Detoksykacja to proces pozbywania się z organizmu toksyn, które zostały do niego dostarczone wraz z substancjami uzależniającymi. Korzysta się z niej w trakcie leczenia uzależnień biologicznych, natomiast uzależnienia psychiczne są leczone podczas psychoterapii.
Detoksykacja a zespół abstynencyjny
Po odstawieniu środków uzależniających, alkoholu, narkotyków lub leków, często następuje ostra reakcja organizmu na te działania. Szereg objawów, jakie pojawiają się od kilku do kilkunastu dni po odstawieniu substancji, nazywamy zespołem abstynencyjnym. Do najczęściej występujących dolegliwości wliczają się między innymi napady agresji, wahania nastrojów, skoki ciśnienia oraz zaburzenia rytmu serca. Każdy z tych objawów stanowi zagrożenie nie tylko zdrowia i życia osoby uzależnionej, ale również wszystkich, którzy przebywają z nią na co dzień.
Detoksykacja jest procesem niwelowania objawów zespołu abstynencyjnego za pomocą odpowiednio dobranych leków. Obniżają one ciśnienie, uspokajają i wyciszają chorego, zwiększając jego komfort oraz szanse na powrót do zdrowia. Dlatego ważne jest aby ten proces przeprowadzać w ośrodku, pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo.
Terapia bez detoksu?
Psychoterapia w leczeniu uzależnienia ma na celu pokazanie pacjentowi pozytywnych aspektów bycia trzeźwym. Pozwala mu wypracować odpowiednie mechanizmy, które pomogą mu odmówić alkoholu podczas sytuacji stresowych lub spotkań ze znajomymi. Dzięki nim osoba uzależniona uczy się, w jaki sposób może zapobiegać sytuacjom kryzysowym oraz jak radzić sobie z nimi bez sięgania po czynniki uzależniające.
Psychoterapia zakłada powrót do trzeźwości pacjenta. Nie jest możliwe leczenie uzależnienia u osoby, która nadal pozostaje pod wpływem środków psychoaktywnych. Natomiast odstawiając je samodzielnie, od razu zaczynają występować objawy zespołu abstynencyjnego. Chory nie umie się kontrolować i sięga po alkohol lub narkotyki, aby przynieść sobie ulgę. W takim wypadku psychoterapia nie przynosi żadnych skutków, ponieważ organizm chorego jest nadal uzależniony biologicznie od toksyn, które występują między innymi w krwioobiegu.
Tryby prowadzenia psychoterapii i detoksu
Terapia uzależnień jest możliwa na dwa sposoby. W trybie ambulatoryjnym, kiedy pacjent pojawia się w gabinecie terapeuty na sesje w ustalonych dniach. Drugi tryb jest stacjonarny, kiedy chory podczas całego procesu terapii przebywa w ośrodku leczenia uzależnień. Niezależnie od wybranej metody psychoterapii, detoksykacja zawsze odbywa się stacjonarnie. Jednym z miejsc, które oferują taki detoks jest Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna. Tutaj pacjent może przejść przez cały proces terapii. Zaczynając od detoksykacji, a następnie przystępując do psychoterapii. Decydując się na taki wybór, ma się duże szanse na zupełne zdrowie. Dzięki izolacji od osób, które były partnerami podczas przyjmowania środków uzależniających, istnieje mniejsze ryzyko sięgania po nie w trakcie trwania leczenia.
Zarówno detoksykacja jak i terapie uzależnień rekomenduje się w formie stacjonarnej. Pacjent może wtedy skupić się na swojej drodze do zdrowia, nie będąc rozpraszanym przez inne czynniki stresujące ani nie będąc narażonym na ponowne sięganie po czynniki odurzające.
Detoksykacja i psychoterapia – najbardziej skuteczne połączenie
Detoksykacja bez psychoterapii przynosi pewne skutki, ale w dalszym ciągu nie leczy całkowicie. Chory nie jest już uzależniony biologicznie oraz nie istnieje ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Nie zna jednak mechanizmów, które nim kierowały podczas uzależniania się, a także nie potrafi sobie radzić ze stresującymi sytuacjami. Istnieje więc wysokie ryzyko powrotu do uzależnienia, ponieważ nie zostały wypracowane zachowania chroniące.
Natomiast chory, który nie przeszedł detoksu, nadal jest uzależniony od tych substancji. W takim wypadku nie można mówić o psychoterapii, ponieważ nie będzie ona skuteczna. Nadal będą występować objawy uzależnienia oraz zespołu odstawiennego. Aby się ich pozbyć, detoks jest niezbędnym etapem leczenia.
Dlatego dopiero połączenie detoksykacji oraz psychoterapii jest skutecznym sposobem radzenia sobie z uzależnieniem. Obie metody wzajemnie się uzupełniają i wspomagają. Dzięki niemu, szansa na całkowite wyzdrowienie jest dużo wyższa niż w przypadku zastosowania tylko jednej z metod.
Detoksykacja to pierwszy etap leczenia uzależnienia oraz próba pozbycia się z organizmu toksyn, jakie się w nim zebrały na skutek długotrwałego przyjmowania substancji uzależniających. Ma na celu przeprowadzenie pacjenta przez objawy zespołu abstynencyjnego, poprzez podawanie odpowiednio dobranych leków, w tym leków uspokajających. Jest nieocenionym wsparciem psychoterapii, która bez detoksu nie może występować, ponieważ zakłada trzeźwość pacjenta. Połączenie detoksykacji oraz psychoterapii to najlepsza i najskuteczniejsza droga do wyleczenia uzależnienia od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych.
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, detoksykacji i różnorodnych form terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.