Presja oczekiwań – jak się z niej uwolnić?

Od najmłodszych lat spotykamy się z licznymi oczekiwaniami związanymi z naszym życiem. Na początku są to oczekiwania najbliższej rodziny, rodziców oraz dziadków. Wraz z biegiem lat pojawia się coraz więcej osób, które oczekują od nas konkretnych zachowań lub postaw, jakie są według nich prawidłowe. Taka presja oczekiwań może wywołać poczucie, że nie mamy kontroli nad swoim życiem. Co więcej, może obniżyć poczucie własnej wartości oraz spowodować utratę pewności siebie. 


Czym jest presja oczekiwań?

Presja oczekiwań wiąże się z naciskiem otoczenia na grupę bądź jednostkę, aby dopasowała się ona do przyjętych norm społecznych, zwyczajów bądź tradycji. Może ona wymuszać określony model zachowania, bądź podjęcia określonej decyzji, która będzie zgodna ze schematem działania ogółu. Co więcej, źródłem presji oczekiwań możemy nawet być my sami, kiedy stawiamy sobie zbyt wygórowane zadania. Chcąc im za wszelką cenę sprostać, mobilizujemy się do jeszcze większego wysiłku i perfekcjonizmu. Takie działania mogą być źródłem ogromnego stresu oraz frustracji, kiedy nie możemy ich spełnić. Czynnikiem, który nakłada nacisk są także media – telewizja, prasa, Internet, które wykorzystując siłę przekazu narzucają społeczeństwu określone wzorce np. w wyglądzie, czy sposobie ubierania się.

Czym jest presja oczekiwań

Jakie mogą być skutki?

Czasami presja może stanowić motywację do działania, wprowadzania zmian i być pozytywnym bodźcem do podejmowania różnorodnych wyzwań w życiu. Jednakże w momencie, kiedy temu działaniu zaczynają towarzyszyć negatywne emocje, może to nieść ze sobą destrukcyjne skutki.
Odczuwanie stałego napięcia związanego z mogą być źródłem ogromnego stresu oraz frustracji, kiedy nie możemy ich spełnić. Długotrwałe napięcie może mieć zarówno fizyczne, jak i psychiczne konsekwencje takie jak: bóle głowy, brzucha, napięcia mięśni, utrata wagi, zaburzenia snu i koncentracji, niepokój, irytacja, a nawet może doprowadzić do depresji.

Kto może doświadczyć presji oczekiwań?

Każdy doświadczył w pewnym momencie swojego życia presji oczekiwań, niezależnie czy pojawiła się ona z otoczenia, czy od nas samych. Stanowi ona niezmienny element życia na każdym jego etapie. Jest to związane z rolami, które odgrywamy w społeczeństwie – dobrego rodzica, pracownika, czy przyjaciela. Co więcej, dochodzi do tego fakt, że lubimy być doceniani oraz podziwiani za osiągnięcia, jednakże czasami jest to okupione ogromną ilością cierpienia.

Dużą grupą, która jest poddawana silnej presji otoczenia są sportowcy, którzy oprócz własnych ambicji, muszą spełniać nadzieje, które są w nich pokładane przez trenerów, kibiców, czy inwestorów.
Dobrym przykładem jest Naomi Osaka, wybitna tenisistka, zdobywczyni Wielkiego Szlema. Tenisistka, w bardzo młodym wieku odniosła sukces oraz rozgłos, co sprawiło, że oczekiwania wobec niej były ogromne. Po wygranej Australian Open w 2018 roku oświadczyła, że zmaga się z depresją.  W jednym z wywiadów powiedziała: ,,Nikt nie wie ile tak naprawdę poświęcasz, tylko po to, aby być dobrym”.

Kto może doświadczyć presji oczekiwań

Jak się uwolnić od presji oczekiwań?

Niestety nie mamy wpływu na otoczenie i jego funkcjonowanie, ale mamy wpływ na nasze działania. Umiejętność radzenia sobie z presją jest możliwa do wypracowania.  Istnieje kilka podstawowych zasad działania, które pomogą uporać się z presją. Ważne jest aby być wyrozumiałym dla siebie, zdawać sobie sprawę z tego, iż ten wpływ będzie na nas oddziaływał. Do tego konieczne jest  też poznanie siebie, które umożliwia zaobserwowanie naszych reakcji na ten wpływ. Kolejnym ważnym elementem jest nauka asertywności – dzięki niej będziemy mieli możliwość uregulowania oddziaływania ze strony otoczenia. 

Aby skutecznie radzić sobie z rozładowaniem emocji związanych z presją warto też rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także nauczyć się odpoczywać. Dobrze jest ustalić swoje priorytety, aby upewnić się co do swoich działań i zyskać w nich pewność siebie.  Jeżeli trudno jest nam samym podjąć się stawianiu presji, pomocnym rozwiązaniem może być podjęcie się terapii.

Jak się uwolnić od presji oczekiwań

Terapia jako najlepsze rozwiązanie

Może zdarzyć się tak, że presja społeczna jest zbyt duża. Zarówno bliscy, jak i znajomi będą oczekiwali od Ciebie rzeczy, które Ciebie przerastają lub uważasz, że nie są dla Ciebie. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem, warto udać się po pomoc do specjalisty.

Podczas psychoterapii nauczysz się rozpoznawać mechanizmy manipulacji, jakie próbują stosować bliscy w stosunku do Ciebie. Nauczysz się, jak na nie reagować w sytuacjach, kiedy osoby w Twoim otoczeniu wymagają od Ciebie za dużo w porównaniu do Twoich możliwości.

Psychoterapia pomaga uporać się z problemami w przeszłości, które nie pozwalają Ci spróbować swoich sił podczas wykonywania obowiązków. Wzmacnia pewność siebie oraz pokazuje w jaki sposób pielęgnować w sobie poczucie własnej wartości. To od niego zależy w jakim stopniu oczekiwania innych wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie
w społeczeństwie. Dzięki terapii możesz również nauczyć się rozpracowywać motywy, jakie Tobą kierują, kiedy decydujesz się wykonać pewne działania pod wpływem presji otoczenia, nie z własnej inicjatywy.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.