
Dopamina jest jednym z kluczowych neuroprzekaźników. W naszym organizmie pełni niezwykle ważną rolę, odpowiadając za nasze samopoczucie, poziom energii i motywację do działania. Jej rola jest także ściśle związana z ośrodkiem nagrody w mózgu. Niestety – nadmiar dopaminy może działać szkodliwie i prowadzić do rozwijającego się nałogu. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać uzależnienie od dopaminy i jak można pomóc osobie uzależnionej?
Czym jest dopamina i jaka jest jej rola w organizmie?
Dopamina to neuroprzekaźnik syntetyzowany i uwalniany przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego. Odpowiada za przepływ informacji między komórkami nerwowymi. Jej rola zależy od miejsca działania w organizmie. Dopamina wpływa na regulację gospodarki hormonalnej oraz kontrolę procesów emocjonalnych. Bierze udział w uczeniu się, zapamiętywaniu i pojawianiu się skłonności do uzależnień. Jest także związana z ośrodkiem nagrody w mózgu, co wpływa na odczuwanie przyjemności i satysfakcji. Z tego powodu bywa nazywana „hormonem szczęścia”.

Czy nadmiar dopaminy może uzależniać?
Warto mieć na uwadze fakt, że nadmierne pobudzanie ośrodka nagrody i odczuwanie związanych z tym stanów błogości czy nawet euforii może być uzależniające. W podobny sposób działają na organizm substancje psychoaktywne i alkohol. Potrzeba odczuwania przyjemności może z czasem wymknąć się spod kontroli, prowadząc do powstania nałogu. Wraz z rozwojem tolerancji organizmu konieczne staje się zwiększanie dawek, aby osiągnąć ten sam stan euforii. W ten sposób zamyka się błędne koło, w konsekwencji którego rozwija się uzależnienie od dopaminy. Niestety, ten mechanizm może prowadzić do negatywnych skutków. Należą do nich utrata motywacji, zmiany nastroju i problemy ze zdrowiem psychicznym. W skrajnych przypadkach konsekwencje te mogą być poważne. Dlatego istotne jest, aby zachować zdrowy balans w korzystaniu z bodźców wpływających na poziom dopaminy. Świadome dbanie o własne zdrowie pomaga minimalizować ryzyko uzależnienia i jego skutków.
Uzależnienie od dopaminy – jakie są objawy?
Symptomy, które mogą zaniepokoić, a zarazem świadczyć o rozwijającym się nałogu, wynikają przede wszystkim z narastającej potrzeby dostarczenia organizmowi coraz większych dawek dopaminy. W tym celu osoba uzależniona może być skłonna do podejmowania określonych zachowań, które powodują wyrzut dopaminy w organizmie. Zazwyczaj są to czynności, których wykonanie wiąże się z szybką gratyfikacją i jest postrzegane przez mózg jako źródło przyjemności, np. zachowania seksualne, hazard, zakupy czy… rosnąca liczba „polubień” pod zdjęciem udostępnionym w kanałach społecznościowych.

Wśród objawów rozwijającego się nałogu można więc zauważyć nie tylko uzależnienie od konkretnego działania, ale także większą i trudną do opanowania chęć sięgnięcia po określone substancje. Wraz z rozwojem tolerancji konieczne staje się zwiększenie częstotliwości działań lub dawek substancji wywołujących wyrzut dopaminy. W efekcie takie zachowanie wyniszcza organizm i stopniowo przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.
Leczenie uzależnienia od dopaminy
Zerwanie z nałogiem, jakim jest uzależnienie od dopaminy, jest niezwykle trudne. Głównie z uwagi na fakt, że obarczone jest ryzykiem częstych powrotów do nałogu. Dlatego walkę o powrót do życia wolnego od nadmiaru dopaminy warto podjąć przy wsparciu terapeuty, który zaplanuje odpowiednie leczenie uzależnienia.
Terapia może zostać podzielona na dwa etapy. Pierwszym z nich jest detoks, który umożliwia oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji dostarczanych mu w celu podniesienia poziomu dopaminy. Kolejny etap to terapia behawioralna, która może łączyć różne formy leczenia – spotkania w grupach wsparcia, indywidualne konsultacje czy sesje terapeutyczne. Uświadomienie sobie problemu i zauważenie nałogu jest pierwszym krokiem do w kierunku powrotu do normalnego życia. Specjaliści w ośrodku leczenia uzależnień będą w stanie opracować taki proces leczenia, aby uwzględniał on zarówno stan zdrowia pacjenta, jak i jego możliwości.

Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 531 432 011, a udzielimy wszelkich wskazówek odnośnie koniecznych do podjęcia kroków w celu rozpoczęcia leczenia. Opowiemy o tym, jak wygląda pobyt w naszym ośrodku oraz pomożemy Ci podjąć ostateczną decyzję.