Przepracowanie – jak z nim walczyć? Poznaj objawy i skutki przepracowania

Obecna kultura kładzie coraz większy nacisk na dążenie do sukcesu oraz osiągniecie celu. Zdrowie, w przypadku wspinania się po szczeblach kariery, znajduje się na drugim planie. Społeczeństwo wymaga, aby pracownicy oraz osoby działające w wielu branżach, byli cały czas dostępni w przypadku nagłych awarii lub sytuacji, które wymagają interwencji. A co jeśli dotknie Cię przepracowanie? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać objawy i skutki przepracowania.

Objawy przepracowania

Osoba, która pracuje za dużo, jest ciągle zmęczona. Dwa dni odpoczynku to dla niej za mało, a po urlopie wraca nadal zmęczona. Jest to spowodowane ciągłym stresem związanym z brakiem wartościowego odpoczynku. Nawet będąc poza godzinami pracy, czuje się w obowiązku kontrolować sytuację oraz myśli o planach dotyczących kariery. W ten sposób mózg jest cały czas przekonany, że pracuje. Powoduje to spinanie ciała, które również nie odpoczywa. W konsekwencji, nawet kilkanaście dni urlopu nie przynoszą spodziewanych efektów. Pojawia się rozdrażnienie, które jest wynikiem zmęczenia. Osoba przepracowana gorzej sypia, a w konsekwencji łatwiej wyprowadzić ją z równowagi. Łatwiej popada w konflikty, a osoby bliskie odczuwają skutki ciągłego stresu.

Skutki przepracowania

Mogą pojawić się różne konsekwencje w zależności od stopnia przepracowania. Przede wszystkim cierpią relacje rodzinne. Osoba, która ciągle żyje w stresie, nie czuje się na siłach, aby pielęgnować relacje z najbliższymi. Skutkuje to częstszymi kłótniami, a także rozluźnieniem kontaktu z przyjaciółmi oraz znajomymi. Innym tego powodem jest brak czasu na spotkania towarzyskie oraz liczne ich odwoływanie. Kolejnym skutkiem przepracowania są liczne choroby, jakie mogą się pojawić. Ciągły stres oraz zmęczenie powodują obniżenie odporności organizmu. Jest on bardziej podatny na wirusy i bakterie, a w konsekwencji łatwiej o poważną chorobę. Pierwszymi skutkami są częstsze infekcje dróg oddechowych lub przeziębienia. Kolejnymi mogą okazać się choroby, które wymagają hospitalizacji. W takich przypadkach dochodzi do utraty przytomności oraz zaburzeń układu krwionośnego. Jednym z najbardziej poważnych skutków przepracowania jest ryzyko zawału mięśnia sercowego.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Warto postawić twardą granicę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. W przypadku, kiedy pozwalamy na jej przesuwanie, narażamy się na przepracowanie. Jeżeli istnieje konieczność nadgodzin, należy wykonać je w pracy, ale w umiarkowanej ilości. Nie powinno się zabierać obowiązków wykonywanych w miejscu pracy do domu. Wiąże się to z ryzykiem spędzenia nadmiernej liczby godzin nad powierzonymi zadaniami. Spowoduje to większe zmęczenie oraz mniejszą wydajność w kolejnych dniach. Czas spędzony poza pracą jest niezwykle istotny. Powinniśmy wykorzystać go do pielęgnowania relacji z bliskimi, odpoczynku oraz rozwijania własnych zainteresowań. Według umowy, jaką podpisujemy z pracodawcą, zobowiązujemy się do wykonania określonych obowiązków w określonym czasie. W czasie wolnym, należy skupić się na odpoczynku, nie pracy. W ten sposób zachowamy równowagę między sferą prywatną a pracą.

Czas dla siebie

Jeżeli odczuwamy objawy przepracowania, należy zadbać o swój komfort i zdrowie. Niezwykle ważny jest odpoczynek oraz jasne postawienie granic. Nawet mając rodzinę i obowiązki z nią związane, powinno się w ciągu dnia znaleźć chwilę dla siebie. Może to być pół godziny spędzone z książką lub chwila gorącej kąpieli z serialem w tle. Może to być również krótka drzemka w ciągu dnia lub chwila odpoczynku w parku. Powinniśmy znaleźć sposób na to, aby znaleźć chwilę, kiedy myślimy tylko o sobie. Wtedy istnieje większa szansa na odpoczynek oraz powrót do pełni sił.

Krótki wyjazd za miasto

Kolejnym wartym uwagi pomysłem jest krótki wyjazd za miasto. Jeżeli odczuwamy skutki przepracowania, prawdopodobnie mamy dużo nadgodzin do wykorzystania. Warto je wykorzystać, biorąc dzień wolny w pracy. Jeżeli przedłuży on weekend, okazuje się, że można zorganizować ciekawą kilkudniową wycieczkę. Co ważne, na wyjazd regeneracyjny przy przepracowaniu, nie zabieramy ze sobą służbowych telefonów ani komputerów. Należy powiadomić współpracowników, że będziemy poza zasięgiem. Trzeba zadbać o własne zdrowie, które jest w takiej chwili najważniejsze. Kilka dni odpoczynku od obowiązków zarówno zawodowych, jak i prywatnych oraz zmiana otoczenia mogą okazać się zbawienne w skutkach. Brak możliwości pracy niejako zmusi nas do odpoczynku od niej. Dzięki temu zarówno ciało, jak i mózg odpoczną. A my wrócimy do codzienności wypoczęci, spokojniejsi i bardziej cierpliwi niż przed wyjazdem.

Przepracowanie dotyka coraz większej grupy osób. Wynika z pędu za sukcesem oraz braku umiejętności zatrzymania się i odpoczynku. Aby uniknąć przepracowania, należy zadbać o higienę wypoczynku. Warto poświęcić dziennie chociaż kilkadziesiąt minut tylko dla siebie, słuchając swoich potrzeb. Jeżeli mimo wszystko, pojawi się ono na naszej drodze, warto skorzystać w tych kilku wskazówek, jak sobie z nim skutecznie i szybko poradzić.

Odwiedź nasz Fanpage na Facebooku lub stronę Ośrodek Terapii Uzależnień Krajna, aby śledzić najnowsze artykuły.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach pod numerem telefonu 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.