
Tworzenie mitów to uniwersalny element ludzkiej natury. Pozwalają one ludziom na lepsze zrozumienie skomplikowanej rzeczywistości. Jednak w przypadku uzależnień, najczęściej odgrywają one funkcję usprawiedliwiającą. Poprzez odniesienie się do mitu, osoby uzależnione mogą unikać konfrontacji ze swoim nałogiem. Dlatego warto znać fakty i mity o uzależnieniu. Zrozumienie ich pozwala uniknąć powielania negatywnych wzorców.
Wokół uzależnień krąży wiele mitów. Z jednej strony mogą być one tworzone przez osoby, które nigdy nie miały do czynienia z uzależnieniem. Dlatego ich słowa, mogą być kompletnie nieodzwierciedlone w rzeczywistości. Z drugiej strony natomiast mamy osoby rzeczywiście dotknięte uzależnieniem. Te osoby często wytwarzają pewne nieprawdziwe przekonania, które mają sprawić, że poczują się lepiej ze swoim uzależnieniem. Pozostaje pytanie, czy jesteś jedną z tych osób?
”Mogę przestać kiedy chcę!”
Pierwszym z najbardziej popularnych mitów wśród osób uzależnionych jest głębokie przekonanie o tym, że mogą zaprzestać używania danego środka kiedy chcą. Jednakże często jest to iluzja, którą osoby uzależnione tworzą, by uzasadnić swój wybór. Organizm uzależnia się od substancji lub aktywności do tego stopnia, że zaczyna na niej polegać. Oznacza to, że doszło do zaburzenia pracy mózgu, które w konsekwencji zmienia Twoje zachowanie i funkcjonowanie psychiczne, emocjonalne oraz społeczne. W takiej sytuacji tzw. zimny indyk (raptowne odstawienie) jest ogromnie trudny do osiągnięcia i tym bardziej wręcz niemożliwy bez wsparcia.

Uzależnienie nie wybiera – każdy jest narażony.
Kolejnym przykładem mitu związanego z uzależnieniem jest uznawanie uzależnienia za wynik wpływu środowiska. Wśród ludzi jest błędne przekonanie o tym, że uzależnienie wybiera tylko osoby, które posiadają do tego predyspozycje, np. problemy rodzinne. Tak naprawdę, uzależnienie może dotknąć każdego. Owszem, niektóre osoby mogą mieć skłonności do wpadania w pewne nałogi, jednak po pierwsze – to nie sprawia, że rzeczywiście po tym nałogom ulegną i po drugie – nie uodparnia to osób bez predyspozycji na używki. Nawet jeśli jesteś wysoko wykształcony, z dobrą pracą i dorastałeś w pełnej rodzinie – nie oznacza, że chroni Cię to przed uzależnieniem.
”Jestem uzależniony… Nic nie mogę zrobić. ”
Mit o beznadziejności, to jeden z najbardziej niebezpiecznych mitów związanych z uzależnieniem. W nim osoby traktują uzależnienie jako chorobę, z którą nic nie można zrobić, na którą nie ma żadnego leku. Pozwala to osobie, na wytłumaczenie swojego problematycznego zachowania, co sprawia, że nie dąży ona do żadnej zmiany.
Terapeuci zgadzają się, że uzależnienie to choroba, jednak na tym się nie kończy. Również potwierdzają to, że z uzależnieniem można walczyć. Na przykład zmiany, które są tworzone przez zażywanie substancji aktywnych, w większości przypadków są odwracalne za pomocą terapii i leczenia.
Z uzależnieniem jako chorobą wiążą się pewne stygmaty. Osoby, które nigdy nie miały styczności z nałogiem, często nie postrzegają go jako chorobę, lecz jak słabość charakteru. Z kolei osoby uzależnione czasem traktują ten termin jak wygodne usprawiedliwienie. W obu przypadkach można dostrzec ziarnko prawdy. Kluczowe jest jednak spojrzenie z szerszej perspektywy – uzależnienie to choroba, ale nie wyrok ostateczny. Omawiane w tym artykule fakty i mity o uzależnieniu mają uświadomić Ci, w którym momencie zaczynasz oszukiwać sam siebie.

Jak nie widać problemu, to nie ma nałogu.
Popularnym mitem dotyczącym uzależnienia od alkoholu jest przekonanie, że substancja nie wpływa na codzienne życie, co prowadzi do zaprzeczania problemowi. Częstotliwość spożywania alkoholu odgrywa rolę w uzależnieniu, jednak jeszcze większą rolę odgrywa Twój stosunek do samej substancji. To jak często myślisz o alkoholu, czy pijesz dla poprawny nastroju lub nie potrafisz na niego odmówić – to wszystko pokazuje prawdziwe oblicze Twojego uzależnienia. Zaburzona relacja z substancją może być pierwszym sygnałem nad tym, że tracisz kontrolę nad piciem.
Na dno i z powrotem!
Powszechnym mitem jest odwlekanie sięgnięcia po pomoc na podstawie przekonania, że osoba uzależniona może sięgnąć po pomoc dopiero gdy sięgnie dna. Jest to fałszywe przekonanie, które pozwala na odwlekanie skonfrontowania się z prawdą. Leczenie można rozpocząć na każdym etapie, a im wcześniej, tym lepiej.
W trakcie procesu uzależniania się od substancji lub aktywności można zacząć rozpoznawać pewne zmiany. Mogą to być zmiany dotyczące Twojego codziennego funkcjonowania, ale również zmiany zachodzące w Twoim otoczeniu. Problemy rodzinne, zdrowotne, emocjonalne – wszystko w pewien sposób informuje i ostrzega Cię o tym, że coś jest nie w porządku. Im dłużej zwlekasz i pozwalasz nałogowi przejąć kontrolę, tym trudniejsze staje się uwolnienie od uzależnienia.
Zawalcz o swoją wolność.
Czy teraz – znając fakty i mity o uzależnieniu – zauważasz swoje błędy poznawcze? W które z tych mitów wierzyłeś? Jeśli dostrzegłeś, że niektóre z nich dotyczyły Ciebie, to znak, że już zrobiłeś pierwszy krok. Pozostaje pytanie, co z tym zrobisz?
Nie musisz już pozostawać w izolacji i sam zmagać się z problemem. Za pomocą terapii w naszym ośrodku jesteś w stanie odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Kluczowym elementem leczenia każdego uzależnienia jest aktywne podejście do rozwiązania problemu. Oznacza to walkę o swoją wolność – walkę, w której mogą Ci pomóc specjaliści.
Podejmij się tej walki już dziś – skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 531 432 011.
