Spis treści:
1. Czym jest padaczka alkoholowa?
2. Przyczyny pojawienia się padaczki alkoholowej?
3. Jak objawia się padaczka alkoholowa?
4. Padaczka alkoholowa – kiedy występuje?
5. Pierwsza pomoc przy ataku padaczki alkoholowej?
6. Jak wygląda leczenie padaczki alkoholowej?
6.1. Czy padaczka alkoholowa jest śmiertelna?
Czym jest padaczka alkoholowa?
Padaczka alkoholowa to choroba dotykająca osoby uzależnione od alkoholu. Jest nazywana również powikłaniem zespołu abstynencyjnego. Objawia się ona napadami drgawek przy próbie odstawienia bądź drastycznego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu i co za tym idzie, spadku jego zawartości w organizmie.
Przyczyny pojawienia się padaczki alkoholowej?
Najprościej mówiąc, przyczyną pojawienia się padaczki alkoholowej jest sama choroba alkoholowa. Pociąga ona za sobą szereg następstw, które mogą wywołać wystąpienie ataków.
Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach sprawia, że w organizmie osoby uzależnionej, dochodzi do obniżenia progu drgawkowego. Nagłe przerwanie spożycia alkoholu bądź drastyczne obniżenie jego spożycia, powoduje, że poziom alkoholu we krwi spada. Próg drgawkowy zostaje gwałtownie obniżony, co wywołuje napad drgawek.
Przyczyną występowania napadów może być również organiczne uszkodzenie mózgu, pojawiające się na skutek długotrwałego i intensywnego picia. Warto pamiętać, że ryzyko pojawienia się padaczki alkoholowej rośnie wprost proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu.
Do pojawienia się ataków padaczkowych przyczynia się szereg zmian występujących w ciele alkoholika na skutek picia, takich jak: zaburzenie równowagi elektrolitowej, zaburzenia funkcji kanałów wapniowych i neurotransmiterów oraz nadmierne nawodnienie mózgu.
Jak objawia się padaczka alkoholowa?
Napad padaczki alkoholowej to napady drgawek przypominające napad padaczkowy. Chorzy mają zaburzenia snu i zachowania oraz skoki ciśnienia krwi. U części z nich może wystąpić również napad padaczkowy, czyli następujące po sobie ataki padaczkowe, pomiędzy którymi pacjent nie odzyskuje przytomności.
Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej!
Jak wygląda napad?
Podczas napadu padaczki alkoholowej najczęściej występują:
- utrata przytomności,
- mimowolne skurcze rąk i nóg,
- wzrost napięcia twarzy, zaburzenia mimiki twarzy,
- może dojść do przygryzienia języka,
- prężenie,
- potliwość,
- nudności,
- może wystąpić mimowolne oddanie moczu i stolca.
Chory może być pobudzony i zachowywać się inaczej niż zwykle, być lękliwy czy wręcz przerażony.
Padaczka alkoholowa – kiedy występuje?
Ataki padaczki alkoholowej pojawiają się u osób, które w krótkim czasie drastycznie ograniczyły ilość spożywanego alkoholu bądź zupełnie zaprzestały używania tej substancji. Szacuje się, że występuje ona u 5-25 procent osób mających zaawansowaną chorobę alkoholową.
Objawy padaczki utrzymują się średnio od kilku do kilkunastu godzin od zaprzestania używania substancji, a pierwszy atak może wystąpić już po kilku godzinach. Co istotne: w odróżnieniu od innych typów padaczki – nie występują zwiastuny nadchodzącego ataku. Ważne jest więc otoczenie osoby chcącej zerwać z nałogiem odpowiednią opieką.
Pierwsza pomoc przy ataku padaczki alkoholowej?
Dla osób uzależnionych od alkoholu najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odstawienie substancji w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Mają tam one zapewnione specjalistyczną pomoc i w razie wystąpienia napadu padaczki alkoholowej są bezpieczne w rękach wykwalifikowanego personelu.
Jeżeli jednak jesteś świadkiem napadu padaczki alkoholowej, udziel pomocy choremu. W pierwszej kolejności zadbaj o zabezpieczenie głowy przed potencjalnymi urazami. W tym celu obejmij ją dłońmi, aby ją unieruchomić. Kiedy atak ustąpi, ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej i wezwij pogotowie ratunkowe. Do momentu jego przyjazdu monitoruj jego stan.
Nie wkładaj niczego do ust chorego, nie podawaj płynów. Istnieje duże ryzyko zadławienia.
Jak wygląda leczenie padaczki alkoholowej?
Pierwszym krokiem w leczeniu padaczki alkoholowej, powinno być wykonanie tomografii komputerowej głowy. Dzięki niej możemy wykluczyć, czy na skutek ataku nie doszło do urazu oraz, czy na pewno przyczyną była choroba alkoholowa.
Leczenie padaczki alkoholowej polega w pierwszej kolejności na przywróceniu równowagi elektrolitowej oraz usunięciu metabolitów alkoholowych. Dzięki detoksowi szkodliwe substancje szybciej zostają usunięte z naszego organizmu, co umożliwia leczenie farmakologiczne.
Aby rozpocząć farmakoterapię, chory musi zachowywać trzeźwość, ponieważ używane medykamenty nie mogą być łączone z alkoholem. W leczeniu stosuje się leki przeciwdrgawkowe i przeciwpadaczkowe przepisane przez lekarza bądź lekarza psychiatrę.
Czy padaczka alkoholowa jest śmiertelna?
Nieleczona padaczka alkoholowa może prowadzić nawet do śmierci. Dzieje się tak u 1-2 procent chorych. Zgon występuje na skutek powikłań ponapadowych takich jak niedotlenienie mózgu czy niewydolności serca.
U Ciebie bądź bliskiej Ci osoby wystąpił atak padaczki alkoholowej? Martwisz się o swoje zdrowie? Zaczynasz wątpić, czy życie w trzeźwości jest dla Ciebie możliwe?
Nie wahaj się, skorzystaj z profesjonalnej pomocy pracowników naszego ośrodka. Pomożemy Ci przejść przez proces zdrowienia. U nas Twoje zdrowie i życie jest w dobrych rękach, a Ty czujesz się bezpiecznie.
Zapraszamy do kontaktu.
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.
Bibliografia:
www.medonet.pl/psyche,padaczka-alkoholowa—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1726620.html
Lasocka, M., Konopko, M., Basińska-Szafrańska, A., Rogowski, A., Sienkiewicz-Jarosz, H. (2020). Napady drgawkowe w przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Aktualn Neurol, 20(2), 59-65
Stępień A. (2016) Neurologia, tom III, Wydanie 1. Wyd. Medical Tribune