Jeżeli zdecydowałeś się na leczenie w ośrodku terapii uzależnień, już samo to zasługuje na gratulacje. To może być jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu i najlepsza inwestycja w siebie. Teraz najważniejsze jest, byś wybrał dobry ośrodek, by czas terapii wykorzystać w pełni i nie ryzykować rozczarowania. Na co zwracać uwagę, dokonując takiego wyboru?
Najlepszy ośrodek terapii uzależnień
Gdy wrzucisz w wyszukiwarkę hasło „najlepszy ośrodek terapii uzależnień”, ilość rekordów może Cię… onieśmielić. Nie oszukujmy się, leczenie uzależnień nie zawsze ma charakter profesjonalny, nie zawsze towarzyszy mu misja. Bywa, że marketing i chęć zysku biorą górę. Przybywa więc pseudoterapeutycznych ofert, które kuszą wizją egzotycznych wakacji połączonych z terapią, rajskimi plażami, na których trzeźwieje się rzekomo lepiej i szybciej, ekskluzywnymi warunkami niczym z folderów biur podróży skierowanych do VIP-ów. I choć nie ma niczego złego w odrobinie luksusu i łączeniu przyjemnego z pożytecznym, z istotą terapii uzależnień niewiele ma to wspólnego. Jest dużo więcej istotniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ośrodek, niż tylko ekskluzywny charakter oferty, co często nie tylko nie pomaga w procesie trzeźwienia, ale wręcz może zaszkodzić.
Na początek więc warto, byś uświadomił sobie, że terapia uzależnień to nie wakacje, w czasie których przy okazji rozmaitych atrakcji w planie dnia znajdzie się chwila na pracę nad sobą. To praca nad sobą ma być celem samym w sobie. To na niej, a nie na zewnętrznych benefitach masz koncentrować swoją uwagę, by terapia była skuteczna. Terapia uzależnień w ośrodku jest zdecydowanie bardziej podróżą w głąb siebie, której nie powinny zakłócać zewnętrzne rozpraszacze i nadmiar bodźców. Tego wyboru nie traktuj jak wyboru kolejnej wakacyjnej destynacji. Oczywiście nie namawiamy Cię, byś w kontrze zaczął poszukiwać ośrodków, w których panują spartańskie warunki, śpi się na pryczach, a na śniadanie dostaje suchy chleb i gorzką kawę! Nie o to chodzi. Istotne jest, byś wybrał ośrodek terapii uzależnień, który spełnia poniższe warunki. Tylko wtedy to będzie naprawdę dobry wybór.
Wykwalifikowana kadra
To absolutnie najważniejszy punkt. Terapia w ośrodku uzależnień jest warta tyle, ile warci są jej pracownicy – terapeuci, lekarze, psychologowie, pielęgniarki, personel. Upewnij się przed podjęciem decyzji, że osoby, które będą się Tobą opiekowały w trakcie pobytu, mają wysokie i udokumentowane kwalifikacje. Sprawdź sylwetki pracowników w internecie – wszelkie informacje dotyczące specjalizacji i drogi zawodowej każdej osoby. Jeśli jest ona rzeczywiście wykwalifikowana i doświadczona w pracy z osobami uzależnionymi, informacje te powinny być albo ogólnodostępne, albo zostać Ci udostępnione na życzenie. Nie ma absolutnie niczego złego w takiej prośbie.
Masz prawo wiedzieć, komu powierzasz swoje zdrowie. Nawet najlepsze warunki pobytowe, zajęcia dodatkowe czy malownicze położenie ośrodka nie są w stanie zrekompensować niedostatków w zakresie specjalistów. Koniecznie sprawdź także, w leczeniu jakich uzależnień specjalizuje się placówka. Nie każda oferuje pomoc dla osób uzależnionych np. od hazardu czy cierpiących z powodu innych uzależnień behawioralnych. Nie w każdym ośrodku jest też przeprowadzany detoks w kontrolowanych warunkach. Wszystkie te istotne informacje dotyczące specyfiki oferty ośrodka musisz poznać przed podjęciem decyzji i upewnić się, że ośrodek jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania w tym zakresie.
Ośrodek terapii uzależnień – lokalizacja i otoczenie
Tak, jak pisaliśmy wyżej, terapia w ośrodku to nie egzotyczne wojaże. Jednak położenie ośrodka, w którym masz spędzić kilka bardzo ważnych w Twoim życiu tygodni, i warunki, jakie ośrodek oferuje, są bardzo ważne. Nie do przecenienia jest bliskość natury. Kontakt z przyrodą, możliwość spacerów w otoczeniu lasu, częstego przebywania na świeżym powietrzu, wśród zieleni, pomiędzy sesjami terapeutycznymi są bardzo ważne w procesie trzeźwienia. Sprzyjają wyciszeniu, kontemplacji, pozwalają odzyskać spokój.
Najlepiej więc, by ośrodek położony był z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wcale niekoniecznie musi to być jak najbliżej miejsca, gdzie mieszkasz… Choć na pierwszy rzut oka możesz sądzić, że im bliżej domu, tym lepiej. Większa odległość da Ci możliwość oderwania się od codziennych problemów, odcięcia od wyzwalaczy, czasowej izolacji od środowiska, w którym żyjesz na co dzień, a które może być jednym z katalizatorów Twojego uzależnienia. Im dalej od domu, tym mniejsza będzie też pokusa kontaktu z osobami z codziennego otoczenia. Bywa to bardzo pomocne w skutecznym procesie terapeutycznym. Oczywiście większość ośrodków umożliwia odwiedziny bliskich w czasie terapii – chodzi jedynie o to, by nie były one zbyt częste i nie odciągały Twojej uwagi od terapii.
Warunki, jakie oferuje ośrodek
Naprawdę nie są Ci potrzebne do dobrego trzeźwienia hotelowe gwiazdki. Za to bardzo ważne jest to, by warunki pobytu spełniały Twoje standardy. W miejscu, w którym masz spędzić kilka tygodni, musisz czuć się komfortowo. Dowiedz się, jak wyglądają pokoje, czy jest możliwość zakwaterowania w pokojach jednoosobowych, czy każdy z nich ma osobną łazienkę, jeśli tego oczekujesz. Sprawdź, jak wygląda wyżywienie, zwłaszcza jeśli jesteś np. wegetarianinem czy przestrzegasz innej diety.
Część ośrodków oferuje dodatkowe zajęcia, które dla wielu pacjentów są bardzo cennym i rozwijającym uzupełnieniem terapii. To może być joga, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, praca z ciałem, terapia dźwiękiem i inne. Sprawdź, jaką ofertę w tym zakresie ma ośrodek, który bierzesz pod uwagę.
Cena za pobyt i sposób płatności
To punkt, którego pominąć nie sposób. Jeśli decymujesz się na leczenie w prywatnym ośrodku terapii uzależnień, potrzebujesz znaleźć taki, który jest „na Twoją kieszeń”. Pamiętaj jednak, że tu nie działa zasada – im droższy, tym lepszy. Najlepszym doradcą jest tutaj zdrowy rozsądek – terapia w ładnym, dobrze przygotowanym ośrodku, z wykwalifikowaną kadrą oczywiście wiąże się z kosztami, ale nie muszą to być koszta niebotyczne. Dowiedz się, jakie sposoby płatności są proponowane w ośrodku. Być może zostanie Ci zaproponowana możliwość korzystnej płatności ratalnej – w wielu ośrodkach jest to możliwe.
Opinie osób, które korzystały z terapii
To także bardzo ważny punkt, choć z jego transparentnością może być ciężko. Wiele opinii krążących w sieci to fejki, twory tzw. marketingu szeptanego, za którymi stoją specjaliści od marketingu, a nie uzależnieni, którzy z terapii skorzystali. Nie warto ufać takim opisom. Lepiej spróbować dotrzeć do źródła, czyli zapytać realne osoby, które korzystały z terapii, o konkretne ośrodki. Możesz spróbować nawiązać kontakty z osobami, które odbyły terapię, np. na zamkniętych grupach na Facebooku albo dzięki grupom wspólnotowym. Opinie prawdziwych, żywych ludzi mogą być bardzo pomocne w podjęciu decyzji.
Jeśli rozważasz pobyt w naszym ośrodku, ale masz wątpliwości, czy to odpowiedni wybór – po prostu do nas zadzwoń. Bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Opowiemy Ci, jak będzie wyglądał Twój pobyt w naszym ośrodku, czego możesz się spodziewać. Bardzo zależy nam, by osoby, które zgłaszają się do nas po pomoc, miały możliwość podjęcia dobrej decyzji. Tak, by czuły się z nią komfortowo. Dlatego służymy pomocą. Jesteśmy tutaj dla Ciebie i dla nas nie ma pytań głupich. Czekamy na Ciebie pod numerem telefonu 531 432 011.