Fazy uzależnienia od narkotyków – czym się charakteryzują i jak je rozpoznać?

Uzależnienie od narkotyków to poważna choroba, która często może rozwijać się przez wiele miesięcy. Każda z faz uzależnienia od substancji psychoaktywnych charakteryzuje się innymi objawami, dzięki którym możemy ją rozpoznać i jak najszybciej rozpocząć leczenie w specjalistycznym ośrodku. Jakie fazy uzależnienia wyróżniamy?

Fazy uzależnienia od narkotyków I – eksperymentowanie

Zaraz po okresie inicjacji, czyli zapoznania się danej osoby z narkotykami, następuje proces polegający na eksperymentowaniu z substancjami psychoaktywnymi – faza eksperymentowania. Dla niektórych osób może być ona ostatnim etapem uzależnienia i zakończyć się całkowitym zerwaniem kontaktu z narkotykami. Nie zawsze jednak tak jest.

Fazie eksperymentowania często towarzyszą drobne kłamstwa. Wynikają one z faktu, że uzależniony jest jeszcze świadomy, że to, co robi, nie jest dla niego dobre. Dlatego ukrywa to, że bierze narkotyki i w jakim towarzystwie przebywa. Towarzyszą temu również liczne spóźnienia.

W tej fazie u chorego można zauważyć zaczerwienione oczy, rozszerzone lub zmniejszone źrenice, utrzymujący się katar, ospałość czy nadpobudliwość. Warto też zwrócić uwagę na jego zapach – może się zdarzyć, że osoba biorąca narkotyki będzie używać nadmiernej ilości perfum, aby ukryć zapach używek.

W tej fazie nasze podejrzenia powinny wzbudzić:

  • nietypowy zapach włosów i ubrań,
  • nadmierne używanie perfum,
  • zaczerwienione oczy,
  • rozszerzone lub zmniejszone źrenice,
  • utrzymujący się katar,
  • nadpobudliwość lub ospałość.

Fazy uzależnienia od narkotyków II – pojawienie się przyjemności związanej z odurzeniem

Kiedy chory zapoznał się już z działaniem narkotyków i czerpie z niego przyjemność, następuje druga faza uzależnienia. W tym czasie uzależniony często zaniedbuje higienę osobistą. Długo przebywa w pomieszczeniach, które można zamknąć, np. w łazience czy konkretnym pokoju.

Często następuje także zmiana środowiska chorego na takie, które umożliwia mu dostęp do narkotyków i zapomnienie o dawnych znajomych. Osoba biorąca narkotyki staje się agresywna – zarówno słownie, jak i fizycznie. Unika spotkań rodzinnych, rezygnuje ze swojego dawnego życia, np. hobby czy uczelni.

Uzależniony coraz częściej zaczyna pożyczać pieniądze, czasem nawet kraść. Podejmuje się prac dorywczych, które jednak nie sprawiają, że jego sytuacja finansowa się poprawia, bo całą gotówkę wydaje na narkotyki. Twoje podejrzenia w tej fazie powinny wzbudzić takie symptomy, jak:

  • izolowanie się od rodziny, zamykanie się w pokoju,
  • zaniedbanie podstawowych czynności,
  • agresywne zachowanie,
  • porzucanie hobby i dotychczasowych zainteresowań,
  • podejmowanie pracy z jednoczesnym brakiem poprawy sytuacji finansowej.

Faza III – potrzeba zdobycia narkotyków za wszelką cenę

Trzecia faza uzależnienia zaczyna się wtedy, kiedy chory chce zdobyć narkotyk za wszelką cenę i tylko to się dla niego liczy. Na tym etapie jest on pod wpływem substancji odurzających bardzo często albo cały czas. Nie przeszkadza mu fakt, że sięga on po produkt, który jest szkodliwy.

Występują coraz częstsze kłamstwa, kradzieże, konflikty z prawem, bójki – nawet z najbliższymi. Samopoczucie chorego się zmienia – nie dba on o siebie, ma widoczne problemy ze zdrowiem. Zaczyna kasłać. Po odstawieniu narkotyku pojawiają się objawy abstynenckie.

Uzależniony uważa, że nad wszystkim panuje i może przestać brać narkotyki, kiedy tylko zechce. Często można od niego usłyszeć, że kupuje je tylko dla siebie, a nie dla innych. Chory tłumaczy się również, że pieniądze kradnie tylko od rodziny, a nie od obcych ludzi. Objawy, które wskazują na tę fazę uzależnienia to:

  • pojawienie się pierwszych przedawkowań,
  • zerwanie kontaktów ze znajomymi, którzy nie biorą narkotyków,
  • kradzieże w celu zdobycia pieniędzy,
  • porzucenie szkoły, utrata stałej pracy,
  • konflikty z prawem,
  • kłótnie i bijatyki, również z domownikami.

Fazy uzależnienia od narkotyków IV – całkowite uzależnienie od narkotyków

Czwarta faza oznacza całkowite uzależnienie od narkotyku i podporządkowanie mu całego swojego życia. Podczas tego etapu organizm chorego zaczyna się wyniszczać, występują psychozy narkotyczne. Kaszel, który wcześniej pojawiał się od czasu do czasu, teraz jest nadmierny.

Na tym etapie człowiek może funkcjonować jedynie, gdy weźmie narkotyk. Wymusza to na nim systematyczne branie konkretnych substancji. Bez nowej dawki pojawiają się u niego depresja, myśli i próby samobójcze. U uzależnionego zdarzają się także wybuchy wściekłości, jest on agresywny wobec najbliższych. Miewa kłopoty z policją.

Należy pamiętać, że czwarta faza uzależnienia jest już bardzo poważnym stadium. O uzależnieniu można mówić już w pierwszej fazie. Warto odpowiednio wcześnie je rozpoznać i rozpocząć specjalistyczne leczenie. Narkotyki bowiem nie tylko źle działają na zdrowie psychiczne, ale również fizycznie. Mogą one spowodować nawet śmierć.

Ostatnią fazę uzależnienia rozpoznasz po takich objawach, jak:

  • całkowite wyniszczenie organizmu,
  • chroniczny kaszel,
  • częste kłopoty z policją,
  • wybuchy wściekłości, agresja wobec najbliższych,
  • normalne samopoczucie tylko po wzięciu narkotyku.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia narkomanii w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.