Czy syndrom DDA powoduje alkoholizm w dorosłym życiu? Cechy dorosłych dzieci alkoholików

DDA a alkoholizm

DDA, a alkoholizm w dorosłym życiu – czy uzależnienie jest dziedziczne? Jak można mu zapobiec i nie powielić schematu? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu:

Spis treści

  1. Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli DDA
  2. DDA a alkoholizm w dorosłym życiu
  3. Czy alkoholizm jest dziedziczny
  4. Cechy dorosłych dzieci alkoholików
  5. Współuzależnienie i uzależnienie u DDA – jak sobie pomóc?

Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli czym jest syndrom DDA

Wyrastają w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie na co dzień są narkotyki i/lub alkohol. W takich rodzinach najważniejsze jest przetrwanie, nieszkodzenie, najważniejszy jest pijany, skacowany rodzic. Trzeba być cicho, nie przeszkadzać, być niewidzialnym i idealnym. Wychowywanie w takich warunkach wygląda dla Ciebie znajomo, jest Ci to bliskie? Czytaj dalej.

Czy DDA są bardziej narażone na problem alkoholowy w życiu dorosłym?

Dorosłe Dzieci Alkoholików przejawiają skrajne postawy wobec alkoholu. Są tacy, którzy ze względu na traumę z dzieciństwa i obawę przed ponownym przeżywaniem dramatu, całkowicie rezygnują z jego spożywania. Często jednak zdarza się tak, że po kilku butelkach czy spróbowaniu narkotyków, szybko wpadają w ciąg.

Trudności w dorosłym życiu, które wynikają z braku pozytywnej samooceny, wiary we własne możliwości i adekwatnej oceny siebie i świata, sprawiają, że poziom stresu u osób z trudnym dzieciństwem, jest przeważnie wyższy. Nie umieją też rozładowywać skumulowanych emocji, jednak używki dają złudne wrażenie, że wreszcie coś „puszcza”.

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Jak dorastanie w rodzinie alkoholowej rzutuje na przyszłość?

Dla osoby z syndromem DDA, spożywanie alkoholu stanowi większe zagrożenie niż dla kogoś, u kogo w rodzinie nałóg nie występował. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dzieci osób uzależnionych jest czterokrotnie wyższe. Istnieje również korelacja pomiędzy alkoholizmem dziadków i wnuków. Podatność zwiększ się, jeżeli babcia lub dziadek pili.

Nie ma badań, które w jednoznaczny sposób wskazywałyby, że choroba alkoholowa jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Ich wyniki pozwalają jednak przypuszczać, że najczęściej pijaństwo doskwiera synom pijących ojców.

Syndrom DDA – objawy. Jakie są cechy DDA?

Być może nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się czy Twoje uzależnienie ma korzenie w domu rodzinnym. Może zawsze winiłeś ojca za swoje nieszczęścia, obiecując sobie, że taki jak on nigdy nie będziesz. Być może jesteś wściekły, że tak to się potoczyło u Ciebie.

Ale zastanów się na tym, że być może cierpisz na syndrom DDA i to nie jest Twoja wina.

Sprawdź czy brzmi to znajomo?

  • niskie poczucie własnej wartości i lęk przed byciem „zdemaskowanym” przez otoczenie (obawa, że wszyscy dowiedzą się o tym, że są „nie tacy jak być powinni”),
  • trudności w relacjach: wchodzenie w pełne kryzysów związki, nieumiejętność bycia blisko z drugim człowiekiem, problem z zaufaniem parterowi czy partnerce,
  • kłopot z odróżnieniem tego, co jest „normalne” od tego, co poza normę wykracza,
  • blokady wewnętrzne, będące odbiciem zasad: „nie ufaj, nie mów, nie czuj”: bariera przed wyrażaniem uczuć i ich poprawnym zidentyfikowaniem, tendencja do popadania w skrajności, brak umiejętności zdrowego rozwiązania konfliktu,
  • częste kłamstwa – nawet w sytuacjach, które tego nie wymagają.

Jeśli tak, to możesz w przyszłości pomyśleć również o terapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Współuzależnienie i uzależnienie u osoby DDA – jak sobie pomóc? Terapia i leczenie DDA

Podstawą zdrowienia i życia bez traumy u DDA jest dedykowana terapia. Pozwala ona zweryfikować wzorce przekazane w domu rodzinnym i rozpocząć nowy etap w życiu bez poczucia winy czy wstydu. Dzięki podjętej pracy uwalniasz się od szkodliwych przekonań dotyczących siebie i świata.

Ze względu na siłę i mechanizmy czynnego uzależnienia, najpierw zajmij się swoją trzeźwością i ugruntowaniem w abstynencji. Zbyt wczesne zaglądanie do dzieciństwa, głębokich zranień i cierpienia, jakiego doświadczyłeś, może spowodować silny nawrót. Daj sobie czas. Sprawdź, jak sobie radzisz w trzeźwym życiu, poczuj jego smak.

Dopiero po jakimś czasie abstynencji 2-4 latach (zależy od psychoterapeuty), zacznij pogłębioną terapię DDA pod kątem specjalistów. Dobrze, aby mieli też doświadczenie z pracą z osobami uzależnionymi i byli wyczuleni na ewentualne sygnały nawrotowe. Możesz pójść na terapię grupową, indywidualną lub obie jednocześnie.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości psychoterapii w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Bibliografia:

  1. Cierpiałkowska Lidia, Alkoholizm jako choroba [w:] Psychopatologia, Cierpiałkowska L., Wydawnictwo Naukowe Scholar, wydanie trzecie, dodruk 2015, Na Księżnym Młynie, Łódź.
  2. Robert J. Ackerman Wyrosnąć z DDA Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików, JK Wydawnictwo sp. z o.o. sp.k., wydanie pierwsze, Łódź 2020
  3. www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/796-dda-kim-jestesmy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.