Ile trwa odwyk alkoholowy zamknięty?

„Ile trwa odwyk alkoholowy zamknięty?” – to jedno z pierwszych pytań, jakie zadaje osoba uzależniona, podejmująca decyzję o rozpoczęciu leczenia w ośrodku zamkniętym. Na to pytanie nie ma jednak prostej odpowiedzi. W każdym przypadku terapeuci rekomendują długość pobytu w ośrodku po przeanalizowaniu sytuacji konkretnej osoby. Tak, by było to z jak największą dla niej korzyścią.

Mężczyzna zastanawiający się nad podjęciem terapii uzależnień

To normalne, że się boisz

Prawda jest taka, że niemal każdy, kto chce podjąć leczenie uzależnienia w ośrodku zamkniętym, zazwyczaj bardzo się boi. „Jak mi tam będzie?”, „Czy będą mi tam wszystkiego zabraniać?”, „Czy ja wytrzymam w takim więzieniu?” – to tylko niektóre wątpliwości, które dręczą wielu uzależnionych w przededniu podjęcia decyzji. Nie ma w tych emocjach niczego złego. Są zupełnie normalne, każdy z nas obawia się tego, co nieznane.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i czujesz, że leczenie w ośrodku to dobre rozwiązanie, a może nawet jedyny ratunek dla Ciebie, ale zwyczajnie się boisz, porozmawiaj z osobami, które przeszły takie leczenie.

Ludzie podający sobie dłonie

Najpewniej dowiesz się, że była to bardzo dobra decyzja. A sam pobyt w ośrodku  wcale nie był straszny. Wręcz przeciwnie – przyniósł wiele spokoju, pomógł wrócić do utraconej w wyniku wielu lat nałogu równowagi. Wyposażył we wspaniałe narzędzia do trzeźwienia. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy, a – jak przekonują psychologowie – 80 proc. sytuacji, których się boimy, nigdy się nie wydarzy.

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień naprawdę nie jest więzieniem, a bezpieczną przestrzenią. Przestrzenią, w której, w dużo większym komforcie, w odcięciu od wielu zagrażających bodźców, możesz pobyć ze sobą, dowiedzieć się wiele o mechanizmach swojej choroby w przestrzeni pełnej życzliwych Ci osób, które chcą i potrafią Ci pomóc.

Jeśli pomyślisz o pobycie w ośrodku jako o wartościowym czasie, który w przyszłości będzie procentował w Twoim trzeźwym życiu, być może choć trochę przestanie przerażać Cię wizja spędzenia tam nie wiadomo ilu dni w odcięciu od świata. Tak naprawdę leczenie w ośrodku oznacza po prostu zapewnienie samemu sobie jak największego komfortu i bezpieczeństwa w trudnych niekiedy początkach drogi do trzeźwości.

Ilustracja mózgu

Ile trwa odwyk alkoholowy zamknięty?

Najprościej byłoby powiedzieć – tyle, ile powinno. Każdy przypadek terapeuci kwalifikujący daną osobę do ośrodka rozpatrują indywidualnie. Czas pobytu zależy także od samego ośrodka. Część oferuje pobyty 4-, 6- tygodniowe. W innych przyjmuje się, że minimalny czas pobytu powinien wynosić nie mniej niż 3 miesiące. Górna granica czasu spędzonego w ośrodku zamkniętym także nie jest ściśle określona. Eksperci w zakresie terapii uzależnień są jednak zgodni, że czas ten nie powinien przekraczać 2 lat.

Ważne jest to, że nikt do niczego nie może Cię zmusić. Terapeuci mogą jedynie sugerować, jak długi pobyt w ośrodku będzie dla Ciebie wskazany. Biorą oni pod uwagę zaawansowanie Twojej choroby, a także postępy, jakie będziesz robił już w trakcie trwania terapii. Może się zdarzyć tak, że  – w trosce o Twoje dobro – zalecą przedłużenie terapii o tydzień czy dwa, choć początkowe ustalenia były inne. To także warto potraktować jako wyraz troski i wynik doświadczenia w pracy z wieloma osobami uzależnionymi. Jednak decyzję o tym, jak długo pozostaniesz w ośrodku, zawsze podejmujesz Ty.

Mężczyzna siedzący na ławce w górach

Odwyk alkoholowy zamknięty – czy po wyjściu będę zdrowy?

To niestety nie jest takie proste. Sam pobyt w ośrodku z zamkniętym, choć jest bardzo ważnym i niezwykle pomocnym krokiem na drodze do trzeźwego życia, nie zastąpi terapii długoterminowej. Trzeźwienie nie jest sprintem, a maratonem. Wybierając się do ośrodka, warto mieć tę świadomość.

Podczas terapii zamkniętej poznasz wiele mechanizmów choroby alkoholowej. Nauczysz się rozpoznawać głody alkoholowe i poznasz narzędzia, które pozwolą im się nie poddawać. Zdobędziesz niezbędną i bezcenną wiedzę, ale tak naprawdę egzamin praktyczny czeka Cię dopiero po wyjściu z ośrodka. Konfrontacja ze światem zewnętrznym bywa trudna, zwłaszcza po czasie spędzonym w bezpiecznej, odciętej od codziennych realiów przestrzeni. Właśnie dlatego tak ważne jest, by po wyjściu z ośrodka bezwzględnie stosować się do zaleceń terapeutów. Kontynuować terapię stacjonarną tak długo, jak długo będzie ona potrzebna – przyjmuje się, że pełne leczenie trwa ok. 2 lat.

Tu bardzo potrzebna jest ostrożność i pokora wobec choroby, a także duża czujność i ograniczone zaufanie do siebie samego. Po wyjściu z ośrodka, gdzie organizm miał szansę się zregenerować, po wielu dniach abstynencji, łatwo wpaść w pułapkę nadmiernego poczucia mocy, a to prosta droga do powrotu do czynnej fazy uzależnienia.

Jeśli rozważasz leczenie w ośrodku, ale masz w związku z tym wiele wątpliwości i pytań, nie wahaj się – zadzwoń do nas. Nasi terapeuci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.