Jeśli podjąłeś decyzję o leczeniu w ośrodku terapii uzależnień, po pierwsze – gratulujemy! To może się okazać jedną z najważniejszych decyzji w Twoim życiu, która jest pierwszym krokiem do wolności. Na pewno masz wiele pytań, wątpliwości i obaw o to, jak wygląda pobyt w ośrodku. Oto najważniejsze informacje na temat tego, jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, które – mamy nadzieję – uspokoją Cię i nastroją pozytywnie do spędzenia z nami tych kilku ważnych tygodni.
Ile czeka się na przyjęcie do ośrodka i jak długo trwa pobyt?
Zwykle czas oczekiwania na miejsce w naszym ośrodku nie jest długi – to około 2-3 dni od zgłoszenia. Nie musisz posiadać skierowania od lekarza, aby zostać przyjętym.
Czas trwania terapii jest uzależniony od rodzaju i stopnia uzależnienia, a także od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Najkrótszy pobyt trwa 4 tygodnie, jednak najbardziej skuteczne jest leczenie 8-tygodniowe. To zalecenia zgodne z terapią rekomendowaną przez PARPA i stosowaną przez placówki według programu zatwierdzonego przez NFZ.
Kwestia długości pobytu w ośrodku jest zawsze indywidualnie ustalana z pacjentem. Nasi terapeuci pomogą Ci podjąć decyzję odnośnie długości pobytu, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Pamiętaj, że nikt nie będzie Cię do niczego zmuszał! To Ty decydujesz, jak długo pozostaniesz w ośrodku. My jedynie podpowiadamy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie.
Jak wygląda i na czym polega terapia?
Terapia uzależnień różni się w zależności od programu. W Ośrodku Terapii Uzależnień Krajna przyglądamy się źródłom problemów z używkami. Często u podstaw leżą traumy, problem w poradzeniu sobie ze stresem, emocjami czy wyzwaniami życiowymi.
Podczas pobytu dowiesz się, między innymi:
- czym jest uzależnienie i jakie mechanizmy rządzą chorobą,
- jak zbudować motywację do terapii i życia w trzeźwości,
- jak uświadomić sobie konsekwencje i straty, jakie ponosisz w wyniku uzależnienia,
- co robić w sytuacjach kryzysowych, by poradzić sobie z poczuciem przymusu picia,
- jak zmienić swój sposób myślenia, by nie ulegać presji otoczenia, które próbuje nakłonić Cię do wypicia/zażycia,
- co robić, by krok po kroku odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem i codziennych wyborów dokonywać tak, by Ci służyły,
- jak radzić sobie z głodami alkoholowymi/narkotykowymi i co robić, by uniknąć nawrotu choroby,
- jak rozpoznawać swoje emocje, nazywać je i regulować w sposób zdrowy, a nie destruktywny,
- dlaczego warto zweryfikować swoje dotychczasowe przekonania dotyczące codziennego życia i jak to zrobić,
- jak wyrażać swoje opinie w sposób nieagresywny i przyjmować opinie innych tak, by były dla Ciebie wzmacniające, a nie krzywdzące.
Dlaczego warto zdecydować się na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień
Pobyt w ośrodku sprawia, że masz szansę spojrzeć na swoje życie, swoje wybory i schematy postępowania z nowej perspektywy. Chcemy, byś mógł zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć, dlaczego do tej pory postępowałeś w określony sposób. To ważne, by móc zrobić krok do przodu. Terapia służy pogłębieniu świadomości, poznaniu mechanizmów uzależnienia, po to, by stawić im czoła.
Ogromnie ważne jest to, że w ośrodku terapii uzależnień masz gwarancję, że przebywasz w otoczeniu, które jest bezpieczne. Otoczony ludźmi, którzy są Ci życzliwi, mają wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu problemu uzależnienia, wiedzą, co czujesz i z jakimi trudnościami się mierzysz. Chcą Ci pomóc. Odosobnienie, pewnego rodzaju odcięcie się od świata zewnętrznego, to nie jest kara za Twoją chorobę. To jest ogromne udogodnienie – możesz przyglądać się swojej chorobie, poznawać ją, akceptować, rozumieć i się jej przeciwstawiać w warunkach, które są wolne od rozpraszaczy, pokus, problemów dnia codziennego.
Dobrze jest potraktować ten czas terapii jako prezent dla samego siebie. Jako czas wyjątkowy, dedykowany tylko i wyłącznie Twojemu dobrostanowi w duchu zdrowego egoizmu. Jasne, że po wyjściu z ośrodka będziesz musiał stawić czoła rzeczywistości – takiej, jaką ona jest. Rzeczywistości, która nie zmieni się w związku z Twoim pobytem w ośrodku. Ale zmienisz się Ty, a to oznacza, że będziesz potrafił interpretować rzeczywistość zupełnie inaczej. Terapia to dar zmiany optyki postrzegania rzeczywistości, który może procentować w nieskończoność. Ten czas to czas nauki trzeźwego życia, poznawania narzędzi do takiego obsługiwania własnych emocji, reagowania na sytuacje, budowania relacji ze światem i ludźmi, który jest dla Ciebie dobry. Który Cię wzmacnia, a nie niszczy.
Jak wygląda dzień na odwyku?
Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień? Od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-17.30 będziesz uczestniczył w zajęciach terapeutycznych, oczywiście z przerwami na odpoczynek i posiłki. Praca obejmuje, m.in. zajęcia grupowe (grupa wsparcia, warsztaty terapeutyczne, psychoedukacja, treningi, relaksacja), a także indywidualne sesje z terapeutą.
W soboty w godz. 9:30-13:00 także odbywają się zajęcia, niedziele zaś są dniem wolnym. To także potrzebne, byś nauczył się organizować sobie samodzielnie czas tak, by był on wartościowy. Możesz czytać, medytować, rozmawiać z innymi pacjentami albo po prostu odpoczywać – umiejętność spędzania czasu samemu ze sobą po wyjściu z ośrodka okaże się bezcenna. Im więcej dowiesz się o sobie, o swoich potrzebach, o tym, co lubisz, co Ci służy, tym większa szansa, że po opuszczeniu ośrodka będziesz potrafił tak zarządzać swoim czasem, by nie pojawiło się w nim miejsce na używki.
Co zabrać na odwyk alkoholowy?
W ośrodku będziesz mieć wszystko to, co jest Ci potrzebne – posiłki, wygodne łóżko, do dyspozycji kuchnię, możliwość wyprania rzeczy na miejscu. Spakuj więc tylko osobiste rzeczy – wygodne ubrania, najlepiej dresy, T-shirty, buty na spacery. Zabierz ze sobą kosmetyki, ale pamiętaj, by nie zawierały alkoholu. Możesz wziąć to, co poprawi Ci nastrój, np. ulubiony koc czy choćby ramkę ze zdjęciem bliskiej osoby. Zastanów się, co sprawia Ci radość. Może lubisz rysować, szydełkować, rozwiązywać krzyżówki? Weź je ze sobą. Takie drobiazgi pomogą Ci przetrwać w lepszym nastroju czas z dala od bliskich.
W trakcie pobytu można korzystać z telefonu komórkowego, ale na zasadach, które przedstawi Ci terapeuta. Nie chcemy, byś był pozbawiony możliwości kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi, ale nie chcemy też, by korzystanie z telefonu wpłynęło negatywnie na proces terapeutyczny. Czas w ośrodku jest wartościowy także dlatego, że masz możliwość skupienia się wyłącznie na sobie. Ciągłe alerty ze smartfona mogłyby zupełnie Cię rozpraszać. Dlatego właśnie obowiązuje zasada korzystania z telefonów w określonych godzinach, by umożliwić Ci skupienie i ograniczyć potencjalne wyzwalacze.
Czy podczas pobytu można wychodzić z ośrodka i czy możliwe są odwiedziny?
Nie martw się tym, że jeśli czegoś Ci zabraknie, nie będzie możliwości, by to kupić. Podczas pobytu są organizowane wyjścia na spacery, można także zrobić zakupy. Oczywiście nie będziesz mógł wychodzić sam, ale zawsze w towarzystwie terapeuty i innych pacjentów. To nie jest zamach na Twoją wolność, a wyraz troski. Chodzi o to, by nie narażać Cię na pokusy, choćby podczas zakupów w markecie. Te zasady obowiązują dla Twojego dobra i bezpieczeństwa.
Odwiedziny bliskich w ośrodku są możliwe. Odbywają się w weekendy w wyznaczonych do tego godzinach. W tygodniu nie ma takiej możliwości (oczywiście poza uzasadnionymi sytuacjami umówionymi z terapeutą) – przede wszystkim ze względu na skuteczność terapii. Spotkanie z bliskimi jest dużym emocjonalnym przeżyciem, które może zachwiać procesem terapeutycznym.
Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień Krajna
W Ośrodku Terapii Uzależnień Krajna mamy do dyspozycji naszych pacjentów 1- i 2-osobowe, komfortowe, jasne, w pełni wyposażone pokoje z łazienkami. Warunki zakwaterowania ustalane są indywidualnie i dopasowane do preferencji każdego pacjenta. Ośrodek Krajna położony jest w sercu krajeńskiego parku krajobrazowego. Jest więc możliwość odbywania kojących spacerów w otoczeniu przyrody, dostęp do plaży i pomostu. Latem można wypożyczać sprzęt do pływania, a zimą – morsować. Kucharze w ośrodku dbają o pyszne jedzenie dla pacjentów. Można indywidualnie ustalać potrzeby dietetyczne. W przerwach można cały czas podjadać świeże owoce i popijać pyszną kawę w pokoju wypoczynkowym. Palenie tytoniu na terenie budynku jest zabronione, ale są do tego wyznaczone specjalne przestrzenie na zewnątrz.
Doskonale wiemy, że niezależnie od tego, jak długi byłby ten tekst, nie uda nam się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Jeśli więc rozważasz udanie się na odwyk, ale nie wiesz, jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień oraz masz wątpliwości, obawy, których nie udało nam się rozwiać – koniecznie skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, bo najważniejsze dla nas jest, byś przekroczył bramy naszego ośrodka bez niepotrzebnych obaw. Wiemy, jak duży stres towarzyszy decyzji o pobycie w ośrodku. Jeśli możemy dzięki rozmowie choć trochę go zmniejszyć – nie wahaj się, zadzwoń – tel. 531 432 011. Porozmawiajmy!