
Chyba każdy uzależniony od benzodiazepin właśnie tego boi się najbardziej. Objawów, które nastąpią po odstawieniu. Fakt, że bywają one – zwłaszcza w przypadku wieloletniego zażywania leków – nieprzyjemne i trudne do zniesienia. Ale przecież nie trwają wiecznie i można zrobić wiele, by je złagodzić i przetrwać. A więc jak długo trwają objawy odstawienia benzodiazepin?
Benzodiazepiny to leki o działaniu nasennym i przeciwlękowym, od których łatwo się uzależnić. O tym, dlaczego w przypadku długiego stosowania dużych dawek nie warto i wręcz nie należy odstawiać ich nagle, bez kontroli lekarza, pisaliśmy już w poprzednim artykule.
To bardzo ważne także w kontekście nasilenia objawów odstawiennych. Stopniowe odstawianie tych leków, zgodnie z planem sukcesywnego redukowania dawki, które powinno zostać zaplanowane przez psychiatrę, pozwala naprawdę znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy i jest dużo bezpieczniejsze. Tutaj nie ma sensu udowadnianie sobie czy komukolwiek siły woli, wytrzymałości i tego, że dasz radę znieść wszystko. To się nie opłaca!

Benzodiazepiny – objawy odstawienne
Jakie objawy mogą się pojawić po odstawieniu? Poniżej znajdziesz listę tych najczęstszych. Ale spokojnie, nie wizualizuj sobie od razu scenariusza, w którym wszystkie następują jednocześnie i z ogromnym nasileniem. Tak wcale nie musi być, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej i na lek, i na jego odstawienie.
Osoby uzależnione po odstawieniu beznodiazepin najczęściej skarżą się na:
- nasilony lęk,
- zaburzenia snu,
- niepokój,
- drżenia i skurcze mięśniowe,
- zaburzenia depresyjne,
- szum w uszach,
- bóle głowy, szyi, pleców
- objawy grypopodobne
- objawy jelitowo-trawienne
- zaburzenia widzenia,
- nadwrażliwość zmysłową (na zapachy, dotyk, światło)
- upośledzenie funkcji poznawczych,
- uczucie zmęczenia,
- uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się
- wysypkę, swędzenie skóry
- zaburzenia równowagi.
Lista objawów może być oczywiście dłuższa, bo symptomy bywają indywidualne. Także dlatego nie warto się nakręcać i oczekiwać najgorszego, tylko podejść do sprawy na spokojnie i przede wszystkim – rozsądnie. Jeśli nie korzystasz z detoksu w warunkach szpitalnych, koniecznie bądź w stałym kontakcie z lekarzem. Postępuj według jego wskazań – to nie jest ten moment, w którym powinieneś się wykazywać samodzielnością – tutaj potrzeba pokory i cierpliwości.

Jak długo trwają objawy odstawienia benzodiazepin?
Niestety, nie ma prostej i konkretnej odpowiedzi na pytanie: ile to wszystko potrwa? Żaden lekarz ani terapeuta nie powie Ci: „ten objaw nastąpi wtedy i wtedy, a ustąpi po tylu i tylu dniach”. To nie są równania matematyczne. To reakcja żywego organizmu na odstawienie silnie działającej substancji, do której jest przyzwyczajony – bywa, że od wielu lat.
Można jednak określić pewne ramy. Klasyczny zespół odstawienny pojawia się zwykle 48 godzin po odstawieniu krótko działających benzodiazepin (jak lorazepam, temazepam) i 5–10 dni po odstawieniu benzodiazepin długodziałających (jak diazepam, klorazepat). W przypadku większości substancji najgorsze objawy odstawienia mijają po około tygodniu. Niestety, w przypadku benzodiazepin może to potrwać nawet kilka tygodni. Dodatkowo objawy odstawienne, zwłaszcza po benzodiazepinach długodziałających, mogą wystąpić nawet kilka tygodni po ostatniej dawce. Zdarza się tak, że nawet po detoksie przebytym w warunkach szpitalnych, pacjent wychodzi do domu w dobrym stanie, a po kilku dniach czy tygodniach pojawiają się niepokojące objawy. Może to być nasilony lęk, bezsenność, a nawet objawy fizyczne, których uzależniony już nie wiąże z benzodiazepinami, bo przecież jest „czysty”. Mechanizm działania tych leków jest dość podstępny i czasem po prostu trudno połączyć kropki.
W przypadku odstawienia silnie działających benzodiazepin o krótkim okresie półtrwania istnieje też ryzyko wystąpienia zespołu „z odbicia”. Polega on na nasileniu się objawów występujących przed leczeniem (np. stanów lękowych czy problemów ze snem). Może on wystąpić nawet w przypadku stosunkowo niedługiej kuracji.
Pewna liczba uzależnionych, które odstawiły benzodiazepiny, cierpi z powodu objawów przewlekłych, które mogą trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Syndrom nazywany „poodstawiennym” rozwija się u 10-15 procent uzależnionych, ale dotyczy najczęściej osób, które zażywały benzodiazepiny przez 20 lat i dłużej.

Życie po detoksie
Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to że znakomita większość tych trudnych do zniesienia objawów mija z czasem. Lęk przed nimi nie powinien być hamulcem w podjęciu decyzji o odwyku i leczeniu uzależnienia. Warto pamiętać, że im dalej w las, tym ciemniej. Niestety, każdy tydzień, miesiąc czy wreszcie rok zażywania oznacza głębsze uzależnienie, a tym samym trudniejszą drogę do wolności. Ze stopniowym odstawieniem benzodiazepin nie warto czekać na „lepszy moment”. Jeśli masz świadomość, że już od dawna nie zażywasz ich zgodnie z zaleceniami lekarza i w przepisanych przez niego dawkach. To tylko odraczanie wyroku.
W większości przypadków objawy somatyczne mijają dość szybko. To niestety sprawia, że bardzo wielu uzależnionych po przetrwaniu tego trudnego momentu i postawieniu organizmu na nogi – szybko wraca do zażywania leków. Nawyk regulowania samopoczucia substancjami psychoaktywnymi jest na tyle silny, że po prostu nie da się z nim wygrać bez terapii uzależnień. Tylko terapia pozwala nauczyć się mierzyć z codziennymi wyzwaniami, stresem, trudnymi emocjami, a nawet… nudą za pomocą innych narzędzi niż „dobry na wszystko” blister tabletek. Nawet najlepiej poprowadzone stopniowe odstawienie benzodiazepin nie zastąpi terapii. Oczyszczenie organizmu z substancji to konieczny krok, bez którego nie da się ruszyć dalej. Ale jest to jednocześnie dopiero początek drogi do wolności i odzyskania kontroli nad własnym życiem.
Jeśli chcesz podjąć próbę odstawienia benzodiazepin i rozpocząć terapię, ale paraliżuje Cię lęk, masz wiele obaw i wątpliwości, skontaktuj się z nami: 531 432 011. Zwykła rozmowa, w czasie której podzielisz się z nami tym, co czujesz, czego się boisz, co Cię dręczy – może być tym najważniejszym krokiem do podjęcia właściwej decyzji. Nie pozwól, by kierował Tobą strach. Pomogliśmy już wielu osobom w podobnej sytuacji – chcemy pomóc i Tobie w leczeniu uzależnienia od benzodiazepin.
Warzywem relanium od ponad 20 lat, bardzo chciałabym odstawić bo wiem że nie działa on już tak jak działał przed tym mam nawet skutki uboczne zaburzenia równowagi zawroty głowy to przede wszystkim i chciałabym uzyskać pomoc jestem po przeszczepie nerki 32 lata i boję się że jak zacznę detoks może dojść do odrzutu nerki dwukrotnie próbowałam odstawić ten lek oczywiście pod nadzorem lekarza ale wpadłam bardzo silną depresję bardzo proszę o pomoc
W takiej sytuacji zdecydowanie zalecam zasięgnąć opinii lekarza i przejść przez profesjonalny detoks. Podczas jego przeprowadzania będzie Pani pod stałą opieką specjalistów.
Dzień dobry. Zażywam Alprox od mniej więcej 5 lat. Początkowo były to dawki dobowe mieszczące się w 0,5 mg z tym, że brane codziennie przez jakieś 6 miesięcy. Po tym okresie była około półroczna przerwa w którą wszedłem w zasadzie bezproblemowo jeśli chodzi o objawy odstawienia. Później życie znowu zaczęło się komplikować i wróciłem do Alproxu ponownie zaczynając od 0,5 mg codziennie w 2 dawkach. Doszło jednak do tego, że od niecałych dwóch lat moje średnie dzienne użycie Alproxu to 1,5 mg. Liczę skrupulatnie średnią przy każdym opakowaniu i zapisuję to stąd wiem że 22 miesięce temu osiągnąłem poziom 1,5 mg dziennie i na tym poziomie tkwię do dzisiaj. Niby pocieszające jest to, że od dość długiego czasu nie zwiększam dawki dziennej ale jednocześnie martwi fakt, że lek jest brany dzień w dzień przez cały ten czas.
Pytanie do Pana Janiszewskiego – czy w moim przypadku można pokusić się o próbę samodzielnego stopniowego obniżania dawki dziennej aż do całkowitej eliminacji? Czy jednak czas zażywania Alproxu wskazuje na to, że bez specjalisty i leków pomocniczych sobie nie poradzę? Dawka 1,5 mg dziennie to chyba nie jest aż tak dużo. Z tym, że brana codziennie od prawie dwóch lat… jak mam do tego podchodzić?
Dzień dobry, dziękuję za komentarz Panie Tomaszu. Jeśli chodzi o samodzielne odstawianie leku – zawsze sugeruję, by robić to pod kontrolą specjalisty-psychiatry. Nie oznacza to, że musi Pan „zamykać się” na kilkutygodniowym detoksie. Ważne jest, by podczas wizyty (np. na NFZ) lekarz opracował dla Pana plan odstawiania leku i by był Pan pod jego kontrolą. W takim sensie, by w razie wystąpienia problemów mógł on skorygować plan bądź włączyć inne substancje do zminimalizowania objawów odstawiennych. W przypadku samodzielnego odstawiania benzodiazepin, przez osobę niedoświadczoną może dojść do np. ataku padaczki bądź w skrajnym przypadku nawet do śmierci.
Dzień dobry
Biorę xanax od 6 lat. Na początku 0,5mg było jak ręką odjal wszystkie lęki I przerażenie. Od lat zmagam się koszmarami, poczuciem winy, etc. Miałam bardzo biedne i pelne przemocy dzieciństwo. Ten lek wyzwalał mnie ze wspomnień i ciągłego stresu, zwłaszcza w pracy. Jednak z czasem przestal działać i teraz mogę brać nawet 10mg. 15mg też żaden problem, jak ktoś mnie wyprowadzi z równowagi- głównie matka lub pracodawcy (ostry mobbing). Nie mam pojęcia co robić. Boje się odwyku NFZ, a na prywatny nie stać mnie. Mam już niemal 37 lat, i bardz bym chciała zajść w ciążę. Tylko ile potrwa oczyszczanie organizmu. Rok? Dłużej? To kolejny czas, który oddala mnie od macierzynstwa. Długo nie chciałam mieć dzieci bo matka mówiła mi okropne rzeczy, typowy toksyk-narcyz. W końcu poznałam kogoś po 30.tce i chcemy założyć rodzinę, ale myśl że skrzywdzę dziecko mnie paraliżuje ze strachu. Proszę o pomoc, co mam robić?
Dzień dobry, proszę iść na detoks NFZ w takiej sytuacji lub ewentualnie próbować odstawiać lek pod okiem psychiatry. Pobyt na detoksie jest trochę podobny do pobytu w szpitalu. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest to, że podczas leczenia nie musi Pani się zajmować innymi sprawami – będzie Pani miała zapewnioną opiekę lekarską, wyżywienie itd. Nie ma co zwlekać, bo życie jest jedno, a na posiadanie dziecka to jest w zasadzie ostatni gwizdek.
Witam
Jestem po 3tygodniowym detoksie od alproxu
Nim tam trafiłam brałam już dawki 6mg dziennie, brałam recepty od dwóch lekarzy naraz, bywało że szłam prywatnie…żeby tylko mieć lek…aż zostałam bez i wylądowała na sorze z objawami padaczki,stamtąd trafiłam na oddział detoksu na NFZ
Jestem teraz sama w domu od dwóch dni,w szpitalu dawno ni leki które blokowały objawy takie jak silny lęk bezsenność piski w uszach drżenie rąk a do domu dostałam pregabalin zoloft sulpiryd i mam totalną chorobę odstawienną,pobiegłem do swojego psychiatry w nadziei że dostanę chociaż dawke alproxu 0.25 ale się zdziwiłam, mój lekarz stwierdził że teraz z górki że muszę się zmierzyć z objawami odstawienia i że może dac hydroksyzyne (I tak na mnie nie działa)I mam nadal brać co zapisano ze szpitala
Mam pytanie kiedy te stany miną bo nie idzie funkcjonować
Witam,
Pani lekarz podjął mądrą decyzję. Za jakiś czas będzie mu Pani zapewne wdzięczna 🙂 Czas występowania objawów odstawiennych jest różny u różnych osób. Dużo zależy od przyjmowanych dawek, czasu schodzenia z dawki jak i od samego organizmu (a każdy jest inny). Wiele osób odczuwa najbardziej natężone objawy odstawienne od 3 do 6 dni od momentu odstawienia substancji.
Witam . Jeżeli brałem około 5 -10 mg relanium przez okres 2 .5 miesiąca to czy mogę sam zjeżdżać z dawki ? Teraz biorę tylko 5 mg . A boję się choroby odstawiennej
Witam, może Pan spróbować zmniejszyć o pół lub ćwierć tabletki i zobaczyć, jak to na Pana wpłynie. Zmniejszanie dawki o takie ilości zazwyczaj nie jest bardzo dotkliwe. Sugeruję zawsze stopniowo schodzić z dawki leków z grupy benzodiazepin i robić to pod opieką lekarza psychiatry.
Witam jestem uzależniony od benzodiazepin 5 lat codziennie 2mg clonazepam i 1 mg xanax czasem alkohol do tego jak wyjść z tego i są jakieś leki pomocnicze mam padaczke biorę karbamazepina 200mg 2x i lamotrygina 150 mg 2x + chlorprothixen 50 mg na wieczór na spanie clonazepam na mnie już nie działa czy jak odstawie z dnia na dzień będą jakieś konsekwencje??
Odstawianie w takiej sytuacji z dnia na dzień może skończyć się nawet śmiercią. Proszę robić to pod opieką lekarza, przy dwóch substancjach z grupy benzodiazepin i alkoholu konieczny według mnie jest detoks pod całodobową opieką.
Dzień dobry. Przebywam na detoksie alkoholowym na oddziale szpitalnym już od ponad tygodnia. Przyjmuje Lorazepam i jest to drugie takie doświadczenie w moim życiu. Do tej pory organizm reagował całkiem w porządku na redukcję dawek, choć muszę przyznać że w obawie przed uzależnieniem ja sobie jeszcze niepokornie sama redukowałam np zalecaną od lekarza dawkę 0,5 mg na 0,25mg. Moja dawka dobowa na dzień dzisiejszy to jest 0,75-1mg i pojawiły się niepokój i bóle głowy. Co powinnam zrobić ? Przetrzymać to czy przestać redukować dawki ? Za trzy dni mam wypis ze szpitala bo muszę wracać do pracy i nie wiem co robić. Chciałam jak najszybciej zejść z tego leku żeby już być “czystą” znajdując się nadal pod opieką lekarską. Dodam że mam 33 lata.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Kasia
Witam,
dziękuję za komentarz. Proszę najlepiej trzymać się zaleceń lekarza i rozmawiać z nim o swoich obiekcjach. Szybka redukcja Lorazepamu może skończyć się nawet np. atakiem padaczki.
Pozdrawiam
Witam
Brałem 7 miesięcy lorafen w dawce średnio 2 mg. Czy odstawienie po braniu w takiej dawce i czasie będzie problemem?Obecnie odstawiam po około 0,2 mg na tydzień. Teraz jestem na 1,2 mg. Czy takie tempo odstawiania jest ok? Jakim lekiem można się wspomóc w razie złego samopoczucia?
Pozdrawiam
Witam,
każdy organizm jest inny i różni ludzie różnie reagują na odstawianie. Co do przyjmowania innych leków w celu złagodzenia objawów odstawiennych – bez pełnego wywiadu lekarskiego takie porady przez internet mogą się źle skończyć. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą na ten temat.
Witam brałam oxazepam przez okres 5 miesięcy w dawce 10 mg 3 razy dziennie czyli łącznie 30 mg …
Jak powinien wyglądać detoks od tej substancji i ile mogą trwać objawy odstawienne . Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam serdecznie, detoks należy zawsze przeprowadzać pod opieką lekarza psychiatry i to on powinien ustalić plan odstawiania leku. Objawy odstawienne to kwestia dosyć indywidualna, zależna od wielu czynników i potrafią trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.
Witam czy jak mi lekarz wypisał na 2 tygodnie 3 razy dziennie relanium i mówił że nie będzie skutków ubocznych czy jednak mogą się jakieś pojawić?
Dzień dobry, przypuszczam, że ma Pan na myśli objawy odstawienne (bo skutki uboczne niemal na pewno się pojawią). Generalnie każdy organizm jest inny i każdy różnie reaguje na przyjmowaną substancję. Jednak z moich obserwacji – zazwyczaj po 2 tygodniach zażywania relanium w małych dawkach nie pojawiają się objawy odstawienne.
Do ilu godzin mogą trwać skutki uboczne po odstawieniu? Po odstawieniu relanium po dwóch tygodniach jak narazie to tylko lekki bul głowy podobny przy przeziębieniu mam się martwić czy raczej nie a tak to jest w porządku 36 godzin już minęło jak odstawiłem
Panie Adrianie, objawy odstawienne od relanium mogą pojawić się w ciągu 24–48 godzin od ostatniej dawki. Szczyt nasilenia objawów występuje zwykle po 5–7 dniach od odstawienia.
Oj to mnie pan nie po cieszyl 🙂 czyli mam się martwić po stosowaniu przez dwa tygodnie że najgorsze przede mną dopiero?
Na szczęście nie zażywał Pan wysokich dawek długotrwale, więc raczej powinno to przejść łagodnie. Proszę siebie obserwować i dbać o siebie bardziej w najbliższym czasie.
Melatoninę mogę zażyć dziś na noc po odstawieniu relanium jak minęło 36 godzin?
To już proszę pytać swojego lekarza prowadzącego.
Dzień dobry , zażywam clonozepam 2mg od ponad 20 lat , dostałem go od kogoś znajomego gdy rozstałem się z żoną później już brałem regularnie i to w dużych ilościach, bywały takie dni że zażywałem po 10 tabletek dziennie, dziś nagle mi brakło i nie wiem co mam ze sobą zrobić , najgorsze jest to że skończyło mi się ubezpieczenie zdrowotne i nie wiem w jaki sposób mam sobie pomóc
Dzień dobry, być może to jest dobry moment, by spróbować odstawić tę substancję z pomocą specjalisty psychiatry / terapeuty uzależnień.
Odstawiam siódmy tydzień .Brałam co sobotę i niedzielę 0,5 miligrama i 1 cały miesiąc 2razy 0,5mg.Mam problemy z nerwica układu pokarmowego.Bardzo pomagał mi clonazepanu.Psycholog i córka chcą bym nie brała .Objawy są cały czas,jak długo mogą jeszcze trwać.Pozdrawiam
Dzień dobry, proszę uzbroić się w cierpliwość i zadbać o siebie. Objawy odstawienne od Clonazepamu potrafią trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy w skrajnych przypadkach. Objawy powinny stopniowo słabnąć, aż do całkowitego zaniku.
Dzien dobry. Mam trudna sytuacje a rece wpadl mi Stesolid. Bralem przez 3-4 tygodnie codziennie po 2,5mg. Odstawilem nagle. Nie pomyslalem, ze bede mial po tak krotkim czasie jakis zespol odstawienny. Od dwoch tygodni mam problem z szumiacymi uszami i balansem ale tylko jak stoje lub ide. Jak dlugo to moze jeszcze trwac?
Dzień dobry, efekty odstawienne od diazepamu mogą trwać nawet około 2 tygodni. Jednak każdy organizm reaguje inaczej i nie ma uniwersalnego okresu trwania tych objawów – u jednej osoby będzie trwać krócej, u drugiej dłużej.
Witam przez 2 tygodnie brałam alprox 0,25 i lek mozarin który nadal biorę tabletkę dziennie 10 mg. Poprawę czułam po alproxie jednak skończył się i z dnia na dzień przestałam go brać. Czy przy takiej dawce można się uzależnić i czy powinno się ten lek odstawić stopniowo? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam, 2 tygodnie to stosunkowo krótki czas, a dawka 0,25 mg jest najniższa. Odnośnie procesu odstawiania proszę skonsultować się z prowadzącym Panią lekarzem. Samo uzależnienie jest złożonym zagadnieniem i ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie na podstawie Pani komentarza, bez pełnego wywiadu. Jeśli nie czuje Pani przymusu zażywania kolejnych dawek po odstawieniu i nie zastępuje Pani tej substancji inną (np. alkoholem), to jest możliwe, że nie jest Pani uzależniona.