Pozytywne myślenie w leczeniu uzależnień

Powodzenie leczenia choroby alkoholowej czy innych uzależnień w głównej mierze zależy od nastawienia osoby uzależnionej. A to często bywa różne. Chory ma dużo obaw, zmaga się z niską samooceną, a często problemami natury psychicznej. Należy pamiętać, że pozytywne myślenie ma ogromny wpływ na poprawę zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego i wzmacnia proces leczenia.

Czym jest uzależnienie?

Na początku wyjaśnijmy, czym jest uzależnienie. Uzależnienie to stan psychiczny, a niekiedy również fizyczny, który wynika z interakcji między organizmem a środkiem uzależniającym. Charakteryzuje się on zmianą zachowania oraz innymi reakcjami, do których należy między innymi konieczność zażywania danego środka w sposób ciągły lub okresowy w celu doznania jego wpływu na psychikę, a niekiedy również po to, aby uniknąć przykrych objawów wynikających z jego braku.

Proces leczenia uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy uzależnień behawioralnych ma na celu reedukację i resocjalizację osoby uzależnionej od używek. Najlepsze ośrodki leczenia uzależnień często stosują różne terapie, które mają na celu wyleczenie choroby. Prowadzone są spotkania psychoterapeutyczne, zapewniony kontakt z naturą, który wpływa na poprawę nastawienia chorego. Kolejne etapy terapii powodują zmiany w psychice i zachowaniu osoby, które pozwalają na wyleczenie z nałogu.

Pozytywne myślenie- korzyści w leczeniu uzależnień 

Pozytywne myślenie- korzyści w leczeniu uzależnień 

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, pozytywne myślenie ma wpływ na powodzenie terapii. Warto wspomnieć, że skutki uzależnień często odczuwane są przede wszystkim na poziomie psychicznym. Osoba borykająca się z chorobą czuje się niezrozumiana przez otoczenie, zamyka się w sobie. Pojawia się smutek, poczucie odrzucenia i stres. To z kolei może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Pozytywne myślenie ma istotny wpływ na proces leczenia. Jakie korzyści z niego wynikają? Są to między innymi:

  • zmniejszenie ryzyka nawrotu uzależnienia,
  • umiejętność dostrzeżenia destruktywnego wpływu uzależnienia na swoje życie i życie najbliższych osób,
  • łatwiejsze znalezienie ludzi, którzy stworzą pozytywny system wsparcia,
  • wyzwania związane z powrotem do życia bez uzależnienia stają się mniej stresujące.

Nauka pozytywnego myślenia nie jest łatwa, w szczególności podczas terapii uzależnienia. Skierowanie myśli w dobrą stronę wymaga ćwiczeń i pracy, która jest częścią leczenia. Jej pierwszym etapem jest zrozumienie, że chory ma wpływ na własne życie i że jutro nadejdzie lepszy dzień. Wszystko to wyzwala dobrą energię wpływającą na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Na jakich etapach leczenia ważne jest pozytywne myślenie?

Na jakich etapach leczenia ważne jest pozytywne myślenie?

Aby wyjść z nałogu, chory musi przede wszystkim dostrzec swój problem. Pierwsze dwa tygodnie od momentu odstawienia używki są dla niego najtrudniejsze. Organizm, który przyzwyczaił się do nawyku sięgania po alkohol, narkotyki czy hazard, walczy “sam ze sobą”. Detoks od substancji psychoaktywnej sprawia, że uzależniony jest w słabej kondycji psychicznej i fizycznej. Stale odczuwa niepokój, strach, a nawet niejasne uczucie zagrożenia. Na tym etapie pracowanie nad pozytywnym myśleniem jest bardzo istotne i pozwala na postępy w terapii.

Pojawia się więc okres, w którym osoba uzależniona zaczyna wierzyć w siebie i w powodzenie terapii. Większa pewność siebie i pozytywne myślenie motywują ją do pracy nad sobą.

Kolejnym etapem leczenia jest tzw. faza muru. W tym czasie osoba uzależniona ponownie zaczyna tracić wiarę w swoje możliwości. Ta faza charakteryzuje się dużą świadomością w myśleniu chorego, który zaczyna dostrzegać ogrom pracy, który pozwoli mu przybliżyć się do celu — wyleczenia. W fazie muru kondycja osoby uzależnionej ulega osłabieniu. Ma ona gorszy nastrój, mniej chęci do współpracy, pojawiają się wątpliwości. W tym czasie negatywne nastawienie może nawet spowodować nawrót nałogu, dlatego należy nad nim szczególnie pracować.

Dopiero na końcowym etapie leczenia pojawia się tzw. fala rozwiązań  – okres realnego patrzenia na rzeczywistość. Większa stabilizacja psychiki osoby uzależnionej i stosowanie na nowo wyuczonych, zdrowych nawyków przyczynia się do próby tworzenia nowego, lepszego życia bez nałogu.

Psychoterapia w leczeniu uzależnień

W leczeniu uzależnień istotna jest psychoterapia. Niekiedy to właśnie negatywne myślenie, które wiąże się z niską pewnością siebie i depresją jest bowiem jednym z powodów rozpoczęcia nadużywania substancji. Praca nad psychiką chorego jest zatem jednym z najistotniejszych punktów leczenia.

Zaburzenia depresyjne mogą być nie tylko przyczyną uzależnienia, ale także jego skutkiem. Mogą się one rozwinąć wtórnie, jako konsekwencja długotrwałego nadużywania substancji.

Początkowo w procesie terapeutycznym chory wraz z terapeutą zajmuje się wypracowaniem większej stabilności życiowej, obejmującej ograniczenie lub odstawienie substancji psychoaktywnej. Następnie zajmuje się konsekwencjami używania tej substancji, a także przepracowaniem strat, analizą bliskich relacji, aby te były bardziej satysfakcjonujące.

Możliwość eksploracji swoich myśli, doświadczeń, szukania związków przyczynowo- skutkowych pozwala osobie uzależnionej na rozwijanie osobowości, poszerzanie umiejętności emocjonalnych, społecznych i bardziej efektywne leczenie w ośrodku terapeutycznym.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.