Czy “bukmacherka” to hazard?

Centrum Krajna

„Ja hazardzistą?! To jakiś żart, przecież w życiu nie byłem w kasynie”. U wielu osób, których problemem są zakłady bukmacherskie taki mechanizm obronny uruchamia się automatycznie. Trochę na zasadzie „piwo to nie alkohol”. Naprawdę? Niestety. Czy bukmacherka to hazard? Tak, bukmacherka hazardem jest i kropka. Pytanie brzmi, jaką rolę w Twoim życiu odgrywa obstawianie zakładów i kiedy niewinna zabawa zaczyna być pełnoobjawowym uzależnieniem.

„Hаzаrd to wszуstkіе grу о ріеnіądzе lub іnnе dоbrа, w którусh о wуnіku dесуdujе lоs. Zаtеm uрrаwіаsz hаzаrd, jеślі w grzе іstnіеjе stаwkа оrаz mоżlіwоść wуgrаnеj, аlе рrzеdе wszуstkіm wtеdу, gdу wуnіk grу nіе zаlеżу оd Twоісh umіеjętnоśсі сzу wіеdzу і nіе mаsz nа nіеgо wрłуwu, lесz dесуdujе о nіm рrzураdеk” – tak brzmi definicja hazardu podana za Fundасją Lоttо іm. Hаlіnу Kоnорасkіеj. Czy bukmacherka pasuje do tej definicji? Niestety – jak ulał. Dla niedowiarków – w Raporcie „Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie” (opracowanie: Katarzyna Dąbrowska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek) stoi jak byk: „W literaturze rozróżnia się różne formy hazardu: gry w kasynie (np. ruletka, Black Jack), zakłady (np. wyścigi konne, wyścigi psów, zakłady bukmacherskie), granie na automatach i branie udziału w loteriach totolotka”.

Hazard niejedno ma imię

Mężczyzna, który wygrał zakład w hazardowy

Z jakiegoś powodu jednak fani tej rozrywki wcale nie są skłonni klasyfikować jej jako hazardu. Przecież tуроwаnіе wуnіków mесzów ріłkаrskісh, wуśсіgów konnych czy innych zawodów sportowych mоżе i роwіnnо stаnоwіć dobrą zabawę. I tak oczywiście jest. Słowem kluczem w tym wszystkim jest jednak umiar. Jeśli zakłady obstawiasz okazjonalnie, raz na jakiś czas, pilnujesz limitów i nie kusi Cię, by przesuwać ustalone granice – wszystko jest raczej w porządku. Podobnie jak nie jest uzależniony od alkoholu ktoś, kto lubi czasem wypić piwo, tak nie jest patologicznym hazardzistą osoba, która raz na jakiś czas obstawi totolotka. Na pytanie, czy na pewno jesteś w grupie ludzi, którzy nie przekraczają granicy rekreacji, odpowiedź znasz tylko Ty.

Czy bukmacherka to hazard

Osoby grające u bukmachera często wytaczają argument, który wydaje się z pozoru racjonalny, że nie jest to „typowy hazard”. Bo przecież wpływ na losy zakładu może mieć wiedza i umiejętności grającego, a nie tylko ślepy traf. To prawda tylko po części – jednak wciąż mówimy w tym przypadku o hazardzie i rachunku prawdopodobieństwa, który zawsze jest po stronie organizatora zakładów.

Dziecko próbujące wyciągnąć rodzica z uzależnienia od hazardu

Kolejny ważny aspekt jest taki, że regularna gra nawet za małe stawki często jest początkiem uzależnienia – od tego się zaczyna. Bardzo wielu uzależnionych od hazardu pierwsze kroki stawiało właśnie w bukmacherce – niewinnej zabawie, która miała być tylko rozrywką. Owszem, dla wielu osób, które zakłady traktują rekreacyjnie, pozostaną one jedynie formą nieszkodliwej rozrywki. U takich osób nigdy nie rozwinie się uzależnienie. Jednak nigdy nie ma pewności, czy znajdziesz się w tej grupie, czy też niestety w tej, która robi krok dalej i poszukując dodatkowej adrenaliny, zaczyna grać o coraz większe stawki i krok po kroku uzależnia się coraz mocniej. To jest niestety – nomen omen – ruska ruletka. Tak jak w grupie nastolatków, którzy próbują alkoholu. Dla części młodych będzie to typowy dla wieku eksperyment, który nie zaowocuje niczym szkodliwym. Dla niektórych jednak pozornie niewinne młodzieńcze doświadczenie przerodzi się w uzależnienie.

Nigdy nie ma pewności, jak skończy się taka „zabawa”. Na pytanie, czy warto ryzykować, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niektórzy ludzie – a zależy to od szeregu uwarunkowań indywidualnych, społecznych i genetycznych – piją alkohol z umiarem i nie przekraczają granicy, za którą ten umiar stopniowo tracą. Podobnie niektórzy ludzie grają w gry hazardowe dla rozrywki i potrafią zachować dyscyplinę, trzymając się ustalonych granic finansowych i czasowych. Dla innych już po kilku zakładach ten level jest nieosiągalny. Wchodzą oni w przestrzeń gry i towarzyszącej jej adrenaliny tak głęboko i mocno, że nie potrafią już siłą woli kontrolować swoich zachowań. W ten sposób popadają w uzależnienie.

Czy jesteś uzależniony od zakładów?

Mężczyzna jedzący zupę mleczną na śniadanie

Jeśli już nie masz wątpliwości, czy bukmacherka to hazard i nie widzisz sensu temu zaprzeczać, a obstawianie zakładów jest Twoim – nazwijmy to póki co – „hobby”, możesz zacząć się zastanawiać, czy to już uzależnienie. Odpowiedz sobie szczerze na tych kilka pytań, a uzyskasz odpowiedź:

  • Czy poświęcasz dużo czasu grę, rezygnując z innych zajęć i zaniedbując swoje obowiązki – zawodowe czy rodzinne?
  • Czy z powodu obstawiania zakładów zdarza Ci się popadać w problemy finansowe, zaciągać długi, korzystać z oszczędności przeznaczonych na inny cel?
  • Czy potrafisz odmówić sobie gry i wytrwać w tym postanowieniu?
  • Czy zdarza się, że w związku z obstawianiem zakładów sportowych czujesz lęk, stres, czy grze towarzyszy poczucie winy lub wstydu?
  • Czy Twoje zachowanie związane z graniem ma według Ciebie negatywny wpływ na relacje z bliskimi lub bliscy twierdzą, że tak jest?
  • Czy z powodu grania doświadczasz problemów zdrowotnych – gorzej śpisz, masz zaburzenia apetytu?
  • Czy odkąd grasz częściej sięgasz po alkohol lub inne substancje psychoaktywne, by poprawić sobie nastrój?

Szacuje się, że w Polsce ok. 4 proc. osób nałogowo zawiera zakłady. W tej grupie uzależnionych rzadko kto sięga po profesjonalną pomoc. Jest tak przede wszystkim dlatego, że ludzie ci są głęboko przekonani, że bukmacherka hazardem nie jest. Uważają tak nawet pomimo oczywistych strat w wielu obszarach życia. Im szybciej uda się zweryfikować to błędne przekonanie, tym lepiej.

Podejrzewasz uzależnienie? Poproś o pomoc!

Jeśli nie masz wątpliwości, czy bukmacherka to hazard i czujesz, że zakłady stały się w Twoim życiu problemem, nie czekaj. Tego rodzaju uzależnienie, jak każde inne, można i trzeba leczyć. Terapia uzależnień naprawdę nie jest zarezerwowana dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Uzależnienia behawioralne, a do nich zalicza się uzależnienie od hazardu, a więc i obstawiania zakładów, wymagają bardzo podobnej pracy nad emocjami i zdobycia skutecznych narzędzi, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem.  Jeśli się wahasz, masz wątpliwości, nasuwają Ci się pytania, nie wiesz jak wyjść z hazardu, czy potrzebujesz terapii i na czym w Twoim przypadku miałaby ona polegać – koniecznie do nas zadzwoń. Jesteśmy po to, by Ci pomóc. Czekamy na Ciebie pod nr tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.