zdrowie psychiczne, kontroluje je i w miarę możliwości rozwiązuje problemy, jakie się pojawią, jest w stanie stworzyć zdrowe relacje, oparte na wzajemnym szacunku. Istnieje mniejsze ryzyko wykorzystania takiej osoby oraz wyrządzenia krzywdy, ponieważ wie, w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.