Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu

Spis treści

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Najważniejsze zasady pomagania osobie uzależnionej

Na czym polega twarda miłość do osoby uzależnionej od alkoholu?

Jak nie pomagać osobie uzależnionej od alkoholu?

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Czy można namówić ją na leczenie, jeśli stanowczo odmawia jakiejkolwiek terapii? Jak postępować w sytuacjach pełnych wątpliwości, by nie szkodzić i nie pogłębiać uzależnienia bliskiej nam osoby?

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Niestety, to niezwykle trudne zadanie. Należy robić to w sposób mądry i przemyślany. Nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nam słuszne, w rzeczywistości jest dobre dla osoby uzależnionej.

Bywa, że kierowanie się własną intuicją w tym, jak pomóc osobie uzależnionej, sprowadza nas na manowce. Równie często jest krzywdzące – zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla osoby, która jej pomaga. Na szczęście, wiemy jak pomóc osobie uzależnionej w efektywny i skuteczny sposób – na tyle, w jakim stopniu jest to w danej sytuacji możliwe( ,lepiej brzmi ,na tyle, na ile w danej sytuacji jest możliwe’’ lub ,, w takim stopniu, w jakim jest to w danej sytuacji możliwe’’) .

Najważniejsze zasady pomagania osobie uzależnionej

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, to świetnie się składa (no nie wiem czy aż tak świetnie się składa, skoro mierzymy się z uzależnieniem bliskiej nam osoby….W sensie, nie szukamy sposobu na rozdwojone końcówki, tylko wsparcia w ważnym problemie. ,,Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, to zapraszamy do przeczytania poniższych wskazówek’’). Poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady pomagania w sytuacji, gdy Twój bliski najprawdopodobniej jest uzależniony od alkoholu. Oto one:

  1. Mów uzależnionemu wprost, że nadużywa alkoholu i nosi to już znamiona uzależnienia; (jeśli ktoś źle zrozumie tę poradę, to jej realizacja może wywołać agresję u uzależnionego. Nikt nie reaguje dobrze na wytykanie mu trudności. Dodałabym coś o spokojnym i empatycznym podejściu do tematu, jednak bez pomijania faktów/ owijania w bawełnę)
  2. Zaproponuj uzależnionemu różne formy pomocy: terapię zamkniętą lub otwartą, konsultacje z psychologiem lub psychiatrą, detoks, uczęszczanie na mityngi AA;
  3. Pozwalaj, by osoba uzależniona od alkoholu ponosiła konsekwencje swoich zachowań zw. (związanych) z uzależnieniem;
  4. Pokazuj uzależnionemu namacalne i bezpośrednie skutki jego uzależnienia – rozbity samochód, wyczyszczone konto bankowe, porwane i brudne ubrania, rozbity w alkoholowym szale telewizor itp.;
  5. Czytaj publikacje o uzależnieniu od alkoholu i zdobywaj wiedzę na temat mechanizmach (mechanizmów), jakie rządzą osobą uzależnioną;
  6. Przeprowadź wraz z innymi ważnymi dla uzależnionej osobami tzw. Interwencję rodzinną.

Metoda interwencji rodzinnej ma na celu zapewnienie osoby uzależnionej o miłości jej bliskich  oraz zachęceniu jej do podjęcia leczenia. Metoda interwencji rodzinnej to również próba skonfrontowania osoby uzależnionej ze skutkami jej uzależnienia. Nie ma ona jednak na celu czynienia osobie uzależnionej wyrzutów czy pretensji, a pokazaniu jej, jak krzywdzące dla jej bliskich staje się nadużywanie przez nią alkoholu.

Jednocześnie jednak, dla bliskich osób uzależnionych bardzo istotne jest stosowanie zasad twardej miłości względem osoby uzależnionej od alkoholu. Nie jest to zadanie ani łatwe, ani przyjemne, może jednak stanowić fundament do tego, by osoba uzależniona podjęła próbę leczenia swojej choroby.

Na czym polega twarda miłość do osoby uzależnionej od alkoholu?

Twarda miłość wobec alkoholika to jeden z bardziej skutecznych sposobów na to, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu. Wbrew pozorom, nie jest to bowiem wcale łatwe. Na czym polega twarda miłość?

Twarda miłość to pewien rodzaj postawy wobec osoby uzależnionej. Postawa ta charakteryzuje się m.in.:

Stanowczym odmawianiem wykonywania obowiązków za osobę uzależnioną;

  • Dotrzymywaniem obietnic dotyczących ewentualnych konsekwencji np. rozstanie;
  • Wyraźnym nazywaniem rzeczy po imieniu;
  • Brakiem użalania się, wszczynania awantur czy czynienia wyrzutów osobie uzależnionej;
  • Uczęszczaniem na grupę wsparcia dla osób współuzależnionych lub podjęciem pracy terapeutycznej;

Wszystkie te działania w istocie wynikają właśnie z miłości i troski o osobę uzależnioną. Odbierają jej bowiem komfort picia, dzięki czemu jest to jeden z najlepszych sposobów nakłonienia jej do podjęcia terapii.

Wyobraź sobie, że wszystkie próby pomocy osobie uzależnionej, które prowadzą do podtrzymywania jej komfortu picia, w rzeczywistości pomagają jej… trwać nadal w czynnym uzależnieniu. Jest to więc wspieranie samego uzależnienia, nie zaś osoby chorej.

Jak nie pomagać osobie uzależnionej od alkoholu?

  • Nie pożyczaj pieniędzy na alkohol i nie oddawaj długów za osobę uzależnioną;
  • Nie usprawiedliwiaj osoby uzależnionej przed innymi członkami rodziny, sąsiadami czy szefem w pracy.
  • Nie opiekuj się osobą uzależnioną od alkoholu, gdy ma tzw. kaca;
  • Nie traktuj osoby uzależnionej jak niegrzecznego dziecka, które wciąż „wywija numery”;
  • Nie groź i nie strasz osoby uzależnionej, jeśli nie jesteś w stanie spełnić swoich obietnic dotyczących np., rozwodu, rozstania, wyprowadzki itd.;
  • Nie wygłaszaj wykładów i kazań na temat szkodliwości alkoholu, nie rób osobie uzależnionej awantur z powodu tego, jak krzywdzi Cię swoim nadużywaniem;
  • Nie próbuj wzbudzać w osobie uzależnionej wstydu i wyrzutów sumienia związanych z nadużywaniem alkoholu – osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego;
  • Nie spożywaj alkoholu wspólnie z osobą uzależnioną;

Nie używaj szantażu, by powstrzymać osobę uzależnioną od zażywania – nie robiłbyś tego przy żadnej innej chorobie, prawa?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie zmienić drugiego człowieka. Jesteśmy jednak w stanie – i możemy -zmienić oraz wpłynąć na własne zachowania i reakcje. Wbrew pozorom, to właśnie nasza postawa może skłonić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia.

Gdy sprawimy, że zacznie ona ponosić konsekwencje wynikające ze swojego uzależnienia, prawdopodobieństwo uświadomienia sobie problemu z alkoholem wzrośnie kilkukrotnie. Jak łatwo się domyśleć, wzrośnie również prawdopodobieństwo podjęcia leczenia.

Jeśli problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny i szukacie możliwości leczenia w ośrodku terapii uzależnień, zadzwońcie, porozmawiamy o szczegółach tel. 531 432 011.

Bibliografia:

  • T. Woronowicz, Uzależnienie – geneza, terapia i powrót do zdrowia, Wyd. Media Rodzina, (2000);
  • Kowal, Uzależnienia – postępowanie, pomoc, wsparcie, w: Wspomóc uzależnionych od alkoholu. Refleksja psychologiczno-teologiczna, ks. J. Dziedzic, ks. J. Klimek, Kraków (2017)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.