Na czym polega terapia leczenia uzależnień i jakie są jej etapy?

Terapia leczenia uzależnień

Coraz częściej sięgasz po alkohol? Nałogowo kupujesz w sieci? A może zmagasz się z innym nałogiem, który zaburza, a w niektórych sytuacjach – nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie? Rozwiązaniem może być odpowiednio prowadzona terapia. Choć jej przebieg może być różny i zwykle dobierany jest na podstawie indywidualnych czynników, istnieje kilka kluczowych kwestii, jakie uwzględnia leczenie uzależnień. Co warto wiedzieć o tej formie pomocy? Dlaczego, dostrzegając pierwsze niepokojące sygnały, warto się jej podjąć? Dowiedz się więcej!

Czy to już nałóg wymagający terapii? Sygnały ostrzegawcze

Pod mianem uzależnień rozumie się zwykle szereg zaburzeń, które początkowo utrudniają, a w zaawansowanym stopniu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Choć najczęściej mówi się o alkoholizmie czy narkomanii, to nie jedyne szkodliwe nałogi, jakie mogą prowadzić do zachwiania życiowej równowagi. Przykładem może być także lekomania, zakupoholizm, uzależnienie od palenia papierosów, hazard czy pracoholizm. O tym, jak wielu aspektów może dotyczyć ten problem, świadczy to, że spektrum uzależnień nie musi wiązać się z czynnikami fizycznymi, może dotyczyć wyłącznie kompulsywnych zachowań takich jak m.in. kleptomania (przymus dokonywania kradzieży, zwykle przedmiotów niewielkiej wartości) lub syllogomania (nałóg związany z niekontrolowaną potrzebą gromadzenia przedmiotów).

blank

Zastanawiasz się, czy uzależnienie może stać się także twoim problemem? Zwróć uwagę na kluczowe sygnały ostrzegawcze, jakie towarzyszą ci podczas codziennego funkcjonowania. Osoba uzależniona ma trudności w powstrzymaniu się od dokonania określonego zachowania – np. sięgania po papierosa, alkohol, kolejną porcję jedzenia. Rozwój nałogu zaburza prawidłową percepcję ilości. Zazwyczaj wiąże się też z odczuwaniem silnego, niepohamowanego pragnienia na myśl o obiekcie uzależnienia i może prowadzić do nerwów, silnego stresu a nawet wybuchami agresji w sytuacji, w której czynnika uzależniającego zabraknie. Zmagając się z nałogiem, możesz nie zdawać sobie sprawy z wagi narastającego problemu, dlatego sporą pomocą w walce z uzależnieniem bywa terapeuta. Dlaczego warto skorzystać z jego wsparcia?

Jakie są cele terapii uzależnień i dlaczego warto się jej podjąć?

Cel terapii uzależnień to przede wszystkim uwolnienie pacjenta od negatywnego wpływu czynnika uzależniającego.  Droga do niego wiedzie poprzez realizację pomniejszych celów, które można uznać za kamienie milowe terapii – to mi.in. uświadomienie sobie uzależnienia, przyznanie się do niego i podjęcie odpowiednich kroków, dzięki którym pacjent zacznie stopniowo odzyskiwać równowagę, minimalizując obecność obiektu nałogu w swoim życiu.

Korzyści płynące z leczenia uzależnień trudno przecenić – to przede wszystkim walka o powrót do stabilności, a w niektórych przypadkach – także i zdrowia. Wiele uzależnień wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny, nie tylko na samego pacjenta. Terapia prowadzona pod okiem profesjonalisty może więc okazać się ogromnym wsparciem także dla jego bliskich.

blank

Terapia leczenia uzależnień – na czym polega?

O tym, jak będzie przebiegała terapia, decyduje zwykle zespół doświadczonych specjalistów i praktyków, którzy będą w stanie zarekomendować najodpowiedniejsze formy terapii uzależnień. Jej celem jest resocjalizacja osób uzależnionych, która może przebiegać w oparciu o leczenie stacjonarne na oddziałach terapii uzależnień bądź w zamkniętych prywatnych placówkach, gdzie pacjent będzie miał szansę skupić się na walce z nałogiem. Często leczenie obfituje w liczne zajęcia terapeutycznie, które prowadzone są indywidualnie, grupowo lub w postaci łączącej te obie formy.  W ramach otrzymywanego wsparcia osoba uzależniona zdobywa wiedzę na temat uzależnienia i krok po kroku uczy się przyjmowania odpowiedzialności za swoje życie – bez szkodliwych zachowań czy substancji mających destrukcyjny wpływ na ciało i umysł. 

Jak przebiega terapia? Etapy leczenia uzależnień

Zastanawiasz się, jak może przebiegać terapia leczenia uzależnień? Odpowiedz na to pytanie zależy od kilku czynników m.in. rodzaju nałogu, stopnia jego zaawansowania i indywidualnych kwestii lub predyspozycji związanych z codziennym funkcjonowaniem pacjenta. Inaczej będzie wyglądała terapia uzależnienia od alkoholu, której celem jest dążenie do życia w trzeźwości, inaczej – spotkania i detoksykacja osoby, nad którą władzę przejęły inne substancje psychoaktywne czy kompulsywne działania. Kluczowy etap terapii to jednak w wielu przypadkach dążenie, do samoświadomości pacjenta, a więc przyznania się samemu przed sobą do uzależnienia, nazwania go (a także często towarzyszących mu emocji) i podjęcie kroków mających na celu wyeliminowanie szkodliwego czynnika z życia. Dalsza część terapii może obejmować kompleksowe, pogłębione leczenie w ośrodku leczenia uzależnień – od psychoterapii grupowej lub tej prowadzonej indywidualnie, po osiągniecie umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu na nowo.

blank

Na uwadze warto mieć fakt, że profesjonalne metody leczenia mają szansę być skuteczne, jeśli zarówno osoba uzależniona, jak i lekarz od uzależnień starają się o wzajemną współpracę. Droga do równowagi jest zazwyczaj trudna i pełna wzlotów oraz upadków, dlatego tak ważne jest możliwie jak najwcześniejsze rozpoznanie uzależnienia i podjęcie odpowiednich kroków prowadzących do jego leczenia. Na szali masz nie tylko własne zdrowie czy życie, ale także poczucie bezpieczeństwa i komfortu osób znajdujących się w twoim otoczeniu!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.