BLOG

Padaczka alkoholowa – co warto o niej wiedzieć

Padaczka alkoholowa – co warto o niej wiedzieć

Spis treści:

1. Czym jest padaczka alkoholowa

2. Przyczyny pojawienia się padaczki alkoholowej

3. Jak objawia się padaczka alkoholowa

3.1. Jak wygląda napad

4. Padaczka alkoholowa – kiedy występuje

5. Pierwsza pomoc przy ataku padaczki alkoholowej

6. Jak wygląda leczenie padaczki alkoholowej

6.1. Czy padaczka alkoholowa jest śmiertelna

 

Czym jest padaczka alkoholowa

Padaczka alkoholowa to choroba dotykająca osoby uzależnione od alkoholu. Jest nazywana również powikłaniem zespołu abstynencyjnego. Objawia się ona napadami drgawek przy próbie odstawienia bądź drastycznego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu i co za tym idzie, spadku jego zawartości w organizmie.

Przyczyny pojawienia się padaczki alkoholowej

Najprościej mówiąc, przyczyną pojawienia się padaczki  alkoholowej jest sama choroba alkoholowa. Pociąga ona za sobą szereg następstw, które mogą wywołać wystąpienie ataków.

Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach sprawia, że w organizmie osoby uzależnionej, dochodzi do obniżenia progu drgawkowego. Nagłe przerwanie spożycia alkoholu bądź  drastyczne obniżenie jego spożycia, sprawia że poziom alkoholu we krwi spada. Próg drgawkowy zostaje gwałtownie obniżony, co wywołuje napad drgawkowy.

Przyczyną występowania napadów może być również organiczne uszkodzenie mózgu, pojawiające się na skutek długotrwałego i intensywnego picia. Warto pamiętać, że ryzyko pojawienia się padaczki alkoholowej rośnie wprost proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu.

Do pojawienia się ataków padaczkowych przyczynia się szereg zmian występujących w ciele alkoholika na skutek picia, takich jak: zaburzenie równowagi elektrolitowej, zaburzenia funkcji kanałów wapniowych i neurotransmiterów oraz nadmierne nawodnienie mózgu.

Jak objawia się padaczka alkoholowa

Napad padaczki alkoholowej to napady drgawek przypominające napad padaczkowy. Chorzy mają zaburzenia snu i zachowania oraz skoki ciśnienia krwi. U części z nich może wystąpić również napad padaczkowy, czyli następujące po sobie ataki padaczkowe, pomiędzy którymi pacjent nie odzyskuje przytomności.

Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej!

Jak wygląda napad

Podczas napadu padaczki alkoholowej najczęściej występują:

  • utrata przytomności,
  • mimowolne skurcze rąk i nóg,
  • wzrost napięcia twarzy, zaburzenia mimiki twarzy,
  • może dojść do przygryzienia języka,
  • prężenie,
  • potliwość,
  • nudności,
  • może wystąpić mimowolne oddanie moczu i stolca.

Chory może być pobudzony i zachowywać się inaczej niż zwykle, być lękliwy czy wręcz przerażony.

Padaczka alkoholowa – kiedy występuje

Ataki padaczki alkoholowej pojawiają się u osób, które w krótkim czasie drastycznie ograniczyły ilość spożywanego alkoholu bądź zupełnie zaprzestały używania tej substancji. Szacuje się, że występuje ona u 5-25 procent osób mających zaawansowaną chorobę alkoholową.

Objawy padaczki utrzymują się średnio od kilku do kilkunastu godzin od zaprzestania używania substancji, a pierwszy atak może wystąpić już po kilku godzinach. Co istotne: w odróżnieniu od innych typów padaczki – nie występują zwiastuny nadchodzącego ataku. Ważne jest więc otoczenie osoby chcącej zerwać z nałogiem odpowiednią opieką.

Pierwsza pomoc przy ataku padaczki alkoholowej

Dla osób uzależnionych od alkoholu najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odstawienie substancji w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Mają tam one zapewnione specjalistyczną pomoc i w razie wystąpienia napadu padaczki alkoholowej są bezpieczne w rękach wykwalifikowanego personelu.

Jeżeli jednak jesteś świadkiem napadu padaczki alkoholowej, udziel pomocy choremu. W pierwszej kolejności  zadbaj o zabezpieczenie głowy osoby chorej przed potencjalnymi urazami. W tym celu obejmij ją dłońmi, aby ją unieruchomić. Kiedy atak ustąpi, ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej i wezwij pogotowie ratunkowe. Do momentu jego przyjazdu monitoruj jego stan.

Nie wkładaj niczego do ust chorego, nie podawaj płynów. Istnieje duże ryzyko zadławienia.

 

Jak wygląda leczenie padaczki alkoholowej

Pierwszym krokiem w leczeniu padaczki alkoholowej, powinno być wykonanie tomografii komputerowej głowy. Dzięki niej możemy wykluczyć, czy na skutek ataku nie doszło do urazu oraz czy na pewno przyczyną ataku była choroba alkoholowa.

Leczenie padaczki alkoholowej polega w pierwszej kolejności na przywróceniu równowagi elektrolitowej oraz usunięciu metabolitów alkoholowych. Dzięki detoksowi szkodliwe substancje szybciej zostają usunięte z naszego organizmu, co umożliwia leczenie farmakologiczne.

Aby rozpocząć farmakoterapię, chory musi zachowywać trzeźwość, ponieważ używane medykamenty nie mogą być łączone z alkoholem. W leczeniu stosuje się leki przeciwdrgawkowe i przeciwpadaczkowe przepisane przez lekarza bądź lekarza psychiatrę.

Czy padaczka alkoholowa jest śmiertelna

Nieleczona padaczka alkoholowa może prowadzić nawet do śmierci. Dzieje się tak u 1-2 procent chorych. Zgon występuje na skutek powikłań ponapadowych takich jak niedotlenienie mózgu czy niewydolności serca.

U Ciebie bądź bliskiej Ci osoby wystąpił atak padaczki alkoholowej? Martwisz się o swoje zdrowie? Zaczynasz wątpić, czy  życie w trzeźwości jest dla Ciebie możliwe?

Nie wahaj się, skorzystaj z profesjonalnej pomocy pracowników naszego ośrodka. Pomożemy Ci przejść przez proces zdrowienia. U nas Twoje zdrowie i życie jest w dobrych rękach, a Ty czujesz się bezpiecznie.

Zapraszamy do kontaktu.

 

Bibliografia:


www.medonet.pl/psyche,padaczka-alkoholowa—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1726620.html

Lasocka, M., Konopko, M., Basińska-Szafrańska, A.,  Rogowski, A., Sienkiewicz-Jarosz, H. (2020). Napady drgawkowe w przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Aktualn Neurol, 20(2), 59-65

Stępień A. (2016) Neurologia, tom III, Wydanie 1. Wyd. Medical Tribune

logo centrum terapi krajna„Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Kapost sp. z o.o. Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie – zgodnie z zasadą, która mówi, że przetwarzanie danych osobowych jest zgodne  z prawem jeżeli jest niezbędne w celu realizacji umowy bądź przed jej zawarciem. Więcej Polityka Prywatności

Newsletter

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze artykuły i informacje o nowościach

O Nas

 

Naszą misją jest pomóc Ci w walce z nałogiem. Nie wahaj się, skontaktuj się z nami.


Polityka prywatności

Kontakt

Centrum Terapii KRAJNA
ul Tadeusza Kościuszki 22b
89-400 Sępólno Krajeńskie

e - mail: info@centrumkrajna.pl

Wpisany do rejestru podmiotów leczniczych pod numerem: 000000240839

Ośrodek KRAJNA

ul. Leśna 1
89-400 Sępólno Krajeńskie

Centrum Krajna - nr tel

Kalkulator