
Rzucenie alkoholu, to trudne, ale godne podziwu wyzwanie. W Polsce picie alkoholu jest często związane z tradycjami, co może sprawiać trudności w podjęciu decyzji o abstynencji. Dlatego też, biorąc takie zadanie na swoje barki, wykazujesz determinację i przeciwstawiasz się niezdrowym nawykom. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, decydując się na tę trudną, ale wyzwalającą drogę.
Czym są objawy odstawienne?
Objawy odstawienne, czyli zespół abstynencyjny, to reakcje organizmu pojawiające się podczas rzucania alkoholu. Organizm, przyzwyczajony do tej substancji, zaczyna mieć trudności z funkcjonowaniem bez niej. W efekcie dochodzi do różnorodnych objawów, których nasilenie i charakter zależą od stopnia uzależnienia oraz indywidualnych cech osoby. Symptomy te obejmują zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.
Dlaczego pojawiają się objawy odstawienne?
Alkohol wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. Organizm adaptuje się do tych „hamulców” i zaczyna wytwarzać więcej substancji pobudzających, aby utrzymać równowagę. Dlatego też, nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu powoduje również zanik obecności tego elementu hamującego. Oznacza to, że w procesie odstawiania, organizm jest rozstrojony i, próbując rekompensować brak, nadmiernie pobudza układ nerwowy. W efekcie pojawiają się objawy przeciwne do tych, które występują po spożyciu alkoholu.

Wśród tych objawów znajduje się: drżenie rąk, nadmierne pocenie się oraz przyspieszone bicie serca. Również może wystąpić podwyższone ciśnienie krwi, nudności, wymioty oraz bóle głowy. Z kolei do psychologicznych objawów należą lęk i drażliwość, mgła mózgowa, bezsenność, depresja czy też wahania nastroju.
Sposoby łagodzenia objawów odstawiennych
Aby skutecznie załagodzić objawy odstawienne nie wystarczy pojedynczy trik, narzędzie czy też zmiana perspektywy. Walka z uzależnieniem jest najskuteczniejsza, gdy podejmuje się działania na wielu frontach. Odzwierciedla to proces terapeutyczny, który łączy metody i techniki terapeutyczne, wsparcie farmakologiczne, pracę specjalistów oraz udział bliskich. Takim sposobem gwarantujesz sobie najlepszy strzał na pozostawienie nałogu w tyle i odzyskanie swojej wolności.
Zajmij swój umysł
Jedną z metod załagodzenia objawów jest zajęcie własnego umysłu inną aktywnością np. ćwiczeniami, relaksacją lub prowadzeniem dziennika. Objawy odstawienne, to rezultat silnego uzależnienia organizmu od substancji. Dlatego też, chociaż Ty podjąłeś decyzje o rzuceniu nałogu, Twoje ciało wciąż będzie chciało powrócić do tego wcześniejszego stanu. Stanu, którego główną częścią był alkohol. Zmieniając sposób reakcji w sytuacji kryzysowej, tworzysz nowe nawyki, które z czasem staną się automatycznym zachowaniem.
Telefon do przyjaciela
Wsparcie bliskiej osoby może okazać się bardzo skutecznym narzędziem w Twoim arsenale sposobów radzenia sobie z odstawieniem. W momencie gdy objawy stają się silne, wręcz nie do przezwyciężenia, wybierasz numer do przyjaciela i z nim konwersujesz. Sięganie po pomoc bliskich to jeden z kluczowych elementów procesu terapeutycznego. Zwierzenie się z tego, przez co przechodzisz w danym momencie i świadomość nie bycia samemu z problemem może być tym, czego właśnie potrzebujesz do przezwyciężenia nałogu.

HALT a objawy odstawienne
Na pewno zdarzyło Ci się wejść do sklepu głodnym i kupić więcej jedzenia, niż faktycznie potrzebowałeś. Jest to przykład mechanizmu zasady HALT, która uświadamia, jak podstawowe potrzeby wpływają na nasze decyzje. Zasada HALT (ang. Hungry, Angry, Lonely, Tired) podkreśla, że głód, złość, samotność lub zmęczenie zwiększają podatność na impulsywne wybory. W obliczu silnych objawów odstawiennych kluczowe jest, aby zadbać o swoje podstawowe potrzeby – zjeść coś, odpocząć, zrelaksować się lub porozmawiać z kimś bliskim. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zachować kontrolę nad swoimi działaniami i unikać nieprzemyślanych decyzji.
Ostatnia prosta do wolności od nałogu
Takie sposoby pozwalają załagodzić objawy odstawienne, jednak nie jest to rozwiązaniem problemu. Rzucanie alkoholu to ciężka droga, na której bardzo łatwo o powinięcie nogi. Dlatego też, wybierając się na tę wyprawę, najlepiej sięgnąć po pomoc specjalistyczną, aby mieć wsparcie w trudnych chwilach i zwiększyć szanse na trwałą abstynencję.

Pomoc terapeutów jest kluczowym elementem w leczeniu uzależnień i radzeniu sobie z objawami odstawiennymi. Jednak niektórzy mogą obawiać się, że sięganie po wsparcie oznacza kapitulację, przyznanie się do porażki lub oznakę słabości. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – decydując się na pomoc, pokazujesz swoją siłę i determinację, by kontynuować walkę o lepsze życie. To akt odwagi, który świadczy o Twojej chęci do zmiany i wytrwałości w dążeniu do wolności.
Jeśli jesteś gotowy na ten krok i chcesz skorzystać z leczenia alkoholizmu w Toruniu i okolicach, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 531 432 011 – jesteśmy tutaj, by wspierać Cię w trakcie procesu leczenia.