
Gdy narkotyki przejmują nad Tobą władzę, trudno odzyskać kontrolę. Na każdą Twoją decyzje będzie wpływała substancja uzależniająca. A jakiekolwiek próby wyjścia z tego ciągu dysfunkcyjnego działania, będą wydawały się niemożliwe. Pętla tego nieskończonego cierpienia jest w stanie wyniszczyć nawet najsilniejszych. Stąd pytanie – czy w ogóle można wyleczyć uzależnienie od narkotyków?
W momencie, kiedy pierwszy raz sięgnąłeś po używkę, nie myślałeś o długoterminowych konsekwencjach swoich decyzji. Podczas imprez czy innych szczęśliwych momentów, sięgnięcie po narkotyk nie wydaje się niczym złym. Przecież to tylko raz, na chwilę, aby tylko spróbować! A jednak ten „okazjonalny wyskok” wciąż z Tobą jest. Dlaczego?

Natura narkotyków jest zwodnicza i okrutna. Kuszą swoją niewinnością, aby po czasie przejąć kontrolę nad funkcjonowaniem człowieka oraz jego otoczeniem. Takie substancje potrafią skutecznie wniknąć w Twoje życie, zabierając wolność oraz przekonując o tym, że walka z nimi jest niemożliwa. Jednak wbrew zwodniczym pozorom wygrana z narkomanią jest w zasięgu możliwości.
Co to narkomania?
Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, cierpi nie tylko osoba z nałogiem, ale też jej najbliżsi. Osoba nie dotrzymuje obietnic, wymyka się, kłamie, by ukryć prawdę, a czasami zapożycza się, by mieć pieniądze na narkotyk. W takich sytuacjach trudno o optymizm.
Narkomania, czyli potocznie nazywane uzależnienie od narkotyków, jest to stan, w którym osoba kompulsywnie poszukuje swojej używki, myśli o niej oraz chce ją używać mimo konsekwencji. Jest traktowana jako choroba przewlekła z momentami chwilowej abstynencji oraz intensywnymi nawrotami. Ze względu na to, że narkotyki są w stanie wpłynąć na fizyczną strukturę mózgu (jak większość uzależnień od substancji), utrudniają wszelkie próby odejścia od nałogu i powrotu do zdrowia.
Co robić, gdy najbliższy cierpi z powodu uzależnienia od narkotyków?
Jeśli ktoś Tobie bliski cierpi na narkomanię, należy podjąć kroki, aby nakłonić tę osobę do leczenia. Unikaj krytyki czy konfrontacji. Takie zachowanie może przynieść jedynie odwrotne do zamierzonych skutki – poczucie odrzucenia, braku akceptacji i chęć ponownego poczucia ulgi poprzez zażycie narkotyku.
Następnie osoba uzależniona musi doświadczyć konsekwencji swoich wyborów. Skuteczne jest tutaj stawianie choremu ultimatum w sposób spokojny, jasno określający granice. Na przykład: „Możesz dalej brać, ale na tym kończy się moje wsparcie finansowe”. Konsekwencje muszą być realne i stanowczo egzekwowane.
Najważniejszy jest jednak wpływ otoczenia uzależnionego. Najbliżsi powinni zachęcać chorego do sięgnięcia po pomoc. Gdy osoba zda sobie sprawę z tego, co znika z jej życia przez nałóg, będzie bardziej skłonna do sięgnięcia po pomoc.
Co zrobić, jeśli cierpisz na narkomanie?
Najważniejszym krokiem, który otwiera drogę do wolności, jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Nie uzyskasz wolności, gdy okłamujesz samego siebie. Dopiero gdy skonfrontujesz się z realnością swojej sytuacji, spojrzysz jej prosto w oczy, będziesz w stanie zacząć walkę z nałogiem.

Dużej ilości osób wydaje się, że takie wyznanie przed sobą lub najbliższymi równa się z przyznaniem się do własnej słabości. Nic bardziej mylnego. Sięganie po pomoc innych to część większego procesu leczenia oraz dowód na Twoją gotowość do walki z uzależnieniem. Nie poddajesz się, tylko kontynuujesz walkę i chcesz pokonać swój nałóg. Dlatego też odrzuć wszelkie toksyczne przekonania i pozwól sobie pomóc.
Po tych dwóch krokach – konfrontacji z rzeczywistością oraz otwarciu na pomoc bliskich – wchodzisz na drogę do wolności. Jednak na tym się nie kończy. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po pomoc specjalistów, którzy dostosują leczenie do Twojego uzależnienia. Dzięki terapii CBT (poznawczo-behawioralnej) odkryjesz, dlaczego narkotyki tak mocno Cię przyciągają i poznasz schematy oraz nawyki, które zrodziły się wokół używki. Proces terapeutyczny może również zawierać zastąpienie narkotyków lekami, które osłabiają głód narkotykowy, a w silniejszych przypadkach – ewentualne pójście na odwyk.
Jak możesz zauważyć, leczenie narkomanii opiera się na wytyczonej drodze, po której już wiele osób stąpało i odzyskało swoją wolność. Jednak nawet po tej wygranej – wciąż istnieje ryzyko nawrotu. Dlatego proces terapeutyczny jest tak ważny – uczestnicząc w nim, uczysz się nowego sposobu doświadczania świata, który coraz mocniej utwierdza Cię w wyborze trzeźwości zamiast sięgania po używkę.

Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy?
Wolność od nałogu jest możliwa – to nie pusta obietnica, lecz realna szansa na odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Podejmując to wyzwanie, wybierasz lepszą przyszłość, w której to Ty decydujesz, a nie substancja dająca jedynie chwilową ulgę. Trzeźwość otwiera drzwi do zdrowych, pełnych relacji oraz możliwości rozwoju. Uzależnienie od narkotyków można wyleczyć, lecz pierwszym krokiem procesu terapeutycznego jest gotowość do zmiany i posiadanie odwagi, by pokonać swój nałóg.
Skontaktuj się z nami i pozwól sobie pomóc. Czekamy na Ciebie pod numerem telefonu 531 432 011.