Uzależnienie – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak je leczyć?

0
(0)

Kiedy słyszymy termin „uzależnienie”, pierwsze co przychodzi nam do głowy to uzależnienie od alkoholu lub twardych narkotyków. Często myślimy też, że uzależniony człowiek to taki, który nic już w życiu nie ma i jest na skraju śmierci. Jak pokazuje rzeczywistość, wcale tak nie jest, takie skrajne przypadki są już raczej rzadkością niż regułą… A coraz częściej na terapię trafiają osoby uzależnione od gier komputerowych, jedzenia, zakupów, a nawet pracy. W tym artykule przybliżymy Ci temat czym jest uzależnienie, jakie są jego rodzaje i jak je leczyć.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to termin stosowany w psychiatrii i psychologii w odniesieniu do zaburzeń psychicznych takich jak np. uzależnienie od alkoholu (alkoholizm), od narkotyków (narkomania)  czy  leków (lekomania).       

W szerokim zakresie termin „uzależnienie” jest stosowany nie tylko w przypadku zażywania substancji psychoaktywnych, jak alkohol czy narkotyki, ale również w odniesieniu do zachowań (uzależnienie behawioralne) np.:

  • kompulsywne objadanie się,
  • robienie zakupów,
  • masturbacja,
  • seks,
  • gry hazardowe,
  • gry komputerowe
  • i wiele innych.

Często bywa też, że osoba uzależniona cierpi z powodu nie jednego, a wielu przymusowych zachowań, do których ucieka się szczególnie w sytuacjach wywołujących duże emocje jak stres, złość, smutek czy żal. 

We współczesnej psychologii definiuje się uzależnienie jako kompleksowe zaburzenie psychiczne, powodujące, że osoba uzależniona nie jest w stanie powstrzymać się od stosowania środków psychoaktywnych lub zachowań kompulsywnych, bez pomocy z zewnątrz. 

Rodzina alkoholowa

Charakterystyka uzależnienia

Uzależnienie dzieli się na dwie kategorie: uzależnienie fizjologiczne, zwane też fizycznym i uzależnienie psychiczne. 

  • Uzależnienie fizjologiczne to silna, nieodparta potrzeba zażycia jakiejś substancji. Towarzyszą jej silne objawy fizyczne (tzw. zespół abstynencyjny): bóle, biegunki, wymioty, drgawki, bezsenność. 
  • Uzależnienie psychiczne to silna i nieodparta potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania substancji, ale jego niespełnienie nie prowadzi do wystąpienia objawów fizjologicznych. 

Do najsilniej uzależniających substancji zalicza się obecnie:

  • opioidy (w tym morfina, heroina, fentanyl)
  • alkohol
  • nikotynę
  • kokainę (w tym crack)
  • barbiturany
  • metamfetaminę i amfetaminę

Jednak substancji, które mogą nas uzależnić, jest znacznie więcej, a wiele z nich jest całkowicie legalnych i łatwo dostępnych.

Należy zaznaczyć również, że nie istnieje uzależnienie fizjologiczne bez uzależnienia psychicznego, ale w odwrotnej sytuacji już tak. Uzależnienie psychiczne może występować bez skutków fizjologicznych. To z kolei oznacza, że oprócz zachowania abstynencji od substancji czy zachowań, konieczna jest również terapia, mająca na celu utrwalenie abstynencji i nauczenie pacjenta prawidłowego funkcjonowania.

Grupa młodzieży używająca smartfony

Leczenie

Leczenie uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych rozpoczyna się od przerwania ciągu ich zażywania. Utrzymanie całkowitej abstynencji jest najczęściej warunkiem koniecznym do skutecznego leczenia i wyeliminowania problemów spowodowanych przez uzależnienie. Istnieją co prawda programy redukcyjne, których celem jest ograniczenie zażywania substancji do bezpiecznego poziomu… Jednak ich skuteczność jest wątpliwa i nie tak wysoka, jak w przypadku całkowitej abstynencji. 

Leczenie w  przypadku występowania silnego zespołu abstynencyjnego u pacjenta odbywa się zazwyczaj na oddziałach zamkniętych szpitali psychiatrycznych lub ośrodków leczenia uzależnień. A w ciężkich przypadkach poprzedzone jest detoksem, czyli odtruciem organizmu i złagodzeniem negatywnych skutków odstawienia.

W przypadku uzależnienia głównie psychicznego, gdzie objawy fizjologiczne nie występują lub są znikome. Jego leczenie odbywa się w ośrodkach leczenia uzależnień – stacjonarnych lub ambulatoryjnych. Prowadzone są w nich zajęcia grupowe z terapeutą i terapia indywidualna oraz stosowane inne formy terapii uzależnień. Mają one na celu  wypracowanie zdrowych mechanizmów funkcjonowania i utrzymania abstynencji.  

Jeżeli chodzi zaś o uzależnienia behawioralne, to nie zawsze możemy zastosować pełną abstynencję. Dlatego w przypadku występowania takich problemów, jak np. kompulsywne objadanie się czy uzależnienie od Internetu lub telefonu, największy nacisk kładzie się na nauczenie pacjenta radzenia sobie z trudnymi emocjami, bez konieczności uciekania się do kompulsywnych zachowań.

Jak widać, uzależnienie jest bardzo złożonym problemem, nie ma jednej definicji i jednego rozwiązania. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z nim – najlepiej zadzwonić do specjalisty i ustalić dalszy plan leczenia. Nasi specjaliści odbierają 24 na dobę. Skontaktuj się pod numerem: 531 432 011.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj opinię o artykule

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie dodał opinii. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za pozytywną opinię

Chcesz dostawać powiadomienia o kolejnych artykułach? Śledź nas w mediach społecznościowych:

Dziękujemy za opinię, weźmiemy ją pod uwagę i poprawimy ten artykuł

Daj nam znać, jak możemy poprawić ten artykuł

Napisz, jak możemy poprawić ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.