Detoks alkoholowy – tylko pod okiem profesjonalisty!

Detoks alkoholowy to odtrucie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. To również sposób na złagodzenie fizycznych objawów związanych z zespołem abstynencyjnym. Przeczytaj, jak przebiega detoks alkoholowy i dlaczego warto go przeprowadzić pod okiem specjalisty.

Na czym polega detoks alkoholowy?

W trakcie kilkudniowego lub kilkutygodniowego ciągu alkoholowego w organizmie dochodzi do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, niedoboru minerałów i witamin. W związku z tym odstawienie alkoholu może powodować nieprzyjemne objawy będące odpowiedzią na głód biochemiczny.

3 podstawowe zadania, na których skupia się detoks alkoholowy to:

  • umożliwienie uzależnionemu przerwania ciągu alkoholowego,
  • odtrucie z toksyn i przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu,
  • wsparcie w osiągnięciu trzeźwości i podjęciu decyzji o leczeniu.

Detoksykacja alkoholowa ma na celu usunięcie z organizmu skutków długotrwałego spożywania alkoholu. Detoks łagodzi fizyczne i psychiczne skutki abstynencji oraz pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego. Dzięki niemu poprawia się stan chorego, który jest gotowy do dalszej terapii.

Cały proces powinien trwać od 7 do 10 dni. To, ile dokładnie czasu zajmie, zależy m.in. od tego, jak bardzo zatruty jest organizm, jak długo trwał ciąg alkoholowy oraz w jakim ogólnym stanie psychicznym i fizycznym jest pacjent. Okres ten wydłuża się, gdy zmagał się on w międzyczasie z padaczką poalkoholową albo psychozą poalkoholową.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Trwające przez długi czas ciągi alkoholowe uniemożliwiają choremu powrót do normalnego funkcjonowania bez wystąpienia tzw. objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Jest to błędne koło, z którego trudno wyjść bez pomocy specjalistów. W takiej sytuacji detoks alkoholowy jest najlepszym rozwiązaniem. Ma on formę zarówno terapii psychicznej, jak i fizycznej.

Z chorym, który zgłosi się na detoks do ośrodka, najpierw przeprowadzany jest wywiad lekarski. Specjaliści pytają między innymi o to, od ilu dni pacjent spożywa alkohol. Następnie specjaliści podczas detoksu alkoholowego wspomagają organizm chorego lekami, których działanie skupia się na łagodzeniu objawów zespołu abstynencyjnego i regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Pacjentom podaje się między innymi:

  • lekki uspokajające,
  • leki nasenne,
  • benzodiazepiny,
  • witaminy i minerały (zwłaszcza potas, magnez i witaminę B1),
  • elektrolity i leki nawadniające.

Odtruwaniu organizmu z alkoholu towarzyszą również badania krwi i inne testy, dzięki którym lekarze mogą kontrolować, ile jeszcze szkodliwych substancji pozostało we krwi.

blank

Kto powinien zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Detoks stosuje się u osób, u których pojawił się zespół abstynencyjny, będący reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W ich przypadku samodzielne odstawienie substancji odurzającej często jest niemożliwe. Odtruwanie w klinice lub szpitalu pozwala przywrócić właściwą gospodarkę metaboliczną organizmu i nabrać sił do dalszej terapii.

Należy jednak pamiętać, że detoks alkoholowy nie jest sposobem na wyleczenie uzależnienia. Pozwala on za to wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia napojów wysokoprocentowych i przygotować pacjenta do dalszego leczenia. Może on liczyć na wsparcie psychologiczne i motywację do wyjścia z nałogu. Aby się go pozbyć, powinien jednak podjąć dalszą terapię w specjalistycznym ośrodku.

Co dzieje się z alkoholikiem w trakcie detoksu?

Detoks alkoholowy wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, jednak przeprowadzany pod okiem lekarzy i pielęgniarek pomoże w przejściu tego trudnego momentu.

W trakcie detoksu pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Należą do nich:

  • w pierwszej fazie – ból głowy, ból mięśni, nadmierne pocenie się, nudności, wymioty, biegunki,
  • w drugiej fazie – zaburzenia snu, rozdrażnienie, napady lęku lub agresji, omamy (tzw. majaki alkoholowe).

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym polega detoksykacja alkoholowa i jak bardzo jest skomplikowana. Z tego powodu część osób decyduje się na detoks we własnym domu, nie będąc świadomym, jak wiele objawów fizycznych i psychicznych się z tym wiąże.

Detoks alkoholowy – tylko pod okiem profesjonalisty

Detoksykacja alkoholowa w domu najczęściej nie daje pożądanych efektów i kończy się porażką. W przypadku pacjentów, którzy długi czas przebywali w ciągu alkoholowym, objawy abstynencji mogą być tak silne, że samodzielne poradzenie sobie z nimi będzie bardzo trudne.

Odtrucie alkoholowe powoduje ból i rodzi dyskomfort psychiczny. Podczas jego trwania mogą się nawet pojawić próby samobójcze. Dlatego tak ważne jest, aby cały proces przechodzić pod całodobową opieką specjalistów. Podczas odtrucia stan pacjenta jest na bieżąco monitorowany. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny i można uniknąć niepotrzebnych powikłań.

Alkoholikom zawsze zaleca się odbycie leczenia w szpitalu, specjalistycznym ośrodku lub klinice. Ośrodek Terapii Uzależnien Krajna posiada w swojej ofercie usługę detoksykacji, która przeprowadzana jest przez specjalistów. Jako prywatna placówka, daje możliwość odbycia tego procesu razem z wyspecjalizowaną kadrą, w dogodnych warunkach, dzięki czemu Pacjent jak najlepiej przeprowadzany jest przez ten, jakże istotny krok. Następstwem detoksykacji jest wydłużenie abstynencji poprzez intensywną psychoterapię i połączenie dotychczasowych działań.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.