Czym jest detoksykacja? Detoks w ośrodku leczenia uzależnień

Problem uzależnień obejmuje coraz młodsze osoby. Mowa tutaj zarówno o uzależnieniu od alkoholu jak i od narkotyków. Powody są róże i często zależą od indywidulanej sytuacji chorego. Niezależnie od grupy społecznej ani wieku, w pewnym momencie osoba przestaje sobie radzić z uzależnieniem. W takim momencie niezbędna jest terapia, poprzedzona detoksem.

Grupy społeczne a rodzaje problemów

Mimo, że każdy jest indywidualną jednostką, statystycznie powody, dla których poszczególne osoby sięgają po używki można uszeregować na podstawie grup społecznych. Młodzi ludzie sięgają po alkohol i narkotyki, ponieważ chcą zaimponować rówieśnikom swoją dojrzałością. Dorosłość jest kojarzona z możliwością korzystania z używek oraz kupna alkoholu. Dlatego jeżeli osoba niepełnoletnia spożywa substancje nielegalne w swoim wieku, awansuje w drabinie społecznej swojej grupy, jest podziwiana i lubiana. Wśród dorosłych powodem, dla którego sięgamy po alkohol, jest nadmiar obowiązków i kłopotów, które nas przerastają. Okazuje się, że w społeczeństwie szczególnie podziwiany jest pracoholizm, który przyczynia się do wykończenia organizmu. Nadmiar pracy wiąże się z nadmiernym stresem. Aby móc się odprężyć, osoba zapracowana sięga po używki, ponieważ tylko one zapewniają spokój.

Powodów jest dużo więcej i zależą od indywidualnej sytuacji każdej osoby. Dzieci ludzi, którzy nie poświęcają im wystarczająco dużo uwagi, mają statystycznie większe szanse na alkoholizm i uzależnienie od narkotyków niż dzieci, które mają uwagę swoich rodziców. Wynika to z chęci zwrócenia na siebie uwagi dorosłych oraz pokazania swojej dojrzałości.

Leczenie uzależnienia

Nadmierne spożywanie alkoholu lub narkotyków prowadzi do uzależnienia zarówno biologicznego jak i psychicznego. To z kolei wpływa destrukcyjnie na cały organizm. Niszczy nie tylko poszczególne grupy narządów, doprowadzając do powolnej śmierci. Wpływa bardzo mocno na psychikę chorego, odbijając się na kontaktach rodzinnych. Może dojść do agresji oraz niekontrolowanych zachowań.

Kiedy osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że jest chora, może podjąć leczenie. Jest ono podzielone na dwa etapy. Pierwszym z nich jest detoks, drugim terapia uzależnień.

Detoks w ośrodku terapii Krajna

Co to jest detoks?

Detoks to trwające kilka do kilkunastu dni odtruwanie organizmu. Jest niezbędny podczas leczenia uzależnienia. Polega na wsparciu osoby uzależnionej podczas odstawienia alkoholu. Detoks zaczyna się już po kilkunastu godzinach po spożyciu ostatniej dawki etanolu. Szczególnie ciężkimi objawami dla chorego są skurcze mięśni, napady złości, wzrost ciśnienia krwi oraz tętna oraz bolesność występująca na całym ciele. Detoks nie powinien odbywać się w domu chorego. Jeżeli osoba uzależniona od alkoholu lub narkotyków próbuje przeprowadzić detoksykację na własną rękę, prawdopodobnie zrezygnuje już w pierwszej jej fazie. Sięga wtedy po substancję uzależniającą, szukając w niej odpoczynku i ucieczki od bólu.

Z tego względu detoks powinien odbywać się w specjalistycznym ośrodku, takim jak Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna. W tego typu placówkach chory jest pod stałą opieką specjalistów, którzy dbają o jego komfort podczas detoksu.

Wsparcie specjalistów przy detoksykacji

Na stronie Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna można znaleźć szczegółową ofertę dotyczącą proponowanej terapii uzależnienia biologicznego. Zakłada ona wsparcie chorego podczas detoksu na wielu płaszczyznach. Podawane są leki przeciwbólowe oraz kroplówki nawadniające organizm. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, chory może liczyć na podanie środków uspokajających oraz regulujących pracę serca. W ten sposób specjaliści dbają o maksymalny komfort osoby uzależnionej podczas detoksu. Odpowiednio przeprowadzone odtruwanie zwiększa kilkukrotnie szanse na pokonanie uzależnienia. Dzięki odpowiedniej opiece, chory odczuwa dużo mniejszą ochotę, aby sięgnąć po substancję uzależniającą.

detoks ośrodek terapii krajna

Detoks przy terapii uzależnień

Przed rozpoczęciem terapii uzależnień, należy bezwzględnie przeprowadzić detoksykację. Sesje terapii zakładają, że osoba lecząca się nie spożywa alkoholu. Podczas spotkań ustalane są metody walki z uzależnieniem psychicznym. Dodatkowo osoba uzależniona uczy się zachowań i mechanizmów, które będą jego wsparciem po terapii, kiedy napotka problemy, z którymi wcześniej radziła sobie za pomocą używek.

Dlatego, aby taka terapia była skuteczna, chory musi być po przebytym detoksie. Jednoczesne uzależnienie biologiczne i próby leczenia uzależnienia psychicznego są bardzo trudne, wręcz niewykonalne. Organizm jest przyzwyczajony do dostarczanych mu substancji i domaga się ich w drastyczny dla chorego sposób. Dlatego nie jest on w stanie skutecznie skupić się na terapii, przechodząc przez odtruwanie.

Detoks jest niezwykle istotnym elementem leczenia uzależnień. Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna zapewnia najwyższą jakość pomocy oraz opieki dla uzależnionych. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej detoksykacji oraz terapii uzależnienia psychicznego, chory ma bardzo duże szanse na pokonanie uzależnienia i szybki powrót do normalnego życia po przebytej terapii.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.

    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.