Kluczowe objawy odstawienia narkotyków

Centrum Krajna - Objawy odstawienia narkotyków

W dzisiejszych czasach narkotyki coraz częściej kojarzone są z alternatywnymi metodami leczenia, a ich wizerunek staje się bardziej pozytywny. Mimo to nie można zapominać, że są to silnie działające substancje, które niosą ze sobą poważne konsekwencje. Zespoły odstawienne, choć zwykle kojarzone z alkoholem, równie mocno dają o sobie znać w przypadku narkotyków. Objawy odstawienia bywają intensywne i zróżnicowane, a ich wpływ na ciało i psychikę może być wyniszczający. Zrozumienie tych procesów to klucz do lepszego wspierania osób w trakcie detoksu.

Zespół abstynencyjny

Stan zwany także zespołem odstawiennym. Jest to zbiór objawów pojawiających się u osób uzależnionych, które przestają przyjmować lub znacząco ograniczają dawkę danej substancji. Najczęściej dotyczy to uzależnień od substancji działających bezpośrednio na organizm, takich jak alkohol, narkotyki czy leki. Charakter i nasilenie tych objawów zależą od rodzaju substancji. Na przykład, odstawienie alkoholu wywołuje inne objawy niż odstawienie narkotyków. Dzieje się tak, ponieważ każda grupa substancji wpływa na różne obszary mózgu, odpowiedzialne za odmienny zakres funkcji.

Smutny mężczyzna zmaga się z objawami odstawienia narkotyków.

Objawy odstawienia narkotyków – różnice

By zrozumieć, jak substancje wpływają na ciało i umysł, należy rozpoznać, co wnoszą one do życia osoby uzależnionej. Często oferują one chwilową ulgę w cierpieniu, przyjemność lub zmianę postrzegania rzeczywistości co jest szczególnie kuszące. Jednakże, w większości przypadków, jest to tymczasowy pozytyw, osiągany długoterminowymi kosztami.

Stymulanty – kokaina, amfetamina, MDMA

Ich głównym celem jest pobudzenie układu nerwowego, zwiększając energię, koncentrację oraz czujność. Charakterystyczne efekty to nadmierna aktywność, bezsenność i drażliwość. Zespół odstawienny związany z zażywaniem stymulantów, często wiąże się z rozwojem tolerancji na substancję. 

Osoba uzależniona, po zaprzestaniu używania narkotyku, przestaje odczuwać taką samą euforię jak wcześniej, co może prowadzić do trudności w naturalnym odczuwaniu przyjemności (anhedonii). Proces ponownego uczenia się czerpania radości z życia, jest często bolesny i wiąże się z dyskomfortem, frustracją oraz silną chęcią powrotu do nałogu. Do typowych objawów odstawienia należą zmęczenie, intensywna senność, zwiększony apetyt oraz drżenie i spowolnienie reakcji. Osoby odstawiające stymulanty mogą także doświadczać bólów fizycznych, pobudzenia, drażliwości, koszmarów sennych i stanów depresyjnych, co dodatkowo utrudnia im wyjście z uzależnienia.

Kobieta stoi w kuchni i ze złości i rozdrażnienia w konsekwencji objawów odstawienia narkotyków uniosła ręce do góry.

Halucynogeny – LSD, ketamina, psylocybina

Oddziałują przede wszystkim na sferę psychiczną. Zmieniają sposób postrzegania rzeczywistości, wywołując halucynacje (często euforyczne) oraz zaburzenia percepcji czasu. Jednak, w przeciwieństwie do innych narkotyków, osoby ich używające nie doświadczają klasycznego zespołu odstawiennego.

Uzależnienie dotyczy bardziej chęci ponownego odczucia intensywnego doświadczenia, co prowadzi do psychologicznej zależności. W momencie odstawiania, taki stan może powodować trudności w funkcjonowaniu społecznym i zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, takich jak samookaleczenia, agresja czy nawet próby samobójcze. Dodatkowo, wahania nastroju, przygnębienie i zaburzenia stabilności psychicznej mogą wystąpić nawet po jednorazowym zażyciu, co czyni halucynogeny wyjątkowo niebezpiecznymi, zwłaszcza dla osób podatnych na zaburzenia psychiczne.

Opiaty – morfina, heroina, opium

Chociaż przepisywane przez lekarzy, są często brane pod uwagę w dyskusji o narkotykach. Działają przeciwbólowo, wywołują euforię, senność i spowolnione oddychanie. Uzależnienie od opiatów często wynika z chęci złagodzenia bólu, co prowadzi do uzależnienia od ulgi, jaką takie substancje zapewniają. W przypadku odstawienia opiatów ból, który wcześniej był tłumiony, może powrócić ze zwiększoną intensywnością. Inne symptomy odstawienia obejmują katar, nadmierne pocenie się, uczucie chłodu, skurcze żołądka, nudności, wymioty, biegunka, niepokój, pobudzenie, problemy ze snem, bóle mięśniowe oraz kołatanie serca.

Kannabinoidy – marihuana, Spice, K2

Wpływają na nastrój, myślenie oraz postrzeganie czasu. Efekty jej działania to obniżona koncentracja oraz rozluźnienie. Szczególnym wyzwaniem w kontekście odstawienia, jest fakt, że dla wielu osób uzależnionych konopie były kluczowym elementem relaksacji. Ich brak wymusza naukę nowych metod odprężania, co nie tylko zwiększa dyskomfort, ale też utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Odstawienie kannabinoidów może prowadzić do drażliwości, frustracji, agresji oraz trudności w relacjach z otoczeniem. Fizyczne objawy to przede wszystkim zmniejszony apetyt i problemy ze snem. W tym przypadku, objawy odstawienia zwykle pojawiają się między 1. a 3. dniem abstynencji, osiągają największe nasilenie w dniach 2–6 i ustępują po około dwóch tygodniach.

Objawy odstawienia narkotyków – jak sobie z nimi radzić?

Krajobraz prezentujący ośrodek uzależnień znajdujący się nad jeziorem.

Odstawienie narkotyków to często trudna i bolesna droga, zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej bliskich. Zrozumienie tego, co dzieje się z ciałem i psychiką w czasie detoksu, może być pierwszym krokiem do udzielenia właściwego wsparcia. Choć objawy odstawienia narkotyków bywają intensywne, warto pamiętać, że detoks to nie tylko moment walki z uzależnieniem, ale przede wszystkim początek odzyskiwania wolności – wolności od destrukcyjnych schematów i powrotu do pełniejszego życia.

Jeśli Ty lub ktoś Ci bliski zmaga się z uzależnieniem lub zespołem odstawiennym, skontaktuj się z nami po nr telefonu 531 435 011. Udzielimy odpowiedzi na wszystkie nurtujące Ciebie pytania oraz opowiemy, jak wygląda proces detoksykacji w naszym ośrodku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.