Cel ich stosowania zwykle jest jasny i precyzyjny – szybciej zbudować masę mięśniową, a tym samym szybciej osiągnąć wygląd postrzegany jako najbardziej męski z możliwych – muskularnego „macho”. Choć w dbaniu o kondycję nie ma niczego złego, to już w stosowaniu wspomagaczy, by efekt był często niemal karykaturalny, jest już samo zło. Jak przebiega uzależnienie od sterydów?
Może zacząć się zupełnie niewinnie. Chcesz mieć po prostu ładnie umięśnione ciało i dobrą kondycję, więc wybierasz się na siłownię. Ćwiczysz ile sił i mocy, ale efekty nie są zadowalające. Siłownię odwiedzasz więc jeszcze częściej, dajesz z siebie wszystko. Proces dochodzenia do wymarzonej sylwetki jest jednak stopniowy, według Ciebie zbyt wolny. Chcesz, żeby było szybciej, bardziej, mocniej. Sięgasz więc po wspomagacze, które mają go przyspieszyć, w tym po sterydy. Odrobina nie zaszkodzi – myślisz. Odrobina szybko zmienia się w coraz większe dawki, bo zaczynasz tracić kontrolę, zwłaszcza że efekty rzeczywiście są widoczne. Błędne koło toczy się aż do całkowitej utraty kontroli i poważnych szkód w organizmie, który po prostu nie wyrabia na zakrętach…
Nie wyrabia także psychika. Mężczyźni stosujący sterydy (bo głównie ich dotyczy uzależnienie od sterydów stosowanych dla poprawy formy, masy mięśniowej i tężyzny fizycznej) są narażeni na rozwój zaburzenia nazywanego bigoreksją. Inaczej – dysmorfia mięśniowa. Bigoreksja polega na nieprawidłowym obrazie swojego ciała i ciągłym niezadowoleniu z jego wyglądu pomimo ciężkiego wysiłku i starań. Tak jak osoba dotknięta anoreksją uważa siebie za zbyt grubą, osiągając krytycznie niską wagę, tak bigorektyk będzie widział w lustrze chuderlaka, choć budową przypomina już Schwarzeneggera. Efekt? Chronicznie niskie poczucie własnej wartości i niedoskonałości, co owocuje obsesyjnym już na tym etapie uczęszczaniem na siłownię i utrzymywaniem restrykcyjnej diety nawet za cenę zdrowia.
Czym są sterydy anaboliczne?
Zasadniczo sterydy (steroidy) to potoczna nazwa grupy leków stworzonych na wzór naturalnie produkowanych przez organizm hormonów – kortykosteroidów. Z ich pomocą leczy się poważne choroby autoimmunologiczne, zapalenie mięśni, stawów, wątroby, nerek, a także astmę, ponieważ mają silne działanie przeciwzapalne. To środki działające bardzo silnie i skutecznie, ale obciążone ogromnym ryzykiem działań niepożądanych. Właśnie dlatego stosuje się je wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Czym innym są sterydy anaboliczne. To syntetyczne pochodne testosteronu – męskiego hormonu płciowego, które stosuje się doustnie lub domięśniowo w celu poprawy wydajności sportowej i przyrostu masy mięśniowej. Blokują one receptory kortyzonu w komórkach mięśniowych, co hamuje działanie kataboliczne kortyzonu związane z rozpadem białek. Stymulują one wzrost masy mięśni i czasami także kości poprzez pobudzanie syntezy białka lub zmiany w gospodarce wapniem. Ten naukowo brzmiący opis w praktyce dla użytkownika anabolików oznacza przede wszystkim to, że mięśnie rosną szybciej, więc upragniony wygląd „pakera” osiąga się w krótszym czasie. Cena jest jednak bardzo wysoka – z uzależnieniem włącznie.
Uzależnienie od sterydów – skutki
Stosowanie sterydów anabolicznych to ogrom negatywnych konsekwencji dla organizmu.
W wyniku stosowania anabolików mogą wystąpić:
- poważne zaburzenia endokrynologiczne,
- choroby układu kostno-mięśniowego,
- problemy kardiologiczne i zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego (zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, zakrzepy i zaburzenia gospodarki lipidowej, zawał, niewydolność serca, miażdżyca),
- problemy skórne, trądzik, zwiększona utrata włosów,
- uszkodzenia wątroby i zaburzenia funkcji nerek,
- u mężczyzn może pojawić się ginekomastia (przerost gruczołów piersiowych), zaburzenia erekcji impotencja, zmniejszenie popędu seksualnego, problemy z erekcją, spadek liczby i żywotności plemników, problemy z płodnością,
- u kobiet zaburzenia cyklu i menstruacji, hirsutyzm (występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego), obniżenie głosu.
W wyniku zażywania anabolików cierpi także psychika. Charakterystyczna u osób uzależnionych od sterydów jest zwiększona agresja, wybuchowość, zaburzenia kontroli zachowania, w tym zachowań seksualnych i popędu seksualnego. Skutkiem może być lekceważenie norm etycznych, wulgarne zachowania, konflikty z prawem, ale także bezsenność. W skrajnych przypadkach występują stany maniakalne i urojenia z ryzykiem pojawienia się myśli samobójczych, a nawet podjęcia takich prób.
Rozwój uzależnienia
Sterydy mają podobny potencjał uzależniający jak narkotyki, kodeina czy ketamina. Gdy zaczyna rozwijać się uzależnienie, zdobycie kolejnej dawki staje się absolutnym priorytetem, a zażycie jej ważniejsze niż obowiązki, aktywność zawodowa, bliscy, wszystko wokół. Osoba uzależniona odczuwa bardzo silną potrzebę zażycia, której na pewnym etapie nie sposób poskromić siłą woli czy zdrowego rozsądku. Sięga po sterydy nawet mimo pełnej świadomości negatywnych skutków ich zażywania dla swojego zdrowia i samopoczucia, a także mimo problemów finansowych – na kolejną dawkę pieniądze zawsze się znajdą. To oczywiście rodzi szereg konfliktów – z rodziną, bliskimi, współpracownikami, przyjaciółmi.
Najbardziej oczywistym objawem uzależnienia jest samopoczucie w sytuacji próby odstawienia sterydów anabolicznych. U osoby uzależnionej występuje wówczas cały szereg dolegliwości związanych z zespołem odstawiennym, takich jak:
- spadek nastroju, apatia, stany depresyjne,
- uczucie niepokoju i trudności z koncentracją,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia łaknienia,
- zmniejszony popęd seksualny,
- skrajne zmęczenie i wyczerpanie,
- bóle głowy,
- ból mięśni i stawów.
To bardzo czytelne sygnały, że uzależnienie się rozwinęło i alert, że trzeba się tym zająć.
Jak leczyć uzależnienie od sterydów?
Uzależnienie od sterydów jest dokładnie taką samą chorobą, jak wszystkie inne uzależnienia. Nie wystarczy jedynie odstawić substancji uzależniającej, by wrócić do zdrowia. Tu potrzeba pracy nad sobą pod okiem terapeuty uzależnień. Wszelkie drogi na skróty i samodzielne próby zwalczenia uzależnienia raczej skończą się fiaskiem. W trakcie leczenia uzależnienia od sterydów często konieczne jest wparcie farmakologiczne. Lekarze mogą przepisać leki, które pomogą w przywróceniu zdrowej równowagi hormonalnej, mocno zachwianej w wyniku stosowania anabolików, a także w zmniejszeniu objawów depresyjnych, które często towarzyszą odstawieniu sterydów.
Mężczyźnie uzależnionemu od sterydów może być bardzo trudno zaakceptować fakt swojej choroby. „Ja, silny, wielki, niezłomny paker mam jakiś problem?! W życiu!”. Opór przed zaakceptowaniem faktu, że nadszedł czas, w którym zamiast na siłownię warto się skierować do terapeuty uzależnień należy jednak przemóc i sprawę potraktować poważnie. To jest uzależnienie jak każde inne – ani lepsze, ani gorsze. To jest choroba, którą można i trzeba leczyć. Dlaczego? Po to, by obsesja nie przejęła kontroli nad Twoim życiem, musisz kontrolę odzyskać sam. Nie ma się czego wstydzić. To, czy skorzystasz z terapii, może być najważniejszym testem na to, czy rzeczywiście potrafisz o siebie zadbać. Nie tylko w sensie fizycznym (na co, jak już wiesz, anaboliki nie są receptą), ale przede wszystkim psychicznym. Czekamy na Ciebie pod nr tel. 531 432 011. Zaufaj, że nie ty jeden zmagasz się z tym problemem, a co najważniejsze – z nami łatwiej Ci będzie go rozwiązać.