Przez wiele lat panowało przekonanie, że najlepiej jest poświęcać się dla drugiego człowieka. Oddanie sprawie oaz zapominanie o własnych potrzebach, kosztem innych było chwalone i podawane za przykład. Jednak takie podejście może zostać wykorzystane przez innych
i doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych oraz do choroby – depresji. Aby temu zapobiegać, warto postawić siebie na pierwszym miejscu i żyć tak, aby było to zgodne z Twoimi przekonaniami.
Skupienie się na sobie
Najtrudniejszym elementem wychodzenia z zamkniętego koła pomagania innym, nawet swoim kosztem, jest skupienie się na sobie. W naszej kulturze utarło się, że egoizm jest negatywną cechą, z którą powinniśmy walczyć. Dlatego skupianie się na swoich potrzebach jest negatywnie odbierane przez społeczeństwo. Jest jednak niezwykle ważne, ponieważ pozwala zauważyć swoje potrzeby oraz zmiany, jakie w Tobie zachodzą, również te negatywne.
Doskonałym sposobem na skupienie się na sobie i na tu i teraz jest medytacja. Zakłada ona wyciszenie się oraz spojrzenie na swoje życie z szerszej perspektywy. Dzięki regularnej medytacji, znajdujesz chwilę dla siebie oraz uspokajasz swój umysł. Oddzielasz się od nadmiaru bodźców, które wpływają na Ciebie bardzo negatywnie. Medytacja pozwala również nabrać dystansu do problemów innych oraz rozważyć, czy pomagając im, nie zaszkodzisz sobie.
Skupienie się na sobie jest niezwykle ważnym elementem życia w zgodzie ze sobą. Dzięki medytacji i analizie swoich myśli wiesz, czego potrzebujesz w danej chwili oraz potrafisz skupić się na swoich potrzebach.
Aktywność fizyczna
Kolejnym sposobem na życie w zgodzie ze sobą jest aktywność fizyczna. Podczas treningu nie liczy się nic poza wykonywanymi ćwiczeniami. Dzięki temu można skupić się na swoich przemyśleniach oraz przeanalizować swoją sytuację, bez ingerencji innych. To dzięki aktywności fizycznej można budować swoją pewność siebie oraz asertywność, która często idzie z nią w parze.
Aktywność fizyczna pozwala również zadbać o siebie pod względem fizycznym. Poprawia krążenie oraz ciśnienie krwi, zwiększa energię oraz powoduje wyrzut hormonów szczęścia do krwioobiegu. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko wystąpienia nie tylko chorób układu krwionośnego, ale również depresji czy innych zaburzeń psychicznych.
Asertywność
Asertywność jest cechą, która jest różnorodnie postrzegana. Jest powiązana ze stawianiem granic oraz dbaniem o swój komfort psychiczny. Zakłada, że potrafisz w odpowiedni sposób odmówić pomocy lub przysługi drugiej osobie, kiedy wiesz, że cena, jaką musiałbyś ponieść, byłaby dla Ciebie za duża. Osoby, które dopiero zaczynają stawiać granice, będąc wcześniej uległymi w stosunku do bliskich osób, spotykają się z krytyką oraz niezrozumieniem. Może nawet dojść do prób szantażu. Jednak po trudnych początkach okazuje się, że asertywność jest niezwykle ważną i przydatną cechą charakteru. Będąc asertywnym wiesz, kiedy możesz pomóc przyjacielowi, a jakie zachowanie jest dla Ciebie niekorzystne. Potrafisz również odmówić pomocy swoim kosztem ani nie ulegać szantażom ze strony bliskich osób.
Asertywność jest cechą, której można się nauczyć już w dorosłym życiu. Ustal, jakie są Twoje granice. Zastanów się, czego nie chcesz robić oraz jakie zachowania są twoim zdaniem niewłaściwe oraz źle wpływają na Ciebie. Jeśli potrzebujesz, zapisz wszystko na kartce papieru, którą zawiesisz w widocznym miejscu. Następnie trzymaj się ustanowionych przez samego Ciebie zasad. Nie naginaj ich, nawet dla najbliższych. W ten sposób zadbasz o siebie i swój komfort psychiczny. Po pewnym czasie okaże się, że czujesz się dużo lepiej oraz masz mniej problemów. A te, które się pojawiają, potrafisz rozwiązać szybciej niż wcześniej. Jest to spowodowane brakiem obarczających myśli ze strony innych osób. Jeżeli skupisz się na swoich problemach, stawiając granice swoim bliskim, będziesz żyć zgodnie ze swoimi zasadami.
W ten sposób czujesz się dobrze ze sobą, ponieważ nie naginasz własnych zasad dla innych ludzi. Pozwala to na życie w zgodzie ze sobą.
Dążenie do swoich celów
Każdy człowiek powinien posiadać w swoim życiu cel. Według psychologów jest to motor napędzający nas do działania. Dlatego jeżeli czujesz, że stoisz w miejscu oraz nie odczuwasz radości nawet z sukcesów, przemyśl cele, do jakich dążysz.
Aby żyć w zgodzie ze sobą, musisz poczuć się spełniony oraz doceniony przez samego siebie. W ten sposób masz poczucie sprawczości oraz skupiasz się na realizacji założeń. Z każdym kolejnym zrealizowanym celem, Twoja pewność siebie oraz poczucie własnej wartości będą wzrastać. Dlatego aby żyć w zgodzie ze sobą, postaw w sowim życiu cele oraz ustal je priorytetami w Twoim życiu. Postaw siebie na pierwszym miejscu w taki sposób, aby Twój komfort psychiczny oraz Twoje cele były najważniejsze. W ten sposób udowodnisz sobie, że Ty powinieneś być dla siebie najważniejszy.
Dzięki zastosowaniu kilku powyższych rad dojdziesz do momentu, kiedy będziesz żyć w zgodzie ze sobą. Dodatkowo będziesz odczuwał satysfakcję ze swojego życia, ponieważ postawisz siebie na pierwszym miejscu. Są to bardzo ważne cechy, które dotyczą ludzi sukcesu.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Facebooka i śledzić nasze najnowsze wpisy.
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.