Uzależnienie od hazardu – kiedy zdrowie to ruletka

Wizyta w kasynie może wydawać się świetnym sposobem na wieczorną nudę, a gra na automatach – okazją do przeżycia dreszczyku emocji. Od ryzyka związanego z grą można się jednak uzależnić. Skutki takiej sytuacji mogą być poważne. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu? W jaki sposób je leczyć?

Czym jest hazard?

Tym terminem określa się wszystkie gry, których stawką są pieniądze lub przedmioty wartościowe, a których wynik nie zależy od umiejętności gracza, ale jest dziełem przypadku.

Wśród gier hazardowych można wymienić m.in.:

  • loterie (np. zdrapki),
  • gry liczbowe (lotto),
  • ruletkę,
  • automaty do gier,
  • gry karciane (np. poker),
  • gry w kości,
  • zakłady sportowe.

Jeśli gracz wyznaczy sobie kwotę, którą może przegrać i ściśle się jej trzyma, gra jest tylko zabawą. Sytuacja robi się poważna, gdy przegrywane sumy rosną, a grający spędza na tej rozrywce coraz więcej czasu kosztem obowiązków – wówczas hazard nabiera patologicznego charakteru.

Jak rozwija się uzależnienie od hazardu?

Na rozwój uzależnienia od hazardu wpływają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wśród nich najczęściej wymienia się zaburzenia w samoocenie, problemy w relacjach interpersonalnych i silne stany pobudzenia pojawiające się w nieregularnych odstępach czasu.

Motywacją do rozpoczęcia gry jest chęć rozrywki czy sukcesu. Nałóg jednak szybko powoduje przemęczenie, ponieważ gracz zaczyna traktować ryzyko jako sposób na radzenie sobie z problemami a grę przedkłada nad inne sfery życia.

U nałogowych hazardzistów pojawiają się zaburzenia w logicznym myśleniu. Nie potrafią oni ocenić sytuacji. Wydaje im się, że wynik gry zależy tylko od nich, a nie jest dziełem przypadku. Wygraną traktują jako efekt własnego doświadczenia, a nie łut szczęścia.

Dla zdrowego człowieka gry hazardowe są tylko zabawą. Grając, ściśle trzyma się on swoich postanowień. Osoba uzależniona gra, aby zapobiec nudzie, wypełnić wolny czas i wygrać. Dla niej hazard wiąże się z uzależnieniem od silnego przymusu mocnych wrażeń, które zapewnia gra.

Jak rozwija się uzależnienie od hazardu

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od hazardu?

W jaki sposób możemy rozpoznać w swoim otoczeniu osobę uzależnioną od hazardu? O uzależnieniu może świadczyć m.in.:

  • koncentracja na hazardzie (np. poszukiwanie nowych sposobów pozyskania pieniędzy na grę, opracowywanie strategii gry itp.),
  • traktowanie hazardu jako sposobu na życiowe problemy,
  • rozdrażnienie podczas prób zakończenia gry,
  • zdobywanie gotówki na grę nielegalnymi sposobami (np. za pomocą oszustwa, kradzieży, malwersacji),
  • przedkładanie hazardu ponad inne obowiązki rodzinne czy zawodowe,
  • okłamywanie bliskich, aby ci nie odkryli częstotliwości gry i obstawianych stawek.

Uzależnienie od hazardu – jaki ma wpływ na zdrowie i życie?

Uzależnienie od hazardu – jak każde inne – ma znaczący wpływ na zdrowie i życie osoby nim dotkniętej.

Najpierw gra staje się dla uzależnionego przyjemnym stanem emocjonalnym, pragnie on dążyć do powtarzania tego doświadczenia. Sukcesywnie rezygnuje on z dotychczasowych sposobów zapewniania sobie przyjemności i sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Z czasem uzależniony zaczyna grać coraz częściej, zaniedbując dotychczasowe obowiązki i aktywności. Nie ma czasu na zabawę z dziećmi, spóźnia się do pracy, zapomina o opłatach. Pojawiają się kłamstwa dotyczące wydawania pieniędzy i rzeczywistych kłopotów. Uzależniony pożycza pieniądze od bliskich, a nawet sprzedaje własne rzeczy, aby pozyskać gotówkę. Często pojawiają się u niego zmiany nastrojów, objawy depresyjne i lękowe związane ze złą sytuacją finansową.

W ostatnim etapie uzależnienia chory ma skrajne kłopoty finansowe, które przerastają jego możliwości spłaty. Izoluje się od bliskich mu osób, całkowicie się zmienia. Do niedawna odpowiedzialna osoba staje się kłamcą i agresorem, ma problemy z prawem. Może podejmować próby samobójcze.

Uzależniony od hazardu nie dba o własną rodzinę i bliskość emocjonalną ze współmałżonkiem czy dziećmi. Jego życie staje się coraz bardziej oderwane od rzeczywistości, ponieważ jedynym źródłem uczuć jest ryzykowna gra.

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od hazardu?

Leczenie uzależnienia od hazardu

Podstawą terapii uzależnienia od hazardu zawsze musi być gotowość pacjenta do podjęcia środków zaradczych. Uzależniony musi uświadomić sobie, że ma problem i że jest bezsilny wobec objawów choroby, a także negatywnych konsekwencji, jakie spowodowała ona w jego życiu.

W trakcie leczenia specjaliści szukają podłoża, które popchnęło uzależnionego do gry i starają się pomóc mu wyjść z kryzysu. Pacjent poznaje neurologiczne i psychologiczne podłoże choroby, dzięki czemu może pracować nad zmianą swojego myślenia.

W przypadku leczenia uzależnienia od hazardu bardzo ważna jest również nauka relacji społecznych i sposobów radzenia sobie ze stresem bez uciekania się do aktywności związanych z podwyższeniem poziomu adrenaliny.

Terapia uzależnień behawioralnych, w tym uzależnienia od hazardu, może przybrać zarówno postać spotkań indywidualnych, jak i grupowych w zamkniętych ośrodkach. Pozwala to w kompleksowy sposób rozpocząć walkę z uzależnieniem.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.