Uzależnienie od napojów energetycznych – jak leczyć uzależnienie od energetyków?

jak leczyć uzależnienie od energetyków

Intensywny tryb życia oraz konieczność stawienia czoła licznym wyzwaniom w ciągu dnia sprawiają, że wiele osób szuka sposobów na to, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę energii. Obok kawy, wybór często pada na napoje energetyczne, które szczególną popularność zyskały wśród młodych i aktywnych osób. Warto mieć jednak na uwadze to, że ze względu na ich skład, tego typu produkty spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do uzależnienia. Dlaczego spożywanie napojów energetycznych może być niebezpieczne dla zdrowia i kiedy ich obecność w jadłospisie powinna zaniepokoić?

Czym jest uzależnienie od napojów energetycznych?

Energetyki są oferowane w niemal każdym spożywczym sklepie, a ich łatwa dostępność i atrakcyjna forma opakowania zachęcają do zakupów. Choć napój energetyczny to łatwo dostępny i popularny – szczególnie wśród młodzieży – produkt, należy pamiętać, że od 1 stycznia 2024 roku, na mocy zmian wprowadzonych w ustawie o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustawach, obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i osobom poniżej 18 roku życia.

Choć sporadyczne spożywanie napojów energetycznych nie stanowi zagrożenia dla większości ludzi, warto zwrócić uwagę na moment, w którym bez obecności tego typu produktów trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Mowa wówczas o uzależnieniu, które zwykle rozwija się stopniowo i początkowo nie wzbudza niepokoju u obserwujących je osób, ani samej osoby spożywającej napoje energetyczne, popularnie zwane energetykami. Po pewnym czasie jednak organizm tak bardzo przyzwyczaja się do ich obecności w codziennym jadłospisie, że nie jest w stanie funkcjonować bez dostarczanych w ten sposób substancji. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego picie energetyków uzależnia?

Większość dostępnych na rynku napojów energetycznych zawiera w swoim składzie taurynę i kofeinę – to właśnie dzięki ich działaniu możliwy jest złudny efekt pobudzenia. Napoje energetyczne to bardzo popularny sposób, aby organizm otrzymał zastrzyk energii. Jedna puszka napoju może zawierać ilość kofeiny odpowiadającą 2-3 filiżankom kawy. Za pobudzający efekt odpowiada także cukier zawarty w tego typu produktach – jedna puszka napoju energetycznego może zawierać równowartość jego 15 łyżeczek. Taka dawka energetyzujących substancji szybko jest w stanie zaoferować złudne wrażenie powrotu do sił – bez konieczności dostarczania organizmowi czasochłonnej i zdrowej regeneracji, np. w postaci snu.

Nałóg ten ma jednak swoją drugą, znacznie ciemniejszą stronę. Połączenie kofeiny i cukru, które zapewnia szybki efekt pobudzenia i złudne wrażenie przypływu energii,jest niebezpieczne dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Organizm, któremu tak często towarzyszy wpływ kofeiny i pozostałych substancji, stopniowo traci równowagę. Jest również narażony na szereg chorób. Należą do nich m.in. cukrzyca, choroby serca czy próchnica. Nałóg ten wywiera także negatywny wpływ na układ nerwowy, powoduje bezsenność oraz negatywnie wpływa na układ nerwowy. Produkty tego typu nie są jakościowym elementem zbilansowanej diety, także z uwagi na pozostałe składniki, np. sztuczne barwniki mające na celu uatrakcyjnić napój w oczach potencjalnego konsumenta.

Objawy uzależnienia od napojów energetyzujących i zawartej w nich kofeiny

Jakie symptomy we własnym zachowaniu lub w zachowaniu najbliższych powinny zwrócić szczególną uwagę, gdy podejrzewamy rozwijające się uzależnienie od napojów tego typu? Warto wziąć pod lupę to, ile energetyków spożywany w określonym czasie, np. w ciągu dnia lub tygodnia. Jeśli towarzyszy nam trudna do pohamowania potrzeba w związana z zakupem produktów energetyzujących – również może świadczyć to początkach nałogu. Wraz z rozwojem uzależnienia mogą pojawiać się też inne objawy – np. drżenie rąk, drażliwość, zaburzenia nastroju czy stany lękowe. Uważna obserwacja własnych reakcji na częsty kontakt z substancjami o działaniu pobudzającym może stać się podstawą do podjęcia terapii. Uzależnienie od napojów energetycznych można leczyć – w jaki sposób?

Jak przestać pić energetyki? Leczenie uzależnienia od napojów energetycznych

Chcąc zerwać z nałogiem, warto zwrócić się pomoc do specjalisty. Odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień może stać się pierwszym krokiem na drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem i zdrowiem. Zwykle leczenie opiera się o stopniowe zmniejszenie spożycia napojów energetycznych. W niektórych przypadkach nagła rezygnacja ze spożywania tego typu produktów może być trudnym wyzwaniem – aby zminimalizować objawy odstawienia energetyków, warto jest stopniowo zmniejszać ich spożycie. Terapeuta – w oparciu o indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta – będzie w stanie opracować program terapii tak, aby uwzględnić w nim również pracę nad pozostałymi czynnikami, które wpływać mogą na rozwijający się i zagrażający zdrowiu nałóg. W skrajnych przypadkach uwaga pacjenta powinna zostać zwrócona również na negatywne skutki uboczne, jakie mogła przynieść długotrwała obecność energetyków w codziennym jadłospisie. Aby przywrócić swojemu zdrowiu równowagę, w toku leczenia uzależnienia terapeuta może zarekomendować kontakt z innymi specjalistami – np. dietetykiem czy diabetologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.