Terapia wstrząsowa dla alkoholika – czy jest skuteczna?

Centrum Krajna

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najpopularniejszych nałogów. Niesie ono ze sobą poważne konsekwencje, które obejmują nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i znajomych, jak i całe społeczeństwo. Gdy mowa o zaawansowanej fazie uzależnienia, nie wystarczy chęć zmiany i silna wola. Wówczas zarówno osobie zmagającej się z nałogiem, jak i jej bliskim może być trudno optymistycznie patrzeć w przyszłość i stawiać kolejne kroki w ramach leczenia. Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji terapia wstrząsowa może okazać się dobrym wyborem? Na czym polega i jaką ma skuteczność? Niżej kilka kluczowych kwestii na ten temat.

Na czym polega terapia wstrząsowa dla alkoholika?

Osoby uzależnione niejednokrotnie mają zaburzony obraz rzeczywistości. Często same przed sobą ukrywają problem, który je przerasta. Nie chcą się one przyznać do tego, jak wielkie zagrożenie stanowi on dla nich samych oraz ich rodziny. Na pewnym etapie ukrywają swoje uzależnienie przed bliskimi, wierząc, że w każdym momencie są w stanie zapanować nad nałogiem. Terapia wstrząsowa ma na celu w bezpośredni sposób skonfrontować alkoholika z realnymi skutkami problemu alkoholowego. To krok, który przybiera formę interwencji, na jaką decydują się najczęściej bliscy osoby uzależnionej. Robią to poprzez wyrzucenie jej z domu lub zrywając z nią kontakt, do czasu, aż nie rozpocznie ona leczenia. Terapii wstrząsowej często towarzyszą silne emocje. Czy wobec tego może być skuteczna?

Para, kłócąca się na kanapie

Skuteczność terapii wstrząsowej

Efektywność terapii wstrząsowej rodzi pole do kontrowersyjnych dyskusji. W niektórych przypadkach rzeczywiście ma ona szansę stać się impulsem do zmiany i zmotywować alkoholika do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie i dalsze życie. W innych sytuacjach może jednak nasilić problem. Silne negatywne emocje mogą stać się w oczach osoby uzależnionej kolejnym powodem do spożywania alkoholu. Taka terapia może mieć również negatywne skutki u osób, które dodatkowo cierpią na innego rodzaju zaburzenia, np. o podłożu lękowym lub depresyjnym. Istotną rolę odgrywa też fakt, że bez poczucia wewnętrznej i osobistej motywacji alkoholik nie będzie w stanie wyjść z nałogu. Poczucie, że warto to zrobić przede wszystkim dla siebie, jest istotą skutecznego leczenia. 

Czy wyrzucenie z domu może pomóc alkoholikowi?

Decyzja o kroku, jakim jest wyrzucenie alkoholika z domu bez możliwości powrotu lub kontaktu ze strony rodziny (np. zanim nie podda się on terapii uzależnień) nie jest prosta. Choć życie u boku osoby uzależnionej nie jest proste i może prowadzić do współuzależnienia, warto zastanowić się przed podejmowaniem drastycznych kroków. Mogą one okazać się skuteczne, gdy problem alkoholowy wiąże się z agresywnymi zachowaniami osoby uzależnionej oraz szczególnie, gdy świadkami lub ofiarami przemocy stają się najmłodsi.

Zamartwiający się mężczyzna, siedzący pod płotem

Toksyczny związek z alkoholikiem jest obciążający dla wszystkich członków rodziny. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że impulsywna decyzja o wyrzuceniu z domu może nasilać patologiczne zachowania i przyczynić się do prób złagodzenia negatywnych emocji poprzez stwarzanie kolejnych okazji do picia. Chcąc pomóc osobie uzależnionej rozwiązać kwestię nałogu, warto szukać pomocy, kierując ją najpierw do ośrodka leczenia uzależnień. Prywatny ośrodek leczenia to miejsce, w którym wykwalifikowani terapeuci nie tylko pomogą alkoholikowi uświadomić sobie swój problem. Podejmą oni odpowiednie działania związane z powrotem do normalnego życia i wyjaśnią, jakie kroki podjąć, gdy pojawi się głód alkoholowy.

Terapia jako alternatywna metoda leczenia alkoholizmu

Kobieta na sesji psychoterapii uzależnień

Alkoholizm jest chorobą, która wymaga profesjonalnego leczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na terapię wstrząsową, warto szukać wsparcia, odwiedzając ośrodek leczenia uzależnień. W takich miejscach niezbędne wsparcie może uzyskać nie tylko osoba, która zaczęła nadużywać alkoholu. Znajdą je także bliscy zmagający się ze współuzależnieniem lub szukający sposobu, aby pomóc alkoholikowi przestać pić. Profesjonalnie prowadzona terapia łączy wsparcie wykwalifikowanego psychologa z minimalizowaniem spożycia alkoholu na rzecz stopniowego przywracania osoby uzależnionej do normalnego życia, w którym problem alkoholowy zostanie rozwiązany. W niektórych sytuacjach dobrym wyborem okazuje się terapia grupowa. Pomaga ona poczuć jedność i czerpać z ogromu wsparcia innych osób walczących z nałogiem. W innych przypadkach skuteczne mogą okazać się spotkania indywidualne. W ich trakcie terapeuta zaczyna rozmawiać z alkoholikiem, pokazując mu korzyści, jakie płyną z czynnego rozwiązywania problemów alkoholowych.

Dostrzegając u siebie, a także w kręgu rodziny lub znajomych objawy, które mogą świadczyć o rozwijającym się nałogu – warto reagować. W wielu przypadkach to właśnie terapia alkoholowa może stać się szansą na powrót do normalnego życia. Pomaga ona nie tylko uporać się z nałogiem, ale przede wszystkim edukuje na temat rządzących nim mechanizmów psychologicznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.