Jak zachować trzeźwość po zakończeniu odwyku?

Centrum Krajna - Jak zachować trzeźwość po zakończeniu odwyku
0
(0)

Udało się. Wyzwanie tak trudne, a jednak zostało dokonane – i to przez Ciebie. Wolność, jaką zdobyłeś dzięki przezwyciężeniu uzależnienia, jest niezwykle cenna i daje ogromne poczucie ulgi. Jednak, jak to z uzależnieniem – ryzyko chowa się zawsze poza zasięgiem wzroku. Jak więc zachować trzeźwość po odwyku? Wytrwać w nowym świecie bez uzależnienia?

Zapewne przypominasz sobie siebie przed podjęciem decyzji o udaniu się na odwyk. Byłeś kompletnie inną osobą, którą władało uzależnienie i popychało do działań wszelakiej natury. Każdy Twój wybór był ograniczony przez substancję, która Cię uwiodła i nie wypuszczała ze swoich szponów. Jednak pewnego dnia odnalazłeś w sobie tę siłę, której potrzebowałeś do podniesienia się i ponownej walki. Jeszcze jednej walki, w której tym razem wygrałeś, przez co pozwoliłeś sobie na nowe życie.

Kobieta pozostająca w potrzasku swojego własnego uzależnienia.

Jednak nawet po takiej wygranej, będą pojawiały się wątpliwości oraz trudne momenty. Chwile gdy nie jesteś pewien, czy Twoje decyzje były poprawne. Chwile, gdy ta nowo odzyskana wolność tylko Cię przytłacza, a nałóg przypomina o sobie, kusząc i chcąc byś powrócił do zażywania danej substancji. Jest to ciężka walka, ponieważ jest to walka z samym sobą. Jak więc poradzić sobie i przerwać to nowe wyzwanie?

Ukryte sygnały

Będąc na tym etapie swojej walki z uzależnieniem, na swojej drodze napotkasz wiele sytuacji, w których będziesz kuszony substancją. Jednak nie tylko sytuacje, ale również osoby, miejsca, przedmioty czy też nawet dźwięki mogą przypominać o doświadczeniach związanych ze spożywaniem danej substancji. Są to tak zwane wyzwalacze – bodźce kuszące i prowokujące chęć do sięgnięcia po używkę. Rozpoznanie, unikanie i przeciwstawianie się takim odruchom jest kluczowym elementem w procesie trzeźwienia.

Chcąc otrzymać informację o tym, jak zachować trzeźwość po odwyku, musisz wiedzieć, co jest Twoim wyzwalaczem. Dzięki temu będziesz w stanie łatwiej unikać ryzykownych momentów. Warto prowadzić notatki, aby zauważyć powtarzające się schematy i opracować strategie na taki moment, by wiedzieć, co zrobić – np. zadzwonić do przyjaciela. Dzięki temu zyskujesz większą kontrolę nad swoimi reakcjami i zwiększasz szanse na utrzymanie abstynencji. Skorzystaj i stwórz dla siebie nowe, o wiele bardziej satysfakcjonujące życie.

Prawdziwa potrzeba czy zachcianka?

Często pragniemy czegoś, czego wcale nie potrzebujemy, np. gdy głód skłania Cię do intuicyjnych i nieprzemyślanych zakupów spożywczych. Ta tendencja potwierdza, w jak wielki sposób nasze podstawowe zapotrzebowania są w sanie kontrolować nasze wybory oraz decyzje. Podobnie działa uzależnienie pozostawione w tyle. Będzie przypominać o sobie i kusić Cię do powrotu do nałogu.

Mężczyzna przeżywający złość.

Popularna zasada HALT (ang. Hungry, Angry, Lonely, Tired) przeciwstawia się tej tendencji. Przekonuje, aby w momentach gdy odczuwasz głód, złość, samotność lub zmęczenie, aby nie wykonywać pochopnych i intuicyjnych decyzji. Świadomość, w jaki sposób te stany wpływają na Ciebie, pozwala na podjęcie działań zapobiegawczych. Jeśli zadbasz o swoje podstawowe potrzeby – zjesz, odpoczniesz, porozmawiasz z kimś bliskim – łatwiej Ci będzie kontrolować swoje zachowanie. Dzięki zasadzie HALT można unikać impulsywnych wyborów, dać sobie tę chwilę do zastanowienia się i lepiej radzić sobie z trudnymi momentami.

Więcej czasu, więcej możliwości.

Umysł bezczynny staje się polem działania dla złych nawyków. Gdy brakuje nam zajęcia, nasza uwaga kieruje się ku najprostszym i najbardziej dostępnym pokusom, co w tym przypadku może prowadzić do nawrotu uzależnienia. Dlatego warto przyjrzeć się swoim zajęciom, hobby, ale też aspiracjom, które zostały przez nałóg odłożone na bok – i wykorzystać nowo zdobyty czas.

Wielkie zmiany zaczynają się od drobnych kroków. Nie musisz od razu biegać maratonów, wspinać się na najwyższe góry, czy też zostać mistrzem szachów. Zyskując ten czas, możesz spróbować nowych aktywności, na które wcześniej uzależnienie nie pozwalało. Czy to będzie podjęcie się biegów codziennie rano po 15/30 minut, prowadzenie dziennika czy też rysunek – możesz wybrać, ponieważ zdobyłeś dużą ilość czasu i możliwość eksperymentacji.

Kobieta opuszczająca ośrodek uzależnień.

Nowe horyzonty

Często jednak życie na odwyku może wydawać się zbyt przytłaczające. Świat, w którym żyłeś wcześniej, już nie istnieje, ponieważ zanikł z momentem odstawienia substancji uzależniającej. Nowo uzyskana wolność to nie tylko poszerzenie horyzontów i maksymalizacja możliwości. To także odpowiedzialność za siebie – umiejętność samokontroli i radzenia sobie bez substancji, która była jednym z filarów Twojego życia. Postaw stanowczo swój nowy fundament i podejmuj decyzje świadomie, wiedząc, że będąc na tej drodze, wygrywasz walkę o własną wolność.

Czy już teraz wiesz, jak zachować trzeźwość po odwyku? Jeśli potrzebujesz pomocy w tym wyzwaniu, nie bój się sięgnąć po pomoc. Angażując w swój proces leczenia zarówno bliskich, jak i specjalistów, zwiększasz swoje szanse na spokojne życie bez uzależnienia. Skontaktuj się z nami, jeśli poszukujesz dodatkowego i profesjonalnego wsparcia lub zastanawiasz się, jak wygląda pobyt w naszym ośrodku. Zadzwoń pod nr 531 432 011 – porozmawiajmy!

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj opinię o artykule

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie dodał opinii. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za pozytywną opinię

Chcesz dostawać powiadomienia o kolejnych artykułach? Śledź nas w mediach społecznościowych:

Dziękujemy za opinię, weźmiemy ją pod uwagę i poprawimy ten artykuł

Daj nam znać, jak możemy poprawić ten artykuł

Napisz, jak możemy poprawić ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.