Jak długo trwają objawy odstawienia benzodiazepin?

Centrum Krajna

Chyba każdy uzależniony od benzodiazepin właśnie tego boi się najbardziej. Objawów, które nastąpią po odstawieniu. Fakt, że bywają one – zwłaszcza w przypadku wieloletniego zażywania leków – nieprzyjemne i trudne do zniesienia. Ale przecież nie trwają wiecznie i można zrobić wiele, by je złagodzić i przetrwać. A więc jak długo trwają objawy odstawienia benzodiazepin?

Benzodiazepiny to leki o działaniu nasennym i przeciwlękowym, od których łatwo się uzależnić. O tym, dlaczego w przypadku długiego stosowania dużych dawek nie warto i wręcz nie należy odstawiać ich nagle, bez kontroli lekarza, pisaliśmy już w poprzednim artykule.

To bardzo ważne także w kontekście nasilenia objawów odstawiennych. Stopniowe odstawianie tych leków, zgodnie z planem sukcesywnego redukowania dawki, które powinno zostać zaplanowane przez psychiatrę, pozwala naprawdę znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy i jest dużo bezpieczniejsze. Tutaj nie ma sensu udowadnianie sobie czy komukolwiek siły woli, wytrzymałości i tego, że dasz radę znieść wszystko. To się nie opłaca!

Kobieta podczas sesji psychoterapii uzależnień

Benzodiazepiny – objawy odstawienne

Jakie objawy mogą się pojawić po odstawieniu? Poniżej znajdziesz listę tych najczęstszych. Ale spokojnie, nie wizualizuj sobie od razu scenariusza, w którym wszystkie następują jednocześnie i z ogromnym nasileniem. Tak wcale nie musi być, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej i na lek, i na jego odstawienie.

Osoby uzależnione po odstawieniu beznodiazepin najczęściej skarżą się na:

  • nasilony lęk,
  • zaburzenia snu,
  • niepokój,
  • drżenia i skurcze mięśniowe,
  • zaburzenia depresyjne,
  • szum w uszach,
  • bóle głowy, szyi, pleców
  • objawy grypopodobne
  • objawy jelitowo-trawienne
  • zaburzenia widzenia,
  • nadwrażliwość zmysłową (na zapachy, dotyk, światło)
  • upośledzenie funkcji poznawczych,
  • uczucie zmęczenia,
  • uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się
  • wysypkę, swędzenie skóry
  • zaburzenia równowagi.

Lista objawów może być oczywiście dłuższa, bo symptomy bywają indywidualne. Także dlatego nie warto się nakręcać i oczekiwać najgorszego, tylko podejść do sprawy na spokojnie i przede wszystkim – rozsądnie. Jeśli nie korzystasz z detoksu w warunkach szpitalnych, koniecznie bądź w stałym kontakcie z lekarzem. Postępuj według jego wskazań – to nie jest ten moment, w którym powinieneś się wykazywać samodzielnością – tutaj potrzeba pokory i cierpliwości.

Załamany mężczyzna przechodzący objawy odstawienne od benzodiazepin.

Jak długo trwają objawy odstawienia benzodiazepin?

Niestety, nie ma prostej i konkretnej odpowiedzi na pytanie: ile to wszystko potrwa? Żaden lekarz ani terapeuta nie powie Ci: „ten objaw nastąpi wtedy i wtedy, a ustąpi po tylu i tylu dniach”. To nie są równania matematyczne. To reakcja żywego organizmu na odstawienie silnie działającej substancji, do której jest przyzwyczajony – bywa, że od wielu lat.

Można jednak określić pewne ramy. Klasyczny zespół odstawienny pojawia się zwykle 48 godzin po odstawieniu krótko działających benzodiazepin (jak lorazepam, temazepam) i 5–10 dni po odstawieniu benzodiazepin długodziałających (jak diazepam, klorazepat). W przypadku większości substancji najgorsze objawy odstawienia mijają po około tygodniu. Niestety, w przypadku benzodiazepin może to potrwać nawet kilka tygodni. Dodatkowo objawy odstawienne, zwłaszcza po benzodiazepinach długodziałających, mogą wystąpić nawet kilka tygodni po ostatniej dawce. Zdarza się tak, że nawet po detoksie przebytym w warunkach szpitalnych, pacjent wychodzi do domu w dobrym stanie, a po kilku dniach czy tygodniach pojawiają się niepokojące objawy. Może to być nasilony lęk, bezsenność, a nawet objawy fizyczne, których uzależniony już nie wiąże z benzodiazepinami, bo przecież jest „czysty”. Mechanizm działania tych leków jest dość podstępny i czasem po prostu trudno połączyć kropki.

W przypadku odstawienia silnie działających benzodiazepin o krótkim okresie półtrwania istnieje  też ryzyko wystąpienia zespołu „z odbicia”. Polega on na nasileniu się objawów występujących przed leczeniem (np. stanów lękowych czy problemów ze snem). Może on wystąpić nawet w przypadku stosunkowo niedługiej kuracji.

Pewna liczba uzależnionych, które odstawiły benzodiazepiny, cierpi z powodu objawów przewlekłych, które mogą trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Syndrom nazywany „poodstawiennym” rozwija się u 10-15 procent uzależnionych, ale dotyczy najczęściej osób, które zażywały benzodiazepiny przez 20 lat i dłużej.

Rozmowa z lekarzem w jego gabinecie

Życie po detoksie

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to że znakomita większość tych trudnych do zniesienia objawów mija z czasem. Lęk przed nimi nie powinien być hamulcem w podjęciu decyzji o odwyku i leczeniu uzależnienia. Warto pamiętać, że im dalej w las, tym ciemniej. Niestety, każdy tydzień, miesiąc czy wreszcie rok zażywania oznacza głębsze uzależnienie, a tym samym trudniejszą drogę do wolności. Ze stopniowym odstawieniem benzodiazepin nie warto czekać na „lepszy moment”. Jeśli masz świadomość, że już od dawna nie zażywasz ich zgodnie z zaleceniami lekarza i w przepisanych przez niego dawkach. To tylko odraczanie wyroku.

W większości przypadków objawy somatyczne mijają dość szybko. To niestety sprawia, że bardzo wielu uzależnionych po przetrwaniu tego trudnego momentu i postawieniu organizmu na nogi – szybko wraca do zażywania leków. Nawyk regulowania samopoczucia substancjami psychoaktywnymi jest na tyle silny, że po prostu nie da się z nim wygrać bez terapii uzależnień. Tylko terapia pozwala nauczyć się mierzyć z codziennymi wyzwaniami, stresem, trudnymi emocjami, a nawet… nudą za pomocą innych narzędzi niż „dobry na wszystko” blister tabletek. Nawet najlepiej poprowadzone stopniowe odstawienie benzodiazepin nie zastąpi terapii. Oczyszczenie organizmu z substancji to konieczny krok, bez którego nie da się ruszyć dalej. Ale jest to jednocześnie dopiero początek drogi do wolności i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Jeśli chcesz podjąć próbę odstawienia benzodiazepin i rozpocząć terapię, ale paraliżuje Cię lęk, masz wiele obaw i wątpliwości, skontaktuj się z nami: 531 432 011. Zwykła rozmowa, w czasie której podzielisz się z nami tym, co czujesz, czego się boisz, co Cię dręczy – może być tym najważniejszym krokiem do podjęcia właściwej decyzji. Nie pozwól, by kierował Tobą strach. Pomogliśmy już wielu osobom w podobnej sytuacji – chcemy pomóc i Tobie w leczeniu uzależnienia od benzodiazepin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.