Na czym polega terapia uzależnień od narkotyków? Wszystko co musisz wiedzieć o przebiegu leczenia narkomanii

Terapia osób uzależnionych od narkotyków

Narkomania należy do jednych z najczęściej rozpoznawanych uzależnień. Nałóg ten to nie tylko postępująca utrata kontroli nad własnym zdrowiem i życiem, ale przede wszystkim potencjalnie śmiertelna choroba, która niesie ze sobą dotkliwe skutki. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne objawy uzależnienia wpływają negatywnie nie tylko na narkomana, ale także na jego rodzinę i grono znajomych. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać codzienne obowiązki kosztem nałogu. Jak rozpoznać niepokojące objawy narkomanii? Od czego zacząć leczenie uzależnienia, aby zapewnić możliwie jak najwyższą skuteczność? Jak dużą pomocą może stać się ośrodek leczenia uzależnień? W treści przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, które warto poznać, chcąc lepiej zrozumieć istotę tego uzależnienia.

Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Narkomania jako termin wywodzi się od greckich słów: „narke” oznaczającego odurzenie oraz „mania” określającego szaleństwo. We współczesnym rozumieniu jest to uzależnienie, a więc niemożliwy do pohamowania przymus stosowania substancji narkotycznych w celu odurzenia. Warto wiedzieć, że zauważana chęć jest często niezależna od woli osoby uzależnionej i trudna do powstrzymania. Przyczyny rozwoju narkomanii mogą być różnorodne – niekiedy jest ona wynikiem chęci dorównania rówieśnikom lub zaimponowania im, innym razem bywa motywowana przez chęć ucieczki od codziennych problemów, presji społecznej lub skłonność do ryzykownych, eksperymentalnych zachowań. Niestety – nieleczona narkomania może prowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest jej jak najwcześniejsze rozpoznanie oraz podjęcie odpowiednich kroków przeciwdziałających uzależnieniu. Na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę?

Objawy nałogu narkotykowego

Stworzenie listy określonych zachowań, jakie mogłyby świadczyć o uzależnieniu, jest o tyle trudne, że objawy narkomanii mogą różnić się w zależności od tego, jaką substancję przyjmuje osoba uzależniona. W dużej mierze nałóg narkotykowy może wiązać się zarówno z objawami fizycznego, jak i psychicznego uzależnienia o bardzo szerokim spektrum, do którego możemy zaliczyć rozdrażnienie, skłonność do agresywnych lub depresyjnych  zachowań, problemy metaboliczne, zaburzenia snu, stany lękowe czy inne dysfunkcje pojawiające się ze strony organizmu wówczas, gdy narkoman nie będzie w stanie przyjąć pożądanej dawki substancji uzależniającej. Warto mieć na uwadze fakt, że objawy nałogu narkotykowego będą różnić się od tych, jakie towarzyszą jednorazowemu przyjęciu narkotyku. Od tego jednak w wielu przypadkach zaczyna się problem narkomanii – jak rozwija się ten nałóg?

Fazy narkomanii – jak rozwija się uzależnienie od środków odurzających?

Często pierwszym stopniem ku uzależnieniu jest faza inicjacyjna – bywa, że motywowana jest przez zwykłą ciekawość lub chęć zaimponowania znajomym. Dana osoba przyjmuje wówczas dawkę substancji o działaniu uzależniającym, aby – w jej opinii – nie stracić respektu społecznego. Kolejna fazą jest faza eksperymentalna, która wiąże się z testowaniem działania substancji i poznawaniem efektów jej stosowania. Na tym etapie nadal jednak trudno mówić o uzależnieniu czy odczuwaniu głodu narkotykowego, choć wpływ narkotyku na organizm jest wyraźnie zauważalny.  Kolejną, trzecia już faza, jest związana z regularnym stosowaniem i nadużywaniem narkotyku. Na tym etapie osoba uzależniona zwykle zaburza swoje relacje z bliskimi, zaniedbuje obowiązki zawodowe lub rodzinne, staje się rozdrażniona lub agresywna w przypadku podejmowanych przez toczenie prób mających na cel ograniczenie jej dostępu do narkotyków. Narkoman nie myśli racjonalnie, może więc popadać w konflikt z prawem, starając się uzyskać fundusze na kolejne dawki. Kolejnym etapem jest czwarta faza – jasno wskazująca na uzależnienie. To moment, w którym narkoman nie jest w stanie zapanować w pojedynkę nad nałogiem, a próby odstawienia niosą ze sobą dotkliwe objawy zespołu odstawiennego.

Od czego zacząć leczenie narkomanii?

Jak więc rozpocząć leczenie narkomanii, aby zyskać szanse na skuteczną terapię? Kluczem do sukcesu jest możliwie jak najszybsza reakcja. Nie zawsze jest to jednak proste, ponieważ osoby uzależnione często ukrywają swój nałóg a ich relacje z bliskimi, którzy mogliby zauważyć narastający problem, ulegają stopniowemu pogorszeniu. Warto wiedzieć również, że bliscy narkomana nie zawsze będą mieć rzeczywisty obraz sytuacji – osoba uzależniona przyjmować będzie postawę obronną, wpadając przy tym w sieć kłamstwa i iluzji. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie specjalistycznego wsparcia i terapia leczenia narkomanii prowadzona pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Pierwszym krokiem może być np. psycholog lub ośrodek leczenia narkomanii, z którymi warto skontaktować się w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

To, w jaki sposób będzie przebiegać leczenie uzależnień od narkotyków, jest kwestią indywidualną, zależną od substancji uzależniającej i jej wpływu na organizm. Z uwagi na to, że nałóg narkotykowy ma wpływ na wiele stref życia, metody leczenia uzależnienia od narkotyków są różnorodne. Często obejmują one specjalistyczne wsparcie w kilku obszarach jednocześnie, np. medycznym, społecznym czy duchowo-moralnym. Terapia odwykowa może łączyć wsparcie psychologiczne, leczenie farmakologiczne i pomoc resocjalizacyjno-wspólnotową. Kluczem do sukcesu jest nie tylko uświadomienie sobie zagrożeń, jakie niesie nałóg, ale także podjęcie przez osobę uzależnioną świadomej decyzji, że warto stanąć do walki o siebie.

Przebieg terapii osób uzależnionych od narkotyków

Niezależnie od tego czy terapia odwykowa przyjmie łagodny przebieg, czy będzie prowadzona poprzez ośrodek zamknięty, można wyróżnić jej trzy kluczowe etapy – to detoksykacja, która ma na celu odtrucie organizmu, rehabilitacja i leczenie postrehabilitacyjne. Niestety uzależnienie od narkotyków jest uzależnieniem stałym, oznacza to, że osoba nadużywająca substancji o działaniu narkotycznym będzie podatna na ich wpływ przez całe życie, ilekroć sięgnie po nie ponownie. Co więcej, w leczenie narkomanii powinno zostać włączone najbliższe otoczenie osoby uzależnionej, np. jej rodzina. Wiedząc, jakich działań unikać, a także jak reagować na poszczególne sytuacje i przeciwdziałać współuzależnieniu, bliscy narkomana mają szanse wspierać go w walce o powrót do normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.