Czym jest detoks narkotykowy?

Proces uzależnienia od narkotyków jest trudny i bardzo skomplikowany. Na rynku jest dostępna bardzo duża ilość substancji, które są zakazane według prawa. Jednak cały czas zyskują na popularności. Zaczynając od tych, które z pozoru są łagodne, a kończąc na mocno uzależniających substancjach. Wszystkie prowadzą do wyniszczenia organizmu. Osoba uzależniona powinna rozpocząć terapię. Zanim to jednak nastąpi, jest kierowana na detoks narkotykowy.

Zespół abstynencyjny

Po odstawieniu substancji uzależniających, pojawia się odpowiedź organizmu na nagły brak dostarczania narkotyków do krwioobiegu. Skutkuje to zmianami w metabolizmie, które powodują występowanie licznych objawów, nazywanych zespołem abstynencyjnym. Podczas nagłego odstawienia substancji uzależniających, organizm przeżywa swoisty szok i nie wie, w jaki sposób poradzić sobie z sytuacją. Do zespołu zaliczamy następujące objawy:

  • Bóle głowy
  • Drżenia i bóle mięśni
  • Nerwowość
  • Zaburzenia snu
  • Nerwowość
  • Znaczne skoki ciśnienia
  • Nudności

To są najczęściej wymienione symptomy. Może również dojść do zapaści lub napadów padaczkowych, jednak są to rzadkie przypadki. Mają miejsce najczęściej u osób, które przez długi czas zażywały tak zwane twarde narkotyki.

Poddaj się detoksowi w Ośrodku Terapii Uzależnień Krajna

Detoksykacja

Aby zminimalizować ryzyko śmierci podczas odstawienia narkotyków oraz zapobiegać wybuchom agresji, jest przeprowadzana detoksykacja narkotykowa.

Polega ona na dokładnym badaniu uzależnionego oraz ustaleniu sposobu leczenia. Lekarz specjalista dobiera zestaw leków przeciwbólowych, nasennych czy przeciwgorączkowych. Wszystkie podawane substancje są ustalane indywidualnie pod kątem konkretnego pacjenta.
W taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć szanse chorego na wyzdrowienie oraz umożliwić mu złagodzenie objawów.

Leczenie polega na wsparciu organizmu w walce kilka do kilkunastu dni po odstawieniu substancji odurzających. Oprócz leków, chory dostaje również kroplówki z witaminami oraz elektrolitami, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie. Ułatwia to łagodniejsze przejście przez detoks.

Czy detoks może być prowadzony w domu?

Wiele osób uzależnionych od narkotyków, wstydzi się tego. Nie chce przyznać się do choroby nawet przed najbliższymi osobami. Jednak widząc skalę problemu, chcą odstawić substancje odurzające. Decydują się wtedy na detoksykację przeprowadzoną w domu, na własną rękę. Bez dostępu do odpowiednich leków, które są przepisywane przez specjalistę, detoksykacja w domu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do wycieńczenia organizmu przez biegunki, wymioty oraz gorączkę. Osoba podczas detoksu bywa bardzo agresywna i nie panuje nad swoim zachowaniem. Dlatego może być niebezpieczna dla osób ze swojego otoczenia oraz dla siebie.

Detoks przeprowadzony na własną rękę rzadko przynosi rezultaty. Chory, czując się źle oraz chcąc pozbyć się objawów zespołu abstynencyjnego, sięga po narkotyki, które mają przynieść mu ulgę. Może również zdarzyć się tak, że próbując samodzielnie dopasować sobie leczenie, przedawkuje substancje lecznicze, ponieważ nie panuje nad odruchami swojego ciała, a leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są zbyt delikatne w leczeniu bólu występującego po dostawieniu narkotyków.

Dlatego nie są zalecane samodzielne próby detoksu w domu. Jeżeli chory nie chce przyznać się do problemu bliskim osobom, może zgłosić się do ośrodka, który zapewni mu pełną anonimowość oraz wsparcie podczas detoksykacji.

Detoks w Ośrodku Terapii Uzależnień Krajna

Dlaczego detoksykacja jest potrzebna?

Detoks jest pierwszym etapem leczenia uzależnienia od narkotyków. Pozwala pozbyć się symptomów występujących po odstawieniu substancji, które są trujące dla organizmu, a które dostają się do krwioobiegu. Dzięki przeprowadzonej detoksykacji, pacjent podczas terapii uzależnienia psychicznego może skupić się na przepracowaniu swoich zachowań oraz analizie postępowania, które doprowadziło do uzależnienia. W ten sposób nauczy się panować nad potrzebą przyjęcia kolejnej dawki narkotyków oraz unikania sytuacji, podczas których pokusa zażywania substancji odurzających była zbyt duża.

Aby terapia uzależnień była skuteczna, pacjent musi być nastawiony na wyleczenie oraz być
w pełni świadomy. Kilka do kilkunastu dni po odstawieniu narkotyków, bardzo trudno jest zachować jasność umysłu oraz skupić się na wykonywanych czynnościach, dlatego detoksykacja przeprowadzona przed rozpoczęciem terapii jest konieczna. Pozwala oczyścić organizm z toksyn oraz w miarę możliwości złagodzić symptomy zespołu abstynencyjnego.

Detoksykacja oraz terapia uzależnień tworzą razem pełny program leczenia osoby uzależnionej od narkotyków. Dzięki detoksowi, przeprowadzonemu przez zespół specjalistów w ośrodku dostosowanym do leczenia uzależnień, chory ma dużą szansę na wyleczenie z uzależnienia przez terapię. Wsparcie zespołu lekarzy, którzy odpowiednio dobiorą leki do stanu zdrowia pacjenta jest niezastąpioną pomocą w tym trudnym czasie. Detoks połączony z odpowiednią ilością leków oraz substancji wspomagających, pozwala organizmowi wrócić do równowagi, która została zaburzona przez przyjmowanie substancji psychoaktywnych.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.