Używając określenia cichy alkoholik mamy na myśli osobę, która jest uzależniona od alkoholu, jednak ukrywa swój nałóg. Jest to możliwe, ponieważ takie osoby, mimo że spożywają alkohol codziennie, robią to w małych ilościach, co jest niewidoczne dla innych. Jak rozpoznać cichy alkoholizm? Kogo najczęściej dotyczy ukryte uzależnienie?
Cichy alkoholizm – czym jest?
Granica pomiędzy piciem alkoholu dla przyjemności, a przymusem sięgania po napoje procentowe, jest niezwykle trudna do wykrycia. Alkoholizm może rozwijać się długo i niepostrzeżenie. Pierwsza faza uzależnienia rozwija się w sferze psychicznej, dlatego nawet najbliżsi alkoholika mogą przez długi czas nie dostrzegać rosnącego problemu.
Nie pomagają też powszechne stereotypy, które ukazują alkoholika jako osobę zaniedbaną, bełkoczącą, bez pracy i perspektyw na normalne życie. Tymczasem cichy alkoholizm może dotyczyć każdego. Tym terminem nazywamy uzależnienie od alkoholu, które jest niewidoczne dla bliskich osoby uzależnionej.
Dla lekarzy cichym alkoholikiem jest pacjent z pierwszym, a w większości przypadków – z pojawiającym się drugim stadium alkoholizmu. Takie osoby są uzależnione psychicznie, chociaż powoli zaczyna się u nich tworzyć również fizyczny stopień uzależnienia. Kiedy do niego dojdzie, przestanie to być ukryty alkoholizm, gdyż trudno będzie go ukryć.
Kogo najczęściej dotyczy cichy alkoholizm?
Uzależnionym od alkoholu może stać się każdy. Również osoba, która wygląda normalnie, elegancko się ubiera, ma dobrze płatną pracę, dba o rodzinę, jest wesoła, życzliwa i pomocna. Wówczas uzależnienie jest dla niej czymś wstydliwym, bo przecież nie wygląda na alkoholika, dlatego ukrywa je przed otoczeniem.
Zdarza się również, że cichy alkoholik wypiera się uzależnienia, twierdząc, że pije tylko w towarzystwie lub pije, bo inni też piją.
Ukryty alkoholizm występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pojawia się u osób z niskim poczuciem własnej wartości, osób które nie wierzą w siebie i nie potrafią szukać pomocy. Podatni na uzależnienie są ludzie nieradzący sobie z emocjami i własnym życiem, a także:
- osoby, które piły alkohol już w młodym wieku,
- osoby, które wychowały się w otoczeniu, gdzie pito dużo alkoholu,
- osoby podatne na wpływ otoczenia,
- osoby słabe psychicznie i wrażliwe na krytykę,
- osoby, które zapijają problemy.
Oznaki ukrytego alkoholizmu
Oznaką ukrytego alkoholizmu jest między innymi codzienne spożywanie alkoholu w małych dawkach. Początkowo może to być wieczorne picie alkoholu, które prowadzi do tego, że organizm zaczyna postrzegać napoje procentowe jako pigułkę nasenną. Po pewnym czasie dochodzi do tego, że uzależniony bez picia nie może zasnąć.
Na dalszym etapie uzależnienia alkohol zaczyna być spożywany w ciągu dnia, ponieważ chory jest zmuszony do utrzymywania się w sprawnym stanie. To sprawia, że coraz trudniej mu ukrywać swoje uzależnienie. Bliscy częściej zauważają oznaki uzależnienia fizycznego, jak i zmiany w psychice – osoba uzależniona staje się wycofana, pojawia się załamanie i depresja.
Warto pamiętać, że pierwsze niepokojące objawy widoczne gołym okiem, pojawiają się zazwyczaj dopiero w zaawansowanej fazie uzależnienia, gdy alkohol całkowicie przejmie kontrolę nad życiem chorego. Jak więc rozpoznać symptomy ostrzegawcze? Objawy ukrytego alkoholizmu i zachowanie, które powinno nas zaniepokoić, to między innymi:
- częste picie w samotności, gdy chory myśli, że nikt go nie widzi,
- spożywanie alkoholu do posiłków,
- rozpoczynanie dnia od piwa,
- regularne spożywanie alkoholu w małych ilościach – 2 piw, 2 lampek wina,
- ponaglanie innych i zachęcanie ich do częstszego picia na imprezie,
- prowadzenie auta po alkoholu,
- picie nawet w sytuacjach, gdy chory wie, że nie powinien tego robić,
- inne zachowanie po wypiciu – chory staje się towarzyski, rozmowny, wyluzowany i pewny siebie,
- szukanie okazji do picia, częstsze imprezy i zakrapiane alkoholem spotkania.
Cichy alkoholizm – leczenie
Rozwijające się uzależnienie od alkoholu prowadzi do intensywnego uczucia wstydu, przed którym cichy alkoholik będzie się bronił. Stąd zaciekłe udawanie, że nie ma problemu z piciem. Cierpienie psychiczne jednak nasila się z czasem, wywołując pustkę wewnętrzną i depresję, co prowadzi do ponownego sięgnięcia po alkohol.
Leczenie cichego alkoholizmu należy rozpocząć jak najszybciej, jednak cichy alkoholik nie szuka pomocy, dopóki nie pojawią się poważne problemy zdrowotne. Taka osoba nie przyznaje się, że cierpi. Z jej punktu widzenia przyjmowanie każdej kolejnej dawki to uzupełnienie zapasów paliwa, bez którego ciężko jej zmotywować się do pracy.
To samooszukiwanie się często jest tak silne, że pierwszym krokiem w leczeniu cichego alkoholizmu musi być uznanie obecności choroby przez samego pacjenta. W tym zakresie najskuteczniejsza jest pomoc zewnętrzna jako motywacja do terapii odwykowej.
W przypadku ukrytego alkoholizmu dużą skuteczność wykazuje terapia grupowa. Może być ona stosowana na różnych etapach leczenia, nawet, gdy dana osoba opuściła już klinikę leczenia alkoholizmu. Dzięki niej chory może zrozumieć, że ważne jest, aby nie wracać do starego nałogu i wiedzieć, że są inne sposoby radzenia sobie z problemami.
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.