Nietypowe objawy depresji. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Każdy z nas z pewnością zna typowe objawy depresji – smutek, zniechęcenie, bezsenność czy brak motywacji do działania. Na chorobę mogą jednak wskazywać nietypowe objawy, często mylone z innymi schorzeniami. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby móc szybciej pomóc sobie i swoim bliskim.

Czym jest depresja?

Pod nazwą depresja rozumie się grupę zaburzeń psychicznych. Obejmują one między innymi zmianę nastroju, pesymizm, poczucie winy, zaburzenie rytmu dobowego, apatię czy spowolnienie psychoruchowe. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne mogą dotykać nawet 5-17% populacji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, kiedy ma do czynienia z osobą chorą.

Większość osób wie, że pojawiające się u nich samych lub u ich bliskich smutek, brak chęci do życia czy płaczliwość – są powodem do niepokoju. Nie każdy jednak słyszał o mniej charakterystycznych symptomach depresji. Gdy ich nie znamy, łatwo pomylić przejściową chandrę z chorobą.

Warto również wiedzieć, że wyróżnia się depresję typową i atypową. Objawy typowej depresji są powszechnie znane. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • obniżenie nastroju,
  • anhedonię (utratę możliwości przeżywania szczęścia),
  • znaczny spadek energii i motywacji,
  • pogorszenie koncentracji i uwagi,
  • poczucie winy,
  • niską samoocenę,
  • zaburzenia snu.

Nietypowe objawy depresji, występujące m.in. w przypadku depresji atypowej, bywają natomiast nieco inne i czasem można ich nie zauważyć. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

Nietypowe objawy depresji – na co zwrócić uwagę?

Nietypowe objawy depresji – na co zwrócić uwagę?

Występowanie natręctw

Do natręctw zalicza się obsesje i kompulsje. Obsesje to uporczywe myśli pojawiające się niezależnie od woli chorego, budzące negatywne odczucia, gdyż osoba ich doświadczająca nie zgadza się z ich treścią. Z kolei kompulsje mogą objawiać się natrętnymi czynnościami, wykonywanymi w związku z odczuwanym przymusem, np. ciągłym sprawdzaniem, czy zamknęliśmy drzwi lub wyłączyliśmy żelazko.

Uśmiechnięta depresja”

Jednym z najbardziej zaskakujących objawów depresji może być… uśmiech. „Uśmiechnięta depresja” ( z ang. smiling depression) to syndrom osób, którym wydaje się, że potrafią kontrolować swoje życie, a tymczasem niemal niepostrzeżenie rozwija się u nich choroba.

Chorzy na „uśmiechnięta depresja” przeważnie mają poukładane życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe, podobnie jak wysokofunkcjonujący alkoholicy. Ich uśmiech nie jest jednak oznaką szczęścia, a często wystudiowanym grymasem. Często pojawia się w nietypowych sytuacjach – np. w reakcji na każdą, nawet złą wiadomość.

Strach

U osób chorych na depresję może pojawiać się ciągłe uczucie strachu. Jest ono powodowane przez uczucie bezsilności i beznadziejności. Jeśli bez wyraźnych powodów boisz się w jakiejś sytuacji lub lękasz się o kogoś – to wyraźny znak, że coś jest nie tak. Należy pamiętać, że strach jest bardzo silną emocją, która wpływa na cały organizm. Jeśli trwa on powyżej 2-3 tygodni, warto udać się do specjalisty.

Ból fizyczny

Depresji mogą towarzyszyć między innymi bóle głowy – zwłaszcza napięciowe, przypominające obręcz zaciskającą się na głowie, a także bóle mięśni karku. W trakcie choroby może też dochodzić do nasilenia lub zwiększenia częstotliwości bólów migrenowych.

U chorego mogą pojawić się też niecharakterystyczne dolegliwości dotyczące różnych części ciała, np. bóle stawowe. Charakterystycznym dla głębokiej depresji objawem jest tzw. niepokój przedsercowy, który jest mieszanką lęku, bólu i dyskomfortu odczuwanego w okolicy zamostkowej.

Inne objawy depresji, które mogą być mylone z innymi schorzeniami, to np. kołatanie serca, zaparcia, nudności, uczucie „kuli w gardle”, suchość w ustach, uczucie duszności, częstsze oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, bóle kolkowe. Pojawienie się takich objawów wymaga różnicowania z chorobami somatycznymi i zaburzeniami nerwicowymi.

Problemy z jedzeniem

Zarówno niedojadanie, jak i przejadanie się, mogą świadczyć o depresji. Twój bliski w krótkim czasie stracił na wadze, nie ma ochoty na jedzenie i wręcz zapomina o tym, że jest ono konieczne? Być może cierpi na depresję.

Osoby chore na depresję często także szybko tyją, ponieważ w jedzeniu szukają pocieszenia. Warto zwrócić uwagę na takie symptomy depresji jak częste sięganie po słodycze lub niezdrowe posiłki, szybkie tycie.

Nietypowe objawy depresji – nadmierna senność

Nadmierna senność

Zaburzenia snu często wymieniane są jako jeden z objawów depresji. Przejawiają się jako trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu, który jest płytki przerywany. Charakterystyczne dla tej choroby jest również częste budzenie się w godzinach porannych, aby ponownie zasnąć przy mniejszym nasileniu choroby.

Mniej typowym objawem choroby jest nadmierna senność, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Pojawia się ona w przypadku depresji atypowej. Choremu trudno się wtedy wybudzić ze snu nocnego, twierdzi, że „przesypia cały noc” i cały dzień jedynie z krótkimi przerwami na toaletę czy jedzenie.

U chorych mogą pojawić się również zaburzenia rytmu okołodobowego, np. zbyt wczesne lub zbyt późne wstawanie i zasypianie, spożywanie posiłków o nietypowych godzinach.

Nadużywanie leków lub alkoholu

W depresji maskowanej często pojawiają się objawy behawioralne, np. okresowe nadużywanie alkoholu lub leków. Nadmierne sięganie po wyroby medyczne może być też związane z pojawiającymi się w przebiegu choroby dolegliwościami bólowymi. Z kolei alkohol staje się ucieczką przed odczuwanym przez chorego lękiem.

Nietypowe objawy depresji mogą spowodować, że osoba dotknięta tym zaburzeniem, a także bliscy osoby chorej mogą nie zauważyć, że się z nią zmaga. Jest to o tyle niebezpieczne, że nieleczona będzie się wzmagać oraz może mieć poważne następstwa, a także powodować dyskomfort w codziennym życiu. Dlatego też należy być czujnym i nie lekceważyć zmian w zachowaniu, a przy ich długotrwałym utrzymywaniu się należy skontaktować się ze specjalistą.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.