Uzależnienie od telefonu – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Spis treści

Uzależnienie od telefonu – obalamy mity. 1

  1. Dzieci nie mogą się uzależnić od telefonu komórkowego. 1
  2. Wszyscy są uzależnieni od telefonów komórkowych. 1
  3. Takie mamy czasy, że musimy korzystać z telefonów komórkowych cały czas. 2
  4. Telefony komórkowe nie mają wpływu na psychikę dziecka i jego rozwój 2

Uzależnienie od telefonu – przedstawiamy fakty. 2

  1. Uzależnienie od telefonu staje się plagą naszych czasów.. 2
  2. Nadużywanie telefonu komórkowego może opóźnić rozwój Twojego dziecka. 2
  3. Uzależnienie od telefonu pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych skutków.. 3
  4. Uzależnienie od telefonu opiera się na takich samych mechanizmach jak inne uzależnienia behawioralne. 3

Uzależnienie od telefonu zaczyna być nazywane chorobą cywilizacyjną – nic w tym jednak dziwnego. Niestety, coraz więcej zarówno dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych zaczyna borykać się z fonoholizmem, czyli patologicznym korzystaniem ze swojego smartfona. Postanowiliśmy obalić kilka mitów na temat uzależnienia od telefonu i przedstawić fakty na temat tego zaburzenia.

Uzależnienie od telefonu – obalamy mity

1. Dzieci nie mogą się uzależnić od telefonu komórkowego

Dzieci mogą się uzależnić i – niestety – coraz częściej się uzależniają. Wiek nie jest absolutnie żadnym zabezpieczeniem przed uzależnieniem. Wręcz przeciwnie – dopiero kształtująca się psychika dziecka jest o wiele bardziej narażona na wszelkiego rodzaju nieprawidłowe zachowania, w tym uzależnienia.

Dziecko, w przeciwieństwie do osoby dorosłej, nie posiada w pełni rozwiniętych umiejętności radzenia sobie z trudnościami i przykrymi stanami emocjonalnym. W konsekwencji jest narażone na uzależnienie o wiele bardziej niż osoba z dojrzałym układem nerwowym.

2. Wszyscy są uzależnieni od telefonów komórkowych

Oczywiście, nie wszyscy są uzależnieni od telefonów komórkowych. Niestety jest to jednak spory odsetek użytkowników smartfonów, dlatego pewne nieprawidłowe zachowania zaczynają być normalizowane np. bycie nieustannie online, nieodkładanie telefonu nawet na chwilę, korzystanie ze smartfonu nawet w miejscach, w których jest to zakazane.

3. Takie mamy czasy, że musimy korzystać z telefonów komórkowych cały czas

Tylko w części jest to prawda – oczywiście, nasze czasy sprzyjają korzystaniu ze smartfonów, a same urządzenia dają nam coraz więcej możliwości. Mitem jest jednak fakt, że musimy z nich korzystać w każdej chwili naszego życia.

O ile istnieje ogromna społeczne presja dotycząca bycia online, o tyle to my decydujemy o tym, czy spędzimy 30 minut na świeżym powietrzu, spacerując, czy może wybierzemy scrollowanie Facebooka na kanapie. Wielu czynności i działań nie musimy wcale wykonywać na telefonie – stało się to jednak świetną wymówką do intensywnego korzystania z telefonów komórkowych.

4. Telefony komórkowe nie mają wpływu na psychikę dziecka i jego rozwój

Wielu rodziców i opiekunów łudzi się, że smartfony nie mają wpływu na psychikę ich dzieci i właściwie są nieszkodliwe. W rzeczywistości jednak jest zupełnie na odwrót.

Telefony komórkowe wpływają na szereg zdolności poznawczych dziecka (pamięć, uwagę, koncentrację). Intensywne korzystanie ze smartfonów może nawet opóźnić rozwój niektórych umiejętności u dziecka.

Uzależnienie od telefonu – przedstawiamy fakty

1. Uzależnienie od telefonu staje się plagą naszych czasów

Faktem jest to, że uzależnienie od telefonu staje się plagą naszych czasów. Oczywiście, ogromny wpływ ma na to dostępność smartfonów i ich powszechność. Bariery nie stanowi już ani kwestia finansowa, ani nawet wiek użytkownika. Coraz więcej dzieci korzysta z telefonów komórkowych jeszcze przed zdobycie tak podstawowych umiejętności jak czytanie czy pisanie.

Niestety, osoby urodzone po 1995 roku często nie znają innej rzeczywistości niż tak, w której telefon jest jednocześnie mapą, kalkulatorem, nawigacją, stoperem, kalkulatorem, odtwarzaczem filmów i muzyki, a często również narzędziem pracy.

2. Nadużywanie telefonu komórkowego może opóźnić rozwój Twojego dziecka

Niestety, nadużywanie telefonu komórkowego przez dziecko może opóźnić rozwój wielu umiejętności i kompetencji społecznych. Plaga fonoholizmu sprawiła m.in., że dzieci mają o wiele słabiej rozwinięte umiejętności grafomotoryczne czy właśnie kompetencje miękkie.

Nie kolorują tradycyjnych kolorowanek, podczas których ćwiczyły chwyt, tylko wypełniają kolorem białe przestrzenie na ekranie telefonu. Nie budują wież z klocków, bo korzystają z wirtualnych gier na telefonie, w których klocki wystarczy przesunąć palcem. Przykłady można niestety mnożyć.

Nadużywanie telefonów komórkowych przyczynia się również do osłabienia umiejętności społecznych u dzieci. Skoro cały wolny czas spędzają w telefonie, trudno wymagać od nich umiejętności nabywania nowych znajomości, empatycznego podejścia do drugiego człowieka czy kontaktów twarzą w twarz.

3. Uzależnienie od telefonu pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych skutków

Uzależnienie od telefonu nie polega tylko i wyłącznie na spędzaniu każdej chwili w telefonie komórkowym. Wiąże się z szeregiem psychologicznych, społecznych i fizycznych skutków.

Należą do nich:

  • Zmęczenie i apatia;
  • Przebodźcowanie;
  • Zaburzenia snu;
  • Słaba pamięć;
  • Niemożność skupienia się;
  • Ciągłe uczucie niepokoju i lęku;
  • Zaniechanie kontaktów twarzą w twarz;
  • Rozpad więzi rodzinnych;

I wiele innych. Fonoholizm, podobnie jak każde inne uzależnienie, z czasem niesie za sobą coraz poważniejsze i  trudniejsze do rozwiązania problemy. Odbija się negatywnie zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym.

4. Uzależnienie od telefonu opiera się na takich samych mechanizmach jak inne uzależnienia behawioralne

Należy podkreślić, że uzależnienie od telefonu opiera się na takich samych mechanizmach, jak inne uzależnienia behawioralne. Istnieje silny przymus wykonywania danej czynności, występują objawy abstynenckie, osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim życiem.

Ponadto, zaczyna rozwijać się u chorego mechanizm iluzji i zaprzeczania, mechanizm nałogowej regulacji uczuć oraz rozdwojonego „ja”. Osoba uzależniona od telefonu może podobnie, jak osoba uzależniona od narkotyków czy hazardu, zachowywać się nieracjonalnie, agresywnie i kontynuować swoje działania pomimo ogromnych kosztów, z jakimi się one wiążą.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Bibliografia:

  • Seweryn, Uzależnienie od nowych mediów, Wyd: e-bookowo.pl, (2008);
  • Olszewska, Uzależnienie od telefonu komórkowego jako nowe wyzwanie edukacji dla bezpieczeństwa, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Brzegu, Zeszyty Naukowe WSOWL, Nr 4 (170) 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.